Naga MarketsUSD pozostaje gołębi po tym, jak Fed otworzył drogę do obniżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach, jeśli dane się pogorszą lub ryzyka handlowe wzrosną. Norges Bank podniósł stopę depozytową, a BoJ i BoE pozostawił parametry polityki bez zmian. Napięta sytuacja na linii Iran-USA podbija ceny ropy.

 • Fed zgodnie z oczekiwaniami utrzymał cel dla stopy rezerw federalnych na 2,25-2,50 proc., ale wydźwięk komunikatu i konferencji był gołębi. Fed usunął fragment mówiący, że zamierza być „cierpliwy” w określaniu przyszłych dostosowań stopy procentowej i teraz zamierza „odpowiednio reagować”, by podtrzymać ekspansję.
 • Wszyscy poza Bullardem głosowali za pozostawieniem stóp bez zmian. James Bullard jako jedyny chciał obniżki już w czerwcu. W projekcji stóp procentowych mediana na 2019 r. pozostała bez zmian (brak zmian stóp w tym roku), na 2020 została przesunięta w dół o dwie obniżki, a na 2021 i długoterminowo – o jedną obniżkę. Gołębią różnicą jest, że ośmiu członków FOMC prognozuje cięcie o 50 pb do końca roku (wobec nikogo w marcu).
 • Na konferencji prasowej prezes Powell wzmocnił gołębi wydźwięk. Podkreślił, że Fed dokonał „istotnych zmian w komunikacie”, zwracając też uwagę na gołębią ocenę inflacji (napisano, że inflacja roczna obniżyła się poniżej celu). Dodał, że wśród członków, którzy obecnie zakładają stabilizację stóp, panuje przekonanie, że od czasu poprzedniego posiedzenia w maju argumenty za luzowaniem wzmocniły się.
 • Gołębi Fed uderza w USD, a dyskusja rynkowa przeniosła się na to, czy lipiec przyniesie cięcie o 25 pb czy aż o 50 pb. EUR/USD skoczył do 1,1317, a USD/JPY spadł do 107,03.
 • Bank Japonii utrzymał politykę bez zmian (stopa depozytowa: -0,1 proc., cel dla rentowności 10-letnich obligacji: 0 proc.). W komunikacie nie było istotnych zmian. Zwrócono uwagę na ryzyka związane z kondycją Chin, ale ogólna ocena aktywności konsumentów i biznesu była neutralna. JPY nie reagował.
 • NOK jest najsilniejszy w G10 po tym, jak Norges Bank dokonał podwyżki stopy depozytowej o 25 pb do 1,25 proc. i zasygnalizował, że na przestrzeni 2019 r. prawdopodobnie będzie dalej podwyższał. Projekcja ścieżki stopy depozytowej sugeruje dalsze zacieśnianie w 2020 r. EUR/NOK zjechał ponad 1 proc. i na 9,6630 jest najniżej od kwietnia.
 • Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na 0,75 proc. Warunki programu skupu aktywów nie uległy zmianie. Decyzja była jednomyślna. Wydźwięk komunikatu był umiarkowanie gołębi. Bank zwrócił uwagę na pogorszenie globalnego sentymentu i osłabienie wzrostu gospodarczego. Wzrosło ryzyko bezumownego brexitu. BoE nie zmienił jednak forward guidance i dalej zakłada, że w przyszłości stopniowe podwyżki będą uzasadnione. EUR/GBP skoczył po decyzji z 0,8880 do 0,8920, ale później oddał cały ruch.
 • W ostatecznym starciu o przywództwo w Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii zmierzą się Boris Johnson i Jeremy Hunt, przy czym Johnson cały czas jest najbardziej prawdopodobnym zwycięzcą.
 • NZD znalazł wsparcie w lepszym do prognoz odczycie PKB z Nowej Zelandii. W I kw. wzrost wyniósł 2,5 proc. r/r vs  prog. 2,3 proc.  NZD/USD podszedł pod 0,66, najwyżej od prawie dwóch tygodni.
 • Złoty oraz inne waluty rynków wschodzących wsparte są oczekiwaniami gołębiego zwrotu głównych banków centralnych. EUR/PLN obniżył się do 4,2530.
 • Słaby dolar i gołębi Fed były pretekstem do wystrzału złota. Dziś w nocy kurs na chwilę zahaczył o 1412 USD/oz, choć w ostatnich minutach szybko wraca pod 1400.
 • Ropa naftowa trzyma się mocno z WTI zaliczającą w nocy 57,5 USD/b. Słaby dolar. OPEC potwierdził termin kolejnego spotkania, na którym zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu porozumienia o limitach wydobycia. Pomocne są też doniesienia, że Iran mógł zestrzelić amerykańskiego drona.
 • W późnych godzinach sesji w USA prezydent Trump zatwierdził naloty na cele w Iranie, ale potem wycofał się z decyzji. Według New York Timesa, samoloty były w powietrzu, a okręty były w gotowości, ale żadne pociski nie zostały wystrzelone.
 • Wall Street miało moment zawahania, ale ostatecznie S&P500 wzrósł wczoraj o 0,95 proc. W Azji Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc. Rynek w Japonii jest zamknięty z powodu święta.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here