Naga MarketsLogo Nasdaq na Times SquareAkcje głównych indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych zanurkowały we wtorek. Dow Jones Industrial Average (DJIA) spadł o ponad 560 punktów, natomiast Nasdaq 100 zapikował do poziomów najniższych od sierpnia obecnego roku w związku z rosnącymi obawami wywołanymi wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, a także impasem w sprawie próby podniesienia przez Demokratów federalnego limitu zadłużenia. Szybciej rozwijające się spółki są bardziej wrażliwe na stopy procentowe, co odczuwa indeks technologiczny notujący najgorszą sesję na Wall Street od ponad pół roku.

  • Amerykańskie indeksy przeceniają się we wtorek w związku z globalną awersją do ryzyka
  • Sektor technologiczny odczuł presję ze strony rosnących obligacji skarbowych USA i droższego kursu dolara
  • Indeks Nasdaq 100 spadł do poziomów z sierpnia tracąc 2,66%
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Wall Street czuje presję gdy rośnie rentowność obligacji

Amerykańskie indeksy z Wall Street spadają w związku z rosnącymi obawami wywołanymi wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, a także impasem w sprawie próby podniesienia przez Demokratów federalnego limitu zadłużenia. Republikanie w Senacie USA zablokowali we wtorek propozycję lidera senackiej większości Chucka Schumera, by zwykłą większością głosów doprowadzić do podniesienia limitu zadłużenia.W czasie obaw rynek obligacji skarbowych USA rośnie, a wraz z tym indeksy odczuwają presję. Jak wiadomo szybciej rozwijające się spółki – zwłaszcza spółki technologiczne –  są bardziej wrażliwe na wzrost stóp procentowych oraz wycen obligacji niż inne, ponieważ wyceny ich akcji opierają się przede wszystkim na przychodach i zyskach, których pojawienia się nie oczekuje się przez lata.

Wysoko wyceniane spółki z branży oprogramowania traciły również na początku roku kiedy rynek był świadkiem mocniejszego skoku rentowności obligacji. Źródło: Bloomberg

Aby wycenić takie akcje, analitycy używają rentowności obligacji, aby zdyskontować te zyski na dzisiejsze dolary – a im wyższe są te rentowności, tym mniej wartościowe wydają się te przyszłe zyski.

Efekt jest szczególnie dotkliwy dla spółek technologicznych, których prognozowane stopy wzrostu należą do najwyższych. Tymczasem rentowności papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych rosną po tym, jak uwagi przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella przygotowane do zeznań przed senacką komisją bankową ujawniły, że może on powiedzieć, iż reakcja polityki pieniężnej „z pewnością” nastąpi po „trwałym wzroście inflacji”, jeśli doprowadzi to do „poważnych obaw”. Ponadto, członkowie Fed oczekują, że bank centralny zacznie wkrótce zmniejszać skalę swojego programu skupu obligacji.

wykres Kurs Nasdaq H4 29.09.2021
Kurs Nasdaq H4 29.09.202

Amerykański indeks Nadaq 100 odczuwa tego mocne skutki spadając we wtorek do poziomów najniższych od sierpnia. Choć środowe notowania odbijają z rana, podczas trwania sesji europejskiej, wygląda na to, że dalsze wskazówki Kongresu mogą być kluczowe w kolejnych dniach. Amerykańskim politykom pozostały dwa dni na uchwalenie limitu zadłużenia.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here