Naga MarketsStephen Poloz – gubernator BOC

Bank of Canada (BoC) dzisiejszego popołudnie podsumuje majowe posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej. W agendzie zabrakło miejsca na konferencję prasową, a większość ekonomistów ankietowanych przez popularne agencje medialne nie spodziewa się żadnych poważniejszych zmian PolMon oraz ruchów w zakresie stóp.


Kolejny raz non-event? Czwartkowe posiedzenie OPEC o wiele istotniejsze dla CAD

Analitycy banków instytucjonalnych są zgodni co do jednego – środowe podsumowanie posiedzenia Banku Kanady i publikacja oświadczenia w sprawie polityki monetarnej nie przyniesie żadnych niespodzianek, jednocześnie nie wywołując silniejszych ruchów na dolarze kanadyjskim.

BoC może zwrócić uwagę na niezadowalające poziomy inflacyjne

Urzędnicy banku co prawda zwrócą uwagę na narastające ryzyko związane z aprecjacją długu gospodarstw domowych oraz rynku mieszkalnego, czy też niezadowalające poziomy inflacyjne oraz słabą dynamikę wzrostu zarobków, jednak powinno to w większej bierze pokrywać się z dotychczasową neutralno-gołębią retoryką. W świetle braku prognoz poważniejszych zmian w treści oświadczenia i konferencji prasowej dzisiejsze podsumowanie powinno przybrać charakter non-event (bez ważniejszych wydarzeń).

Zespół analityczny Barclays jest jednak zdania, że kolejna sesja (czwartek, 25 maja), może być o wiele ciekawsza dla inwestorów związanych z handel na dolarze kanadyjskim (CAD). Jutro bowiem poznamy rezultaty posiedzenia OPEC, w trakcie którego podjęto debatę o wydłużeniu okresu cięć produkcyjnych:

„Cena ropy może zyskać dzięki informacji o sfinalizowaniu porozumienia, wzrosty powinny być jednak ograniczone. Bardziej agresywne cięcie wydobycia w krótkim terminie ma natomiast potencjał wywołania podażowych ruchów na rynku czarnego złota – w związku z ryzykiem wzrostu podaży wśród państw spoza OPEC. Ruchy ropy odzwierciedlać będzie natomiast CAD”

Ropa WTI D1 – notowania walczą obecnie z oporem 51.60 wyznaczanym po minimach z lutego 2017

CAD zbyt drogi nawet o 5%?

Podobnego zdania co do braku wpływu dzisiejszego posiedzenia na kurs CAD są analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML). Co więcej twierdzą, że kurs dolara kanadyjskiego w ujęciu fundamentalnym powinien poruszać się na poziomach niższych o 3-5%. Najnowsze prognozy banku sugerują, że pod koniec roku USD/CAD może dotknąć poziomów 1.3900.

Swój własny komentarz przedstawił również zespół ekonomiczny CIBC. O godzinie 16:00 (po opublikowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych BoC) spodziewa się jedynie delikatnej aprecjacji dolara kanadyjskiego i ponownego testu 1.3400 w przeciągu najbliższych sesji. Scenariusz ten zaburzyć może jednak posiedzenie OPEC niosące ze sobą ryzyko deprecjacji CAD.

USD/CAD H1 – w trakcie europejskiego poranka notowania Loonie testują strefę oporu wyznaczaną przez PP R1 oraz 38,2% zniesienia Fibonacciego.

Ewentualna aprecjacja CAD po poznaniu wyników posiedzenia BoC mogłaby sprowadzić cenę w kierunku wczorajszych minimów 1.3450.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here