Naga Marketsmarkkarpeles-mtgox-bitcoinPo wielu miesiącach dochodzenia, były prezes MtGox – Mark Karpeles – zostało aresztowany przez tokijską policję w związku z oskarżeniami dotyczącymi dopuszczenia się oszustwa wycenianego na miliardy dolarów. Dzisiaj natomiast biuro prokuratorskie przedstawiło oficjalne zarzuty.


Zdefraudował $50 milionów

Zgodnie z dokumentacją zebraną przez tokijską prokuraturę, Karpeles miał wyprowadzić z przedsiębiorstwa około $50 milionów dolarów znajdujących się na rachunkach korporacyjnych MtGox – dawnej giełdy wirtualnych walut.

Do tej pory wobec przedsiębiorstwa złożono pozwy cywilne wyceniane na 22 miliardy dolarów zadośćuczynienia. W momencie ogłaszania bankructwa MtGox stracił bowiem ponad 750 tysięcy Bitcoinów należących do klientów.

Największa giełda BTC zawiesiła nagle wypłaty

Japońska giełda MtGox zawiesiła wypłatę środków na początku 2014 roku – wcześniej wielu klientów raportowało natomiast bardzo długi okres oczekiwania na swoje pieniądze. Po ogłoszeniu bankructwa przedsiębiorstwo jako oficjalny powód „zgubienia” prawie 750 tysięcy BTC podało błąd oprogramowania. Wartość tychże Bitcoinów została wyceniona na około 470 milionów dolarów.

Japońskich władz taka linia obrony jednak najwyraźniej nie przekonuje i Karpeles jest coraz bliżej osadzenia w więzieniu. Jak na razie spędził w areszcie 6 tygodni w oczekiwaniu na przedstawienie oficjalnych zarzutów – na co pozwala lokalne prawo. Na sam koniec warto dodać, że przed zamknięciem MtGox, giełda odpowiadała za 80% dziennego obrotu na rynku Bitcoina.

Pytanie tylko co z 750 tysiącami Bitcoinów? Co prawda po czasie Karpeles poinformował o „znalezieniu” 200 tysięcy BTC zamrożonych na portfelu offline, jednak nadal nie udało się dojść co stało się z ponad połową miliona pozostałych wirtualnych monet.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here