Naga MarketskrukWartości nakładów na wierzytelności nabyte przez Grupę Kruk wyniosła 33 mln zł w III kw. 2020 roku i była niższa o 60% w skali roku. Kwota spłat z tytułu obsługi portfeli nabytych przez grupę wyniosła w tym czasie 452 mln zł i wzrosła o 4% r/r, podała spółka.

Kruk: Wartości nakładów na wierzytelności wyniosła 33 mln zł w III kw. 2020 roku

Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez Grupę Kruk w III kw. wyniosła 133 mln zł i była niższa o 82% r/r.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. Kruk zainwestował 113 mln zł w pakiety własne o łącznym nominale 825 mln zł (spadek odpowiednio o 71% i 79%). Spłaty z portfeli posiadanych przez grupę wyniosły za pierwsze trzy kwartały 2020 roku 1 346 mln zł, czyli o 3% więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

“Trzeci kwartał to bardzo dobre spłaty na detalicznych niezabezpieczonych portfelach – przede wszystkim w Polsce i w Rumunii. W historii Kruka tylko IV kwartał 2019 i I kwartał 2020 roku wartościowo były wyższe. Jednocześnie analizujemy uzyskane wpłaty oraz postępy w procesach na portfelach zabezpieczonych. Tutaj niekorzystny wpływ pandemii nadal jest widoczny. Monitorujemy też rozwój sytuacji związanej z COVID-19 na każdym z rynków, na którym jesteśmy obecni i przygotowujemy się na różne scenariusze. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do podobnych ograniczeń, jak to miało miejsce w I połowie roku, ale bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nas kluczową wartością” – skomentował prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują

Dywidenda = zysk? Robimy kolejne zakupy


“Pod koniec III kwartału zarówno banki, jak i instytucje finansowe zaczęły powracać do organizowania procesów sprzedaży wierzytelności. Wiele przetargów jest już otwartych lub będzie zainicjowana w najbliższych tygodniach. Nie oznacza to jednak, że ryzyko związane z COVID-19 minęło. Sytuacja w całej Europie jest dynamiczna, właściwie codziennie słyszymy o wzrostach zakażeń i dużej niepewności co do rozwoju sytuacji. Także ostrożnie podchodzimy również do inwestycji. Uważamy, że w obecnej sytuacji wystawiane wierzytelności na sprzedaż powinny uwzględniać większe ryzyko i niepewności w cenie transakcji. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z przewidywaniami podaż na rynkach w 2021 roku będzie wyższa i na tę ewentualność finansowo i płynnościowo jesteśmy zabezpieczeni” – dodał.

Grupa Kruk ma wysokie kapitały własne (1 987 mln zł na 30 czerwca 2020 r.) i niski poziom zadłużenia (1,9 dług odsetkowy netto/EBITDA gotówkowa na 30 czerwca 2020). Szacunkowa wartość środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na 30 września 2020 r. wyniosła w Grupie Kruk 264 mln zł, co oznacza wzrost o 14 mln zł w porównaniu do końca czerwca 2020 r. Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych na koniec 30 września 2020 r. wyniosła 1 181 mln zł i wzrosła tym samym o 271 mln zł wobec końca czerwca 2020 r., podano także.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here