Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych należy do niezwykle lekkich jeżeli chodzi o istotne publikacje. Tak naprawdę ważny wydaje się jedynie raport z rynku pracy ADP oraz kanadyjskie PMI (według Ivey). Wcześniej poznamy jeszcze decyzje NBP – nikt nie spodziewa się jednak, że polski bank centralny zdecyduje się wprowadzić zmiany w swojej dotychczasowej polityce pieniężnej.


ADP przed piątkowym NFP

Wyrażana liczbowo zmiana zatrudnienia według ADP to niezwykle istotny wskaźnik, publikowany zawsze przed zatrudnieniem w sektorze pozarolniczym (NFP). Inwestorzy wykorzystują go do określania potencjalnych zmian i ruchów wspomnianego przed chwilą NFP. Należy jednak zauważyć, że w ostatnim czasie dane ADP słabo prognozowały potencjalną wartość publikacji nonfarm payrolls co widać na poniższym wykresie.

ADP vs NFP
ADP vs NFP

NBP nadal ze stopą na poziomie 1.50%

Narodowy Bank Polski nie ma jak na razie powodów do cięcia stóp. Z wypowiedzi poszczególnych członków RPP wynika, że dopóki prognozy spadku bezrobocia i wzrostu produktu krajowego brutto powyżej 3% będą się utrzymywać, powinno to być wystarczająco silnym sygnałem poprawiającej się koniunktury.

Niepokojące mogą być jedynie dane inflacyjne – NBP prędzej czy później będzie chciało silniej walczyć z deflacją, co jest powszechnym trendem wśród gospodarek zachodnich. Dzisiejsze spotkanie o 14:00 nie przyniesie jednak żadnych istotnych zmian w polityce pieniężnej Polski.

Ivey PMI

Ostatnia informacja w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym pojawi się o godzinie 16:00. Mowa tutaj o kanadyjskim PMI obliczanym przez Richard Ivey School of Business. Jest to niezwykle istotny wskaźnik kondycji biznesowej oraz ogólnego stanu gospodarki Kanady. Podobnie jak w przypadku innych sondaży PMI, tutaj również wynik powyżej 50 punktów traktowany jest pozytywnie.

Odczyt z zeszłego miesiąca uplasował się na poziomie 56 punktów. Dzisiaj analitycy spodziewają się bardzo zbliżonych, ewentualnie kosmetycznie wyższych wyników.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here