Naga MarketsGrupo XP, spółka będąca właścicielem XP Investmentos SA – największego niezależnego brokea w Brazylii – ogłosiła wejście na rynek kryptowalutowy. W planach jest stworzenie giełdy krypto oferującej wymianę Bitcoina oraz Ethereum. Otwarcie ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. To kolejny duży podmiot na rynku kapitałowym zainteresowany mającą miejsce rewolucją kryptowalutową.

Wejście na rynek krypto z przymusu

CEO Grupo XP – Guilherme Benchimol – zapowiedział powstanie nowej giełdy kryptowalutowej w zeszłym tygodniu podczas wystąpienia w Sao Paulo. Obecnie kryptowaluty przeżywają w Brazylii prawdziwy boom. Według statystyk, inwestorzy mają pięć razy większą ekspozycję na Bitcoina niż na tradycyjne akcje giełdowe. Może to być efekt spowolnienia na rynkach rozwijających się. Problem ten nie ominął Brazylii.

Ogromna popularność kryptowalut popchnęła Grupo XP do prac nad otwarciem giełdy. Wygląda jednak na to, że sam CEO spółki nie jest zachwycony tym ruchem, ale nie chce stracić okazji do zagarnięcia części rynku. „Muszę przyznać, wolałbym żeby kryptowaluty nie istniały, ale tak nie jest. Poczuliśmy się zobligowani do dołączenia do tego rynku” – skomentował Benchimol.

Nowa giełda pojawi się pod nazwą XDEX. Będzie prowadzona przez Thiago Maffrę kompletnie niezależnie od innych platform należących do grupy.

Sytuacja kryptowalut w Brazylii

Plany stworzenia platