Naga Markets"Największy paradoks tradingu" - Nial FullerPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Great Paradox of Trading

Te artykuły również Cię zainteresują

Powód, dla którego tak trudne wydaje się zarabianie pieniędzy na rynku jako trader, najlepiej podsumował Ray Dalio w książce Hedge Fund Market Wizards (Ray jest założycielem Bridgewater, jednego z największych funduszy hedgingowych na świecie):

“W tradingu musisz być zarówno defensywny jak i agresywny w tym samym czasie. Jeśli nie jesteś ofensywny nie zarobisz pieniędzy, a jeśli nie jesteś defensywny, nie utrzymasz zarobionych pieniędzy.”

Próba znalezienia równowagi pomiędzy byciem wystarczająco agresywnym, by zarobić pieniądze oraz byciem odpowiednio defensywnym, by utrzymać zarobione pieniądze to podstawowy problem z jakim trader mierzy się na rynku. W dzisiejszej lekcji dam Ci kilka wskazówek, jak znaleźć balans pomiędzy byciem ofensywnym i defensywnym, tak że nie tylko zwiększysz swoje szanse na zarabianie pieniędzy, ale co ważniejsze zwiększysz szanse na to, by nie oddać ich z powrotem na rynek.

Jak być traderem ofensywnym, ale nie zbyt ofensywnym

Jako trader ciągle mierzysz się z pokusą handlowania zbyt dużo oraz podejmowania zbyt dużego ryzyka niż te, z którym czujesz się komfortowo. Wszystko dlatego, że gdzieś z tyłu Twojej głowy wciąż tli się nadzieja na szybkie bogactwo. Bardzo trudno jest ignorować tak kuszący pomysł ze względu na te wszystkie przyjemne uczucia pojawiające się w głowie wraz z obrazem siebie jako “bogatej osoby”.

Innymi słowy, NIEZWYKLE łatwo jest być zbyt agresywnym na rynku. Jednakże jak już może wiesz, bycie zbyt agresywnym to prosta droga do utraty pieniędzy i potencjalnego wyczyszczenia własnego rachunku. Musisz jednak być wystarczająco agresywny jeśli chcesz zarabiać na tradingu. Jak zatem znaleźć pośredni grunt między byciem wystarczająco agresywnym, a nie staniem się zbyt agresywnym?

Nie ma niestety prostej odpowiedzi, która rozwiąże ten problem. Jest to raczej połączenie scenariuszy i zdolności jakie musisz nabyć i wdrożyć. Poniżej znajdziesz prostą listę praktyk i zdolności, które pomogą ci znaleźć złoty środek ofensywności:


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

  • Uświadom sobie, że musisz ostrożnie wybierać wejścia w transakcje. Jeśli nie będziesz wybredny przy swoich wejściach, skończy się to na over-tradingu, byciu zbyt agresywnym, a w efekcie na utracie pieniędzy. Najpierw musisz dokładnie wiedzieć czego szukasz na rynku (znać swoją strategię) i następnie zobowiązać się do handlowania wyłącznie wtedy, kiedy prezentuje się odpowiedni sygnał.
  • Zdaj sobie sprawę z tego, że nie możesz się wahać kiedy Twoja strategia generuje sygnał do zawarcia transakcji. Nie ma miejsca na niezdecydowanie i zwątpienie w umyśle efektywnego tradera. Jak już wcześniej było powiedziane, musisz wiedzieć czego szukasz i działać bez zawahania jeśli okazja pojawi się na rynku.
  • Uświadom sobie, że lepiej jest handlować rzadziej, ale większą pozycją niż wchodzić w wiele małych transakcji w miesiącu. Zawarcie dwóch lub trzech stosunkowo “dużych” transakcji w miesiącu, które spełniają wszystkie kryteria twojego tradingu planu jest dużo bardziej inteligentne niż ciągłe bycie na rynku z wieloma przypadkowymi transakcjami, które mają znaczenie wyłącznie hazardowe.
  • To co trzeba zrobić, to być agresywnym, ale nie za często. Jeśli jesteś zbyt agresywny, zarówno handlując zbyt dużo (over-trading) lub zbyt wiele ryzykując, albo i to i to, w końcu stracisz pieniądze. Kluczem jest bycie agresywnym wyłącznie wtedy, gdy Twoja strategia jasno mówi, że masz handlować. Innymi słowy, oszczędzasz swoje “naboje” na łatwe / lukratywne cele, dzięki którym uzyskasz najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.
  • Kiedy handluje, zawieram stosunkowo “duże” transakcje w odniesieniu do wielkości mojego rachunku, ale to dlatego, że zajmuje tylko 2-4 pozycje w miesiącu. Tak naprawdę ryzykuje chyba jeszcze mniej w odniesieniu do mojego rachunku niż trader, który zawiera 20-40 transakcji miesięcznie, ryzykując przy tym niewielkie kwoty wyrażone w dolarach na każdą pozycję.
  • Te wszystkie małe transakcje dodawane są bardzo szybko i nie można uznać ich za dobre sygnały o wysokim prawdopodobieństwie. Dlatego też kluczem jest cierpliwe oczekiwanie na najbardziej oczywiste sygnały i branie ich kiedy się uformują, to znaczy nie ryzykuj ZBYT dużo, gdy nie pozwala Ci to na spokojny sen, ale również nie wchodź zbyt małą pozycją.

