Naga MarketsNasdaq 100 osiągnie nowe maksima? Giganci technologiczni w obliczu pandemii Covid-19Technologiczny indeks amerykańskiej Wall Street, Nasdaq 100, ma za sobą szereg bardzo zmiennych miesięcy, podobnie jak cała giełda w USA. W obliczu wyborów prezydenckich w USA ponownie znalazł się blisko historycznych maksimów, a inwestorzy zastanawiają się, czy sektor tech w Stanach Zjednoczonych będzie w stanie utrzymać ponadprzeciętne wzrosty, wynoszące około 80% od marcowych dołków

 • Indeks Nasdaq 100 spadł do wieloletniego minimum na początku 2020 roku w obliczu pandemii Covid-19, ale w marcu rozpoczął dynamiczną korektę.
 • Tendencja wzrostowa utrzymywała się przez kolejne miesiące, a na początku września indeks gigantów technologicznych gwałtownie wzrósł do rekordów wszech czasów.
 • W bieżącym tygodniu ponownie podchodził w okolice historycznych maksimów, do których zabrakło mu zaledwie 1%

Nasdaq 100: Charakterystyka jednego z najważniejszych indeksów na Wall Street

Indeks Nasdaq 100 to koszyk 100 technologicznych gigantów, którzy są, jak sama nazwa wskazuje, notowani na giełdzie Nasdaq. Inwestorzy mogą inwestować w indeks za pośrednictwem między innymi funduszu ETF, który jest instrumentem handlowanym na giełdzie i zaprojektowanym w celu odzwierciedlenia wyników indeksu bazowego.

W szczególności, popularny Invesco QQQ Trust (QQQQ) składa się z tych samych akcji, które tworzą indeks w niemal identycznej proporcji. Tak więc, jeśli wiadomości dla Nasdaq 100 są korzystne, a indeks zyskuje 1%, oczekuje się, że ETF (choć nie ma takiej gwarancji) wykaże taki sam zwrot.

Invesco QQQ Trust, ETF na Nasdaq 100

HANDLUJ NA NASDAQ ETF W CAPITAL.COM

Dziesięć najlepszych akcji zawartych w Nasdaq 100 i ich odpowiednie wagi w ramach indeksu:

 • Apple stanowi około 13 procent indeksu.
 • Microsoft stanowi około 10,8 procent indeksu.
 • Amazon.com stanowi około 10,6 procent indeksu.
 • Facebook Inc odpowiada za około 4,5 procent indeksu.
 • Alfabet (GOOGL) stanowi około 3,9 procent indeksu.
 • Alfabet (GOOG) stanowi około 3.8 procent indeksu.
 • Tesla stanowi około 3,3 procent indeksu.
 • Nvidia odpowiada za około 2,9 procent indeksu.
 • PayPal Holdings odpowiada za około 2 procent indeksu.
 • Adobe odpowiada za około 1,9 procenta indeksu.

Jak widać z rozkładu, indeks jest zdominowany przez wartych miliardy dolarów gigantów technologicznych, takich jak Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet, podczas gdy Facebook nie jest zbyt daleko w tyle. W rzeczywistości, same te firmy stanowią ponad 40 procent całego indeksu. W szczycie indeksu te pięć akcji plus Tesla stanowiły ponad 50 procent wartości całego benchmarku.

Można argumentować, że ogólna perspektywa dla Nasdaqa jest bardzo silnie uzależniona od tych kilku akcji, biorąc pod uwagę ich ogromną wagę. Dla niektórych inwestorów jest to dobra rzecz, ponieważ posiadanie jednego ETF, który oferuje ekspozycję na wiele akcji technologicznych, jest o wiele łatwiejsze w zarządzaniu i często tańsze niż kupno każdej akcji osobno.

Posiadanie ETF-u jest również uważane za bezpieczniejsze, ponieważ oznacza, że inwestorzy są eksponowani na wiele akcji, a nie na niewielką ich liczbę. Prognoza dotycząca indeksu Nasdaq jest również łatwiejsza do modelowania w porównaniu z poszczególnymi spółkami, które mogą być narażone na krótkoterminowe problemy z podażą lub inne niekorzystne zjawiska, które powodują krótkoterminowo słabe wyniki.

Na przykład, w trzecim kwartale Netflix odnotował spowolnienie wzrostu abonentów po masowym wzroście w poprzednich miesiącach. Może się okazać, że jest to kwartał jednorazowy, ponieważ gigant zajmujący się transmisją strumieniową nadal inwestuje w swoją działalność, dzięki czemu może uzasadnić przyszły wzrost cen.

