Naga MarketsNanoVelos i UAM zawiażą konsorcjum dot. opracowania nano-nośnika RNAWarszawa, 08.11.2021 (ISBnews) – NanoVelos oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzą konsorcjum i podejmą współpracę naukową, zmierzającą do wspólnej realizacji projektu polegającego na opracowaniu nano-nośnika kwasu nukleinowego RNA (mRNA, siRNA) oraz terapii opartych o takie rozwiązanie technologiczne, podała spółka.

NanoVelos posiada wiedzę, doświadczenie oraz infrastrukturę niezbędną do opracowywania nano-nośników do aktywnych substancji farmaceutycznych, białek i kwasów nukleinowych, a Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii UAM, poza wiedzą i doświadczeniem wnosi do współpracy infrastrukturę do prowadzenia badań komórkowych z zastosowaniem RNA, podano.“Terapie genowe są nową i obiecującą metodą leczenia chorób, szczególnie chorób o podłożu genetycznym, ponadto mRNA zamknięte w odpowiednim nośniku może być stosowane jako nośnik informacji o budowie antygenu, do wykorzystania w opracowywaniu szczepionek. Samodzielnie RNA nie jest w stanie przedostać się do wnętrza komórek, gdzie może działać, czyli zostać zamienione w białko lub zablokować ekspresję. Potrzebny jest do niego specjalny nośnik, który jednocześnie będzie chronił delikatną cząsteczkę RNA oraz przetransportuje ją do wnętrza komórki” – powiedział członek zarządu Nano Group prof. Tomasz Ciach, cytowany w komunikacie.

Globalny rynek terapii genowych rośnie o prawie 10% rocznie i w roku 2025 ma osiągnąć ponad 2,5 mld USD, wskazano w materiale.

“Celem NanoVelos jest komercjalizacja projektów medycznych opartych na wykorzystaniu nanotechnologii w innowacyjnych terapiach, koordynacja procedury dopuszczenia, w tym prowadzenie badań przedklinicznych oraz klinicznych” – powiedział dr Adam Kiciak reprezentujący NanoVelos.

NanoVelos prowadzi też prace nad terapią PolEpi – autorskim systemem celowania leków onkologicznych, który opiera się na opracowaniu platformy wydajnego dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, umożliwiającej nawet trzykrotny wzrost ilości dostarczanego tam leku, co umożliwia ograniczenie działań niepożądanych chemioterapii i zwiększenie skuteczności leczenia.

W skład NanoGroup wchodzą trzy spółki zależne działające od kilku lat (NanoVelos S.A., NanoSanguis S.A., NanoThea S.A.), w których prowadzony jest rozwój pięciu zaawansowanych projektów biotechnologicznych. NanoGroup koordynuje i nadzoruje działania poszczególnych spółek zależnych, będąc ośrodkiem, w którym podejmowane są decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od grudnia 2017 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mwig40 akcje | kurs dolara sprzedaż | eurocash akcje kupno | lpp akcje kupno | purple trading | alior cena akcji | ranking kryptowalut |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here