Naga MarketsNasdaq nagrzany do czerwoności. Mark Cuban widzi podobieństwo do bańki dot-comówZnany miliarder i właściciel Dallas Mavericks: Mark Cuban, stwierdził, że rynek giełdowy napędzony ostatnim rajdem notowań spółek technologicznych z dołka wywołanego pandemią COVID-19, ma wiele znamion sytuacji, która miała miejsce tuż przed słynną bańką “dot-com”.

  • Mark Cuban uważa, że rynek przypomina obecnie ten z końca lat 90.
  • NASDAQ Composite mimo fatalnej sytuacji gospodarczej zdobywa kolejne rekordy notowań.
  • W ciągu ostatnich 10 lat indeks ten wzrósł już niemal o 400%.

Mark Cuban: rynek wygląda jak w trakcie banki dot-com

Inwestor Mark Cuban twierdzi, że rynek jest obecnie w stadium zapowiadającym pęknięcie bańki podobnej do sytuacji z przełomu lat 90. i pierwszej dekady nowego milenium.

Jest tylko jedna duża różnica: Fed. Tym razem, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wzmacnia pompowanie bańki ratując rynki przed brakiem płynności w gospodarce zdewastowanej przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Bezpośrednia interwencja Fed w rynki kapitałowe powoduje fałszywą skłonność do ryzyka na amerykańskim parkiecie, szczególnie nakłaniając niedoświadczonych inwestorów indywidualnych do podejmowania niezwykle ryzykownych i często nieprzemyślanych decyzji zakupu mocno zwyżkujących akcji.

– W pewnych kwestiach, teraz jest nieco inaczej z uwagi na Fed oraz płynność. Jednak ogólnie, jest bardzo podobnie. – ostrzegł Mark Cuban.

Jednocześnie ekscentryczny inwestor przypomina, że fakt dostrzeżenia bańki nie oznacza jej rychłego pęknięcia. Rajd na spółkach internetowych w ostatniej dekadzie XX wieku trwał latami. Ówczesny szef Fed, Alan Greenspan, już w grudniu 1996 roku ostrzegał przed “irracjonalnym entuzjazmem”, jednak bańka dot-com pękła ostatecznie dopiero na początku 2000 roku.

– Moja 19-letnia siostrzenica pyta mnie jakie akcje powinna kupić… Każdy jest geniuszem w rynku byka i każdy zarabia teraz pieniądze na giełdzie, ponieważ Fed w niego ingeruje – podsumował sytuację Mark Cuban.

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Zobacz również: Moderna: kurs akcji aż 12% w dół, Pfizer dogaduje się z brytyjskim rządem w sprawie dostaw szczepionki

NASDAQ zdobywa kolejne szczyty

Spójrzmy zatem jak wygląda sytuacja na nasyconym technologicznymi spółkami NASDAQ Composite w ostatnich 10 latach. W tym okresie amerykański indeks zyskał aż prawie 385%.

NASDAQ nagrzany do czerwoności, Mark Cuban twierdzi, że już nawet jego siostrzenica pyta go o zakup akcji.
Notowania NASDAQ Composite w ostatnich 10 latach. Źródło: stooq.pl

Obecnie P/E Shillera, zwane także wskaźnikiem CAPE, dla NASDAQ Composite jest na astronomicznym poziomie 46,73.

NASDAQ nagrzany do czerwoności, Mark Cuban twierdzi, że już nawet jego siostrzenica pyta go o zakup akcji.
Notowania NASDAQ Composite w ostatnich 12 miesiącach. Źródło: stooq.pl

NASDAQ Composite radził sobie także świetnie od marcowego załamania kursu indeksu wywołanego pandemią i przebił wartości z lutego pnąc się na nowe rekordowe szczyty. Obecna wartość 10 767,09 pkt. jest rzecz jasna maksimum wszechczasów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here