Naga MarketsCFTC ponownie karze za manipulacje rynkowe. Tym razem… największego przetwórcę cukru na świecie.

Czy aby dokonać manipulacji na parkiecie giełdowym potrzeba specjalisty? Jeżeli zależy nam na powodzeniu całej akcji, wówczas nieodzownym staje się pomoc kogoś, kto na rynku zjadł zęby. Gdy za wash trading zabiera się natomiast największe przedsiębiorstwo cukrownicze na świecie… wówczas musi zapłacić karę finansową. 


Tak było w przypadku Copersucar Trading, spółki zależnej Copersucar S.A. największego producenta cukru i etanolu na świecie. Firma mająca swoją siedzibę w Sao Paolo w Brazylii poprzez swoją spółkę-córkę dopuściła się zdaniem Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wash tradingu handlując kontraktami terminowymi na cukier. Amerykański sąd skazał brazylijskie Copersucar na karę finansową rzędu 300 000 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zakazany proceder

Wash trading to nic innego jak kupno danego instrumentu finansowego (np. akcji spółki X) u jednego brokera i ich natychmiastowej sprzedaży u innego brokera. Trader dokonujący wash tradingu stwarza iluzję zainteresowania akcjami, które najczęściej popycha innych inwestorów do kupna.

Wash trading jest nielegalny od 1936 roku, kiedy w życie wprowadzono zapisy Commodity Exchange Act. Ten sam dokument ustanowił CFTC jednym z regulatorów rynku finansowego w Stanach Zjednoczonych.

CFTC “nierychliwe, ale sprawiedliwe”

Jak wynika z informacji prasowej CFTC, Copersucar Trading wielokrotnie dopuściło się zakazanego procederu na przestrzeni kilkunastu miesięcy pomiędzy kwietniem 2013, a wrześniem 2014 roku. W toku śledztwa wyszło na jaw, że autoryzowani przez Copersucar traderzy odpowiedzialni za działania rynkowe spółki zawierali przeciwstawne pozycje na kolejnych seriach kontraktów terminowych na cukier, doprowadzając tym samym do wzrostu ich cen.

Ceny cukru od września 2016 pozostają w wyraźnym trendzie spadkowym. Wykres zbliża się jednak do ważnej strefy wsparcia w rejonie 12.70/40

Do handlu na surowcach najlepiej użyć rachunku XTB. Sprawdź bogatą ofertę polskiego brokera>>>

Kupno i sprzedaż kontraktów odbywały się za pomocą rachunków które, jak się później okazało, należały do Copersucar. Zdaniem sądu, działanie traderów spółki było zorganizowane i celowe. Spółka za manipulacje została ukarana karą w wysokości 300 000 USD. Copersucar jeszcze przed wydaniem wyroku poinformowało o dobrowolnym wprowadzeniu ograniczeń mających na celu przeciwdziałanie podobnym działaniom w przyszłości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here