Naga Markets


Logo Nasdaq na Times SquareSkupiający spółki technologiczne indeks NASDAQ 100 jest ważnym barometrem amerykańskiego parkietu. W jego skład wchodzą jedne z największych firm na świecie, w tym, wart ponad 820 mld USD Amazon. Jednak fakt ten staje się problemem w momencie gdy wciąż istnieje ryzyko powrotu wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. Spór dwóch największych gospodarek świata spowodował, że polegające na eksporcie spółki NASDAQ 100 wyraźnie traciły, ciągnąc za sobą wycenę całego indeksu.


We wrześniu minionego roku doszło do największej jak do tej pory eskalacji konfliktu handlowego pomiędzy USA, a Chinami. To wówczas decyzją prezydenta Trumpa Stany Zjednoczone nałożyły cło w wysokości 10% na ponad 6 tys. chińskich produktów o łącznej wartości 200 mld USD. Na początku tego roku stawka opłat miała wzrosnąć do 25%, lecz na początku zeszłego miesiąca doszło do porozumienia i tymczasowego wstrzymania procesu nakładania kolejnych ceł.

W tej batalii silnie ucierpiał amerykański parkiet – w tym indeks NASDAQ 100, który pod koniec minionego roku tracił niemal 18% do swojego historycznego szczytu z 1 października 2018 roku. Jednak ostatnie komentarze strony amerykańskiej, a zwłaszcza tweety Donalda Trumpa wskazują na to, że rozmowy handlowe pomiędzy oboma państwami idą dobrze:

Choć rynki przyjmują zapewnienia prezydenta z wyraźną ulgą, to jednak nie można zapominać o dość kontrowersyjnej osobowości Donalda Trumpa, który nie tylko lubi postawić na swoim ale również nie boi się zmieniać zdania. Obecny, 90-dniowy rozejm daje co prawda sporo czasu obu stronom na rozwiązanie konfliktu jaki budował się przez lata między Waszyngtonem, a Pekinem. Jednak można sobie wyobrazić sytuację w której amerykański parkiet powróci na właściwe tory, zwłaszcza biorąc pod uwagę prognozowaną pauzę w podwyżkach stóp Fed, a zadowolony tym Trump powróci do swojej protekcjonistycznej retoryki. Wówczas, możemy być świadkami kolejnej fali słabości amerykańskiego indeksu.

NASDAQ na oporze

Skupiając się na sytuacji technicznej NASDAQ 100 nie trudno zauważyć, że wycena indeksu testuje okolice średniej 50 SMA (kolor zielony). Co więcej, średnia 100 SMA (kolor czerwony) niebezpiecznie zbliża się do średniej 200 SMA (kolor niebieski) grożąc powstaniem na wykresie niedźwiedziej formacji Krzyża Śmierci.

wykres indeksu NASDAQ 100
Wykres NDX źródło:TradingView

Co więcej, mierząc ostatni impuls spadkowy rozpoczęty 3 grudnia jesteśmy w stanie wyznaczyć siatkę Fibonacciego. Ważne dla rynku zniesienie 61,8 wypada niemal dokładnie na poziomie średniej krótkookresowej, której ostatni test (3 grudnia) zakończył się głębokim spadkiem wyceny indeksu.

Biorąc pod uwagę wyraźne wykupienie oscylatora stochastycznego oraz fakt, że ostatnie wzrosty zostały przecięte zaledwie jedną płytką korektą można pokusić się o stwierdzenie, że rynek (przynajmniej lokalnie) znalazł się w obszarze wykupienia. Licząc się jednak z pozytywnymi informacjami dotyczącymi rozmów handlowych USA-Chiny nie należy jak na razie oczekiwać głębokich spadków wyceny indeksu, a raczej korekty ostatnich wzrostów.

Strategie handlowe

NASDAQ 100 pozostaje w średnioterminowym trendzie spadkowym, więc ostrożni inwestorzy powinni czekać na pokonanie minimum z dnia 24 grudnia by wówczas, po upewnieniu się, że spadki nie są pułapką niedźwiedzia, wejść w krótkie pozycje.

Inwestorzy o umiarkowanym podejściu do ryzyka mogą podciągnąć zlecenia zabezpieczające długich pozycji – o ile takowe posiadają. W przeciwnym przypadku oczekiwaliby oni na wyraźny sygnał świecowy i wygenerowanie sygnału sprzedaży przez oscylator stochastyczny mając jednocześnie na uwadze fakt, że potencjalne spadki mogą być jedynie korektą ostatnich wzrostów.

Inwestorzy o agresywnym podejściu do ryzyka weszliby w krótkie pozycje po pojawieniu się pierwszej długiej, czarnej świecy lub w przypadku utworzenia się innej niedźwiedziej formacji świecowej testującej opór na poziomie średniej 50 SMA.

Potencjalne spadki na wykresie NDX można wykorzystać dzięki certyfikatom Turbo Short 7840,0. Odległa bariera zabezpiecza inwestorów przed ewentualną kontynuacją wzrostów, które mogą nastąpić w reakcji na postępy rozmów handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Mimo wszystko warto postawić sobie mentalny stop loss na poziomie 7200,00.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here