Naga MarketsLogo Nasdaq na Times Square
Times Square NASDAQ Billboard. Autor: Nakashi

Amerykańska giełda Nasdaq nie porzuciła swoich planów dotyczących wdrożenia do obrotu kontraktów terminowych na Bitcoina, zgodnie z informacjami podawanymi przez Bloomberga. Pomimo ostatnich spadków cen podmiot nadal zauważa wysokie zainteresowanie inwestorów instrumentem.


Trudna przeprawa z CFTC zakończy się w przyszłym roku?

Nasdaq z pewnością już dawno wdrożyłby kontrakty terminowe na Bitcoina, tak jak zrobiły to giełdy CME oraz CBOE, natrafił jednak na przeszkody w postaci obaw amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Operator nowojorskiej giełdy, który po raz pierwszy sugerował chęć wdrożenia Bitcoin futures w zeszłym roku przyznał, że instrument powinien być dostępny w pierwszym kwartale 2019 roku.

Kontrakty terminowe BTC na krótko urzekły świat tradycyjnych finansów wywołując jednocześnie mocne niezadowolenie wśród dużych brokerów instrumentów pochodnych, kiedy to wspomniane powyżej CBOE i CME wykorzystały przyspieszony proces autocertyfikacji, aby wprowadzić swoje kontrakty na rynek w grudniu ubiegłego roku, w szczytowym momencie światowego szału kryptograficznego. Pomimo wzniosłych nadziei, że kontrakty terminowe na Bitcoina zapoczątkują nową erę instytucjonalnych inwestycji kryptograficznych, handel nimi był skromny, a waluta cyfrowa spadła z od tego czasu z poziomu niemal 20 tysięcy dolarów do niespełna 4 tysięcy dolarów.

Czemu jednak dwie giełdy mogły w miarę sprawnie wdrożyć kontrakty terminowe, a Nasdaq boryka się z tym od roku? Powodem są zmiany zasad CFTC – Komisja zaktualizowała zasady przyznania autoryzacji do notowania instrumentów pochodnych na kryptowaluty zanim zarządca nowojorskiego parkietu uzyskał zezwolenie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kontrakty Nasdaq inne od tych oferowanych przez konkurencję?

Już w styczniu prezes Nasdaq, Adena Friedman, powiedziała, że giełda zastanawia się jak wyróżnić swoje kontrakty na tle tych oferowanych już przez konkurencję. Kontrakty terminowe Nasdaq będą oparte na uśrednionej cenie Bitcoina wyliczanej na podstawie kursów wielu giełd. Dla porównania, CME wykorzystuje ceny z czterech rynków, podczas gdy na Cboe jest to tylko jeden rynek.

Nasdaq nie jest jedynym podmiotem ubiegającym się o notowanie kryptowalutowych kontraktów terminowych. Właściciel nowojorskiej giełdy papierów wartościowych Intercontinental Exchange Inc. powiedział w zeszłym tygodniu, że w dniu 24 stycznia uruchomi swoje własne kontrakty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here