Minusem inwestowania w indeks Nasdaqa jest to, że może on osiągać i często osiąga słabe wyniki z poszczególnych akcji. Widać to doskonale w przypadku wyników spółki Tesla której akcje wzrosły o 380 procent od początku 2020 roku, dając inwestorom procentowy zwrot, który jest około 10 razy większy niż sam indeks.

Nasdaq 100 otworzył się w 2020 r. na poziomie około 8 870, a tendencja była w większości rosnąca, dopóki nie okazało się, że pandemia Covid-19 będzie stanowić poważny problem dla światowej gospodarki. Wszystkie prognozy Nasdaq 100 dotyczące dalszego rozwoju zostały zniesione, a indeks podążał za innymi klasami aktywów i na początku marca spadł poniżej 7000 marek.

Jednak na początku maja prognozy Nasdaqa poprawiły się po tym, jak indeks wymazał wszystkie swoje straty z 2020 roku. Zjawiska „pracuj z domu” oraz „zostań w domu” okazały się być katalizatorem dla wielu dużych spółek technologicznych.

Na przykład, ludzie spędzali więcej czasu i wydawali więcej pieniędzy na narzędziach komunikacyjnych i grach powiązanych z ekosystemem Apple. Narzędzia pracy w chmurze Microsoftu również dla wielu firm stały się podstawowymi formami dalszej pracy.

Tak więc na początku września Nasdaq osiągnął rekordowy poziom 12 420,54 i, patrząc w przyszłość, prognoza Nasdaq 100 opiera się na tych samych katalizatorach, które przyczyniły się do osiągnięcia rekordowych wartości. Patrząc na aktualny wykres Nasdaqa 100 rok do roku, można zauważyć następujące kluczowe poziomy analizy technicznej:

 • Wsparcie na poziomie około 11 000, pokrywające się z dołkami z ostatnich miesięcy.
 • Opór na poziomie nieco powyżej 12 420, pokrywający się z historycznymi maksimami
Wykres Nasdaq 100
Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

Zwalczanie obaw związanych z wyborami

Budzące kontrowersje wybory w USA i spory pomiędzy obecnym prezydentem Donaldem Trumpem, a byłym wiceprezydentem Joe Bidenem wywołały wśród inwestorów pewien niepokój. Akcje technologiczne w szczególności ucierpiałyby na administracji Bidena, która zobowiązała się podczas kampanii do podniesienia stawki podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Konsumenci, którzy mają w kieszeni mniej pieniędzy do wydania i firmy, które muszą wydać więcej na rozliczenie z fiskusem, nie wróżą dobrze przyszłości indeksu Nasdaq 100. Ręce Bidena mogą być jednak związane w związku z podziałem władzy pomiędzy poszczególnymi izbami Kongresu, zwłaszcza jeśli chodzi o politykę, która wymaga zgody Senatu, jak np. powołanie nowego sekretarza skarbu. Aby osiągnąć jakikolwiek postęp, Biden musiałby przyjąć podejście scentralizowane, zwłaszcza w zakresie podatków i polityki przyjaznej dla biznesu.

Najlepiej ujął to Jim Cramer z CNBC: Stany Zjednoczone mają przed sobą co najmniej dwa, a może nawet cztery lata “nudnego, nic nierobiącego rządu”.

Prognoza Nasdaq 100: pozytywny obraz ze szczepionką lub bez

Inwestorzy wydają się faworyzować akcje spółek technologicznych, ponieważ najwięksi giganci udowodnili, że potrafią co najmniej przewyższać inne zmagające się z problemami indeksy, takie jak detaliczny czy naftowy. Jedna główny niepokój wywołany pandemią COVID-19 jeszcze nie minął, a oczekiwania co do szczepionki w najbliższym czasie pozostają w najlepszym razie nadzieją.

Warto posłużyć się przykładem konkretnej firmy z indeksu Nasdaq, na przykład giganta technologicznego Apple. Spółka mogłaby nadal generować przychody poprzez swoją działalność w zakresie aplikacji i usług. Najlepszy scenariusz? Szczepionka zwiększy zaufanie konsumentów i wzrost sprzedaży flagowych smartfonów marki iPhone.

Podczas gdy ta logika dotyczy głównie technologicznych gigantów, inwestorzy mają historyczną tendencję do przechodzenia na akcje techniczne również mniejszych spółek, gdy mają defensywny pogląd na gospodarkę.

Niezależnie od wyniku, prognoza Nasdaq 100 mruga wieloma byczymi sygnałami i małymi niedźwiedzimi wskazówkami.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here