Naga MarketsLogo Swedbank
Logo Swedbank

Nie milkną echa skandalu prania brudnych pieniędzy, który został wykryty w estońskim oddziale Danske Banku. Tym razem udział w podejrzanych transakcjach miał brać Swedbank, największy pożyczkodawca w krajach bałtyckich.

Informacja na temat Swedbanku pojawiła się w reportażu szwedzkiej stacji telewizyjnej SVT. W programie ujawniono, że blisko 50 klientów szwedzkiego banku przetransferowało około 40 mld koron szwedzkich (4,3 mld dolarów) między Swedbankiem a Danske Bank. Klienci ci byli podejrzewani o pranie pieniędzy, a cały proceder miał trwać w latach 2007 – 2015.

Po publikacji reportażu, głos w sprawie zabrał rzecznik  Swedbanku, Gabriel Francke Rodau, który przyznał, że bank zidentyfikował podejrzane transakcje i zawiadomiło o tym policję. Rodau nie odniósł się jednak do kwoty jaką podała SVT.

W przypadku Danske Banku, transfer dotyczył kont rezydentów, natomiast Swedbank pośredniczył w transakcjach klientów korporacyjnych firm zagranicznych posiadających konta w Swedbanku w Estonii.

Notowania Swedbanku tracą ponad 12%

Ceny akcji Swedbanku notowanego na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (OMX) od wczorajszego zamknięcia traciły 26 koron, co daje ponad 12-procentowe osunięcie.

Jak widać na wykresie tygodniowym poniżej, cena testuje teraz długoterminową linię trendu wzrostowego, która biegnie od minimów z 2016 roku. Utrzymanie notowań ponad tą linią da szansę na odbicie, a w przypadku dalszej deprecjacji, cena może przetestować ponownie ubiegłoroczny dołek na 177,15.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Notowania akcji Swedbank - wykres dzienny
Notowania akcji Swedbank – wykres dzienny

Audytor zbada udział Deutsche Banku

Odnośnie afery prania pieniędzy przez Danske Bank, w ostatnim czasie pojawiła się jeszcze jedna istotna informacja. Deutsche Bank opublikował oświadczenie mówiące o tym, że BaFin, niemiecki organ nadzoru finansowego, rozszerzył zakres kompetencji niezależnego audytora badającego rolę pożyczkodawcy w skandalu prania pieniędzy Danske Banku.

Zobacz również: Akcje CD Projekt ponad poziomem 175 zł. Czy to już czas na wzrosty?

Deutsche Bank działał jako główny bank korespondent dla Danske Banku, przez który transferowane były podejrzane sumy. Jak dotąd śledczy nie znaleźli nic niestosownego w relacjach biznesowych niemieckiego banku z Danske Bank. Przedstawiciele Deutsche Banku także utrzymują, że ich bank nie zrobił nic, co byłoby niedozwolone.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here