Naga MarketsMarket Profile jest jedną z technik prezentowania ruchu cen w ciągu 24 godzin z rozbiciem na okresy 30 minutowe. Jego przewaga nad innymi formami zapisu tego samego zjawiska polega na tym, że pozwala on określić ważne w danym dniu poziomy wokół których cena danego instrumentu może się utrzymywać.

Market profile

Poniżej prezentujemy przykładowy zapis kursu EURUSD przedstawionych za pomocą Market Profile

Market Profile 0

Wykres za Bloomberg/ITH

Widać, że oś czasu podzielona jest na kolejne dni. Jest to sztywny przedział, który wynika z idei stojącej za Market Profile.

Zachowanie ceny danego instrumentu przedstawione jest za pomocą kolejnych liter alfabetu. Pojedyncza litera odzwierciedla 30 minut dnia tradingowego. Standardowo przyjmuje się, że dzień tradingowy rozpoczyna się od godziny 00:00. Na wykresie uwzględniona jest jednak także ostatnia godzina poprzedniego dnia, ale wrócimy do tej kwestii później.

Przykładowo jeżeli od godziny 00:00 do godziny 00:30 cena kursu EUR/USD zmieni się z 1.385 do 1.38 USD, to na wykresie Market Profile zostanie to przedstawione następująco:

 Market Profile 1

Dodajmy teraz do tego kolejne pół godziny sesji danego dnia. W naszym przykładzie kurs zmienia się od 1.384 do 1.381 USD:

 Market Profile 2

Jeżeli przyglądamy się sytuacji z 1 godziny podobne informacje moglibyśmy wyczytać ze zwykłego wykresu świecowego lub barowego. Sytuacja zmienia się jednak, gdy chcemy zbadać zachowanie kursu w dłuższym okresie. Wtedy Market Profile okazuje się niezastąpiony, jeżeli chodzi o zidentyfikowanie w jakim przedziale cen kurs przebywał najdłużej, albo jakiego poziomu kurs unikał.

Wykres Market profile

Warto wskazać dodatkowe informacje zawarte na wykresie Market Profile.

Przede wszystkim widzimy tam wspomnianą wcześniej ostatnią godzinę poprzedniej sesji oznaczoną małymi literami wx. Specjaliści sugerują, że właśnie ta godzina wyznacza kluczowy poziom ceny danego instrumentu, do której kwotowania powinny wracać w ciągu kolejnego dnia.

Nawet na pierwszym wykresie, który przedstawia zaledwie 3 dni tradingowe widać, że w wierszu z wx znajduje się najwięcej liter. Taki poziom nazywamy poziomem kontrolnym i to do niego cena powinna wielokrotnie wracać. Oczywiście na początku dnia nie możemy wskazać poziomu kontrolnego, dlatego w takiej sytuacji musimy polegać na zasadzie ostatniej godziny poprzedniej sesji.

Aby móc stwierdzić czy kurs ma szanse wrócić do poziomu kontrolnego musimy wziąć pod uwagę także sam kształt wykresu Market Profile. W idealnej sytuacji wykres powinien układać się w kształt dzwonu:

 Market Profile 3

W takim przypadku możemy przypuszczać, że po spadku do 1.38 USD lub wzrostu do 1.385 USD kurs powinien odbić się z powrotem w okolice 1.3825 USD. Wielu specjalistów zaleca wykorzystywanie wyników analizy takiego wykresu do podejmowania decyzji tradingowych jedynie w dni, w których Market Profile układa się dokładnie w taki sposób. Czyli ma w ciągu dnia jednomodalną dystrybucję.

Możemy jednak rozszerzyć nasze założenia i przyjąć, że w miejscach, w których występują pojedyncze litery znajduje się bardzo małe zainteresowanie rynku kwotowaniem na danym poziomie. Poziomy takie stają się wtedy istotnym wsparciem lub oporem.

Możemy spotkać się również z rozkładem dwumodalnym:

 Market Profile 4

Widać, że mamy tu 4 istotne poziomy, które mogą stanowić wsparcie lub opór. Są to: 1.385, 1.38 oraz 1.374 USD.

Dopóki kurs będzie utrzymywał się poniżej 1.38, czyli znajdował się w „dolnym” rozkładzie, to będziemy mogli spodziewać się częstego powrotu w okolice 1.377 USD. Wzrost powyżej tego oporu i przejście do „górnego” rozkładu może oznaczać powrót do 1.3825 USD.

Dobra wiadomości dla osób, które zainteresowały się wykorzystaniem Market Profile jest taka, że w Internecie dostępna jest wersja, którą możemy zainstalować na platformie MT4. Mimo, że wykres nie wygląda zbyt atrakcyjnie, to zapewnia on wszystkie, opisane powyżej funkcjonalności.

 Market Profile 5

Wskaźnik możemy pobrać w tym miejscu. Jego autorem jest Bassam El-Faramawi.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here