Naga Marketswall streetWybuch pandemii koronawirusa błyskawicznie przerodził się z kryzysu zdrowotnego w największy od lat kryzys gospodarczy, co doprowadziło do panicznej fali wyprzedaży, którą na światowych rynkach finansowych obserwowaliśmy na przełomie lutego i marca br. Spadki te w znacznym stopniu odczuli także profesjonalni zarzadzający, w tym największy na świecie fundusz hedgingowy.

  • Największy fundusz hedgingowy na świecie stracił z powodu kryzysu 25 mld USD

To nie pierwsze takie rodeo

Według danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wartość aktywów zarządzanych przez założony w 1975 roku przez miliardera i filantropa Raya Dalio amerykański fundusz hedgingowy Bridgewater Associates, który obsługuje klientów instytucjonalnych, w tym fundusze emerytalne, fundacje, zagraniczne rządy i banki centralne zmniejszyła się w ciągu dwóch miesięcy (marca i kwietnia br.) o 15 proc. do 138 mld dolarów z 163 mld dolarów.

Spadek ten nie wynikał jednak z wycofywania środków klientów, lecz ze słabych wyników inwestycyjnych funduszu, które nie były całkowitym zaskoczeniem. Już w marcu poinformowano bowiem, że makrofundusz Bridgewater, Pure Alpha Fund II, który stanowi około połowy aktywów firmy, spadł aż o 20%.

Sam Ray Dalio przyznał, że pandemia koronawirusa uderzyła w jego fundusz w najgorszym możliwym momencie. Wskazując na 45-letnią historię firmy i to jak przetrwała ona kryzys finansowy z 2008 r. dodał on jednak, że choć jest to szalona jazda, wiedzcie proszę, że nie jest to nasze pierwsze rodeo.

Warto przy tym zwrócić także uwagę, że spadek wartości aktywów dotyczył marca i kwietnia br. Nie wiadomo jednak jak Bridgewater radzi sobie od tego czasu. Amerykański indeks S&P 500 wzrósł bowiem od początku maja o ponad 7 proc. a Nasdaq o ponad 12 proc.

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje Apple będą kosztowały 400 dolarów? Poznaj 5 powodów
Następny artykułGrupa INC pozyskała w I transzy emisji 2,1 mln zł dla Incuvo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here