Jak być traderem defensywnym, ale nie zbyt defensywnym

Druga strona medalu jest taka, że musisz być traderem defensywnym, ale nie zbyt defensywnym. Jak już wyjaśniałem w jednym z artykułów, traderzy często oddają z powrotem to co zarobili, zazwyczaj wszystko lub nawet jeszcze więcej. Może to być bardzo frustrujące i jest istotnym powodem tego, że tak wielu ludzi nie potrafi zarabiać na rynku w długim terminie.

Podobnie jak przy byciu ofensywnym tak i tu, znalezienie złotego środka w defensywie na rynku nie jest łatwym zadaniem. Jednakże poniższe wskazówki mogą uczynić je dla Ciebie znacznie łatwiejszym…

  • Jeśli miałeś jakieś zyski, wypłacaj chociaż część z nich pod koniec miesiąca. Czyniąc to, nie tylko upewnisz się, iż nie oddasz ich z powrotem na rynek, ale także uczynisz pieniądze bardziej realnymi, a nie tylko cyferkami na ekranie komputera. W ten sposób zaczniesz postrzegać zyski jako coś bardziej rzeczywistego, a to powinno sprawić, że będziesz nieco bardziej defensywny.
  • Uświadom sobie, że zaraz po zamknięciu transakcji jesteś pod wpływem największych emocji, a tym samym najbardziej prawdopodobne jest, że oddasz swoje zyski. Po zamknięciu transakcji nie wskakuj od razu na rynek bez powodu. Obserwuj samego siebie, niezależnie od tego czy transakcja jest zyskowna, czy stratna. Upewnij się, że nie wskakujesz z powrotem na rynek dla “kaprysu” i nie oddajesz właśnie zarobionych pieniędzy. Nie łatwo jest księgować zyski, dlatego też chroń je.
  • Uświadom sobie, że nie musisz handlować każdego dnia, ani nawet każdego tygodnia. Często najlepszym i najbardziej lukratywnym rozwiązaniem jest pozostawanie poza rynkiem. Silne trendy to najlepszy czas na zarabianie pieniędzy, jednak nie mają one miejsca zbyt często. Jeśli zatem na rynku nie występuje silna tendencja, brakuje przewagi, to powinieneś pozostać bez pozycji, dopóki twoja strategia nie da oczywistego sygnału do wejścia, jak już z resztą wcześniej mówiliśmy.

Zakończenie

W tradingu musisz być wystarczająco ofensywny, by wykorzystać jak najwięcej prawidłowych setupów, ale także musisz być wystarczająco defensywny, by nie oddać zysków z udanych transakcji. Często odczuwa się jakby te dwie rzeczy były ze sobą w sprzeczności. Jednakże poprzez naukę skutecznej metody tradingowej w połączeniu z prawidłowym planowaniem i dozą cierpliwości, dyscypliny oraz zdrowego rozsądku, znajdziesz ‘złoty środek’ pomiędzy ofensywnością, a defensywnością, który w rezultacie da Ci długoterminowy sukces na rynku.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Great Paradox of Trading


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here