Naga MarketsSłuchałem ostatnio podcastu z Timem Ferrisem, w którym mówił o koncepcji powrotu do “poziomu wyjściowego” w kontekście depresji i niezadowolenia. Koncepcja ta natychmiast do mnie trafiła i widzę, jak wielki może mieć wpływ na traderów.

Jak zrozumieć trading?

Znam również innych ludzi mówiących o tej koncepcji, zwłaszcza dr. Michaela Gervaisa i jego podcastu na FindingMastery.net, który bardzo polecam. Jednak także dr Peterson mówił o tym dość często w kontekście swojej pracy z pacjentami jako psycholog.

Podczas pracy z osobą cierpiącą na depresję jedną z rzeczy, którą może zrobić terapeuta jest przepisanie tabletek polepszających nastrój i dających szybką poprawę. Jest to jednak podejście powierzchowne, które nie koncentruje się na przyczynie, a jedynie zmienia symptom.

Zamiast tego lub dodatkowo, terapeuta może również zadać takiej osobie pytania:

 • Jaka jest Twoja dieta?
 • Kładziesz się późno spać? Zapewniasz sobie wystarczającą ilość snu? 
 • Czy masz znaczące relacje towarzyskie? 
 • Czy regularnie uprawiasz sport? 
 • Czy lubisz swoją pracę? 
 • Czy czujesz, że robisz coś ważnego?

Jeśli depresyjna z pozoru osoba odpowiada, że ​​w ogóle nie ćwiczy, je źle, nie śpi zbyt dużo i późno kładzie się spać, nie lubi swojej pracy i nie ma dobrych relacji społecznych, prawdopodobnie nie jest to klasyczna depresja, ale rezultat słabych wyborów życiowych.

Oczywiście nie twierdzę, że jestem ekspertem, ale czy nie ma sensu patrzeć głębiej i unikać etykietowania pewnych objawów bez odpowiedniej analizy?

Powrót do “punktu odniesienia”

Jeśli podążymy za powyższym przykładem, osoba, która czuje się nieszczęśliwa i słaba, powinna w związku z tym zacząć wprowadzać niewielkie zmiany w swoim stylu życia.

Jedz mniej śmieciowego jedzenia, pij mniej alkoholu, więcej się ruszaj, mniej plotkuj, czytaj więcej (i lepszych) książek, unikaj mediów społecznościowych, nie oglądaj telewizji, znajdź interesujące hobby i chodź wcześniej spać.

Bardzo prawdopodobne jest, że taka osoba odczuje zmianę w ogólnym zadowoleniu z życia i zauważy wzrost poziomu energii.

Być może wcale nie potrzebujesz lekarza, by ci to powiedział, ale może się wydawać, że coraz bardziej tracimy umiejętność zachowania zdrowego rozsądku. Dążymy do tego, co łatwe i daje nam chwilową przyjemność, nie myśląc o długoterminowych skutkach. Zawsze chcemy szybkiego rozwiązania, które uchroni nas przed “ciężką” i konieczną pracą.

Oczywiście nadal możliwe jest, że depresja się utrzyma, ale w wielu przypadkach będzie można dostrzec ogólną poprawę.

Jest to “punkt odniesienia”, w którym dana osoba nie wyrządza sobie krzywdy wyborami życiowymi.

Dr Peterson często mówi, że powinieneś traktować siebie jak kogoś, na kim ci zależy i komu życzysz pomyślności. Wszyscy zgodzimy się z tym, że jest to bardzo prosta myśl, ale w rzeczywistości jesteśmy własnymi największymi krytykami, używamy negatywnego monologu wewnętrznego, a także nie traktujemy się zbyt dobrze.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Punkt odniesienia w kontekście tradingu

Wielu traderów uważa, że ​​ich obecna strategia handlowa nie działa i przypisują swoje straty wadom systemu. Następnie próbują to naprawić szukając nowego systemu, kupując nowe szkolenie, próbując nowego wskaźnika i tak bez końca polując na Świętego Graala.

Jest to wspomniane wcześniej, powierzchowne podejście mające na celu pozbycie się objawu, ale nie przyczyny.

Ilekroć pracuję z traderami, zwykle szybko dostrzegam, że złe wyniki w tradingu nie leżą po stronie złego systemu transakcyjnego, lecz zazwyczaj jest to połączenie następujących elementów:

 • Niewłaściwe zarządzanie ryzykiem
 • Ciągłe łamanie zasad
 • Gonienie za transakcjami i próby odegrania się na rynku
 • Przedwczesne cięcie zyskownych transakcji
 • Pozwalanie stratom rosnąć 
 • Brak przygotowania i pomijanie transakcji

Trader, który ulega powyższym przewinieniom, nie traci dlatego, że system transakcyjny nie nie działa, ale dlatego, że nie potrafi on dobrze handlować.

Taki trader musi wrócić do punktu odniesienia, by dostrzec i zrozumieć swoją metodę handlu. On / ona będzie w stanie ocenić swoją strategię tylko wtedy, gdy będzie mógł uniknąć złego zachowania, które powoduje cały szum i niekonsekwencję.

A kiedy trader będzie już w stanie kontrolować swoje zachowanie, stanie się jasne, że jego system od początku nie stanowił problemu, a straty były spowodowane jego / jej błędami.

Wykres kołowy od góry | Dlaczego traderzy myślą, że tracą: Błędny interwał, Zły system, Zły wskaźnik
Wykres kołowy od dołu | Dlaczego traderzy naprawdę tracą: Nieodpowiednie zarządzanie ryzykiem, Handel z zemsty, Gonienie za ceną, Łamanie zasad, Brak procesu, Pozwolenie stratom rosnąć, Szybkie cięcie zysków

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

 1. Proszę o interwencję w sprawie potwierdzenia mojej rejestracji na dzisiejszy webbinar z Arkadiuszem. Formularz zgłoszenia zaciął się na moim telefonie, choć wprowadziłem poprawny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here