Naga MarketsNasdaq znacznie oddala się od reszty indeksów amerykańskichAmerykański indeks technologiczny Nasdaq nadal pozostaje w centrum uwagi inwestorów, którzy wierzą, że przejściowe korekty są tylko pretekstem do dalszych wzrostów rynku. Wrażenie to może sprawiać również fakt, że indeks Nasdaq oddalił się od indeksu Dow Jones w kwestii różnicy ruchu najbardziej od ponad 28 lat. Widoczna aktywność na podzielonym rynku jest kolejnym przejawem rotacji, która ma miejsce, gdy inwestorzy przerzucają się na akcje spółek, których losy są ściśle związane z cyklem gospodarczym.

  • Amerykański indeks technologiczny nie odbiegał tak bardzo od Dow Jones od 1993 roku
  • Mocny wpływ na rynek technologiczny ma dalszy wzrost obligacji skarbowych USA
  • Inwestorzy obawiają się dalszego spadku spółek technologicznych na rzecz bardziej stabilnych spółek
  • Po raz pierwszy od 28 lat Dow zamknął się w granicach 1% od szczytów, podczas gdy wskaźnik technologiczny spadł o ponad 10% od swojego maksimum

Nasdaq znacznie oddala się od reszty indeksów z USA

Patrząc na to, co dzieje się obecnie na głównych indeksach amerykańskich można śmiało powiedzieć, że sytuacja jest dość ciekawa. Podczas gdy pierwszy z indeksów – Dow Jones wspiął się na kolejny rekord intraday, Nasdaq 100 osunął się do poziomu najważniejszego wsparcia. Po raz pierwszy od 28 lat Dow Jones zamknął się w granicach 1% od swojego rekordu, podczas gdy indeks technologiczny spadł o ponad 10% od swojego maksimum.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gdy Dow wspina się na rekordy intraday. Nasdaq wpada w korektę, tracąc już ponad 10% od historycznych maksimów. Źródło: Bloomberg

Taka sytuacja zdecydowanie nie jest codziennością i wygląda na to, że inwestorzy zaczynają uciekać od spółek technologicznych na rzecz tych, które mogą osiągnąć bardziej stabilne wzrosty w kolejnych tygodniach. Inwestorzy szukają lepszych fundamentów w spółkach o dużej kapitalizacji poza spółkami technologicznymi, gdzie wyceny są bardziej rozsądne a potencjał nieco większy.

wykres Nadaq - Dwon Jones porównanie 09.03.2021
Nadaq – Dwon Jones porównanie 09.03.2021

Widoczna powyżej aktywność inwestorów na podzielonym rynku jest kolejnym przejawem rotacji, która ma miejsce, gdy inwestorzy przerzucają się na akcje spółek, których losy są ściśle związane z cyklem gospodarczym. Wcześniej szukali oni potencjału w spółkach technologicznych, ponieważ stateczne spółki przez trwającą pandemię mogły generować o wiele większe stopy zwrotu. Obecnie jednak przez rosnące rentowności obligacji oraz potencjał spółek “mocniejszych fundamentalnie” sytuacja zaczyna się zmieniać.

Jeśli sytuacja ta podczas kolejnych sesji nadal będzie podtrzymywana – będziemy mogli być świadkami rychłego odpływu kapitału z giganta technologicznego na dalszą rzecz stabilniejszego indeksu. Pytanie jednak brzmi, czy nie wywoła to w kolejnych tygodniach mocniejszej i szybszej korekty tego rynku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania giełdowe | zloty online | dax analiza | akcje biomed | giełda rekomendacje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here