Naga MarketsSpadek wartości akcjiRok 2020 na stałe zapiszę się na kartach historii jako okres globalnego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. Wybuch pandemii koronawirusa doprowadził także do panicznej wyprzedaży na światowych rynkach akcji, jaką obserwowaliśmy w drugiej połowie lutego i pierwszej połowie marca. Mimo, iż od tego czasu notowania wielu akcji wzrosły, a niektóre osiągnęły nawet najwyższe poziomy w historii, to spora część rynku kapitałowego w dalszym ciągu nie odrobiła koronawirusowych spadków.

  • Wybuch pandemii przyczynił się do powstania panicznej wyprzedaży na światowych rynkach finansowych
  • Spadki cen akcji uderzyły w duże fundusze inwestycyjne
  • Norweski fundusz majątkowy musi wyprzedać część aktywów, by wesprzeć gospodarkę

Nadal jesteśmy świadkami znacznej niepewności

Zarządzający kapitałem o wartości 1,2 biliona dolarów, norweski państwowy fundusz majątkowy, będący największym tego typu funduszem na świecie stracił w pierwszej połowie 2020 roku 21 miliardów dolarów.

– Mimo, że w drugim kwartale rynki odzyskały dobrą kondycję, nadal jesteśmy świadkami znacznej niepewności – powiedział w oświadczeniu zastępca dyrektora generalnego funduszu Trond Grande.

Fundusz założony został w latach 90. ubiegłego wieku, by inwestować dochody Norwegii z ropy naftowej w zagraniczne papiery wartościowe. W chwili obecnej jego portfel w 69,6 proc. składa się z akcji. 27,6 proc. stanowią obligację a 2,8 proc. nieruchomości nienotowane.

W celu walki z gospodarczymi skutkami kryzysu, fundusz ma w tym roku rozpocząć historyczną sprzedaż aktywów, aby w ten sposób pokryć zapotrzebowanie rządu na stymulujące środki pieniężne.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs EUR/USD w trendzie wzrostowym od kwietnia. Traderzy chętni na ryzyko
Następny artykułNasdaq z rekordem wszech czasów. Goldman Sachs podnosi prognozy dla S&P 500
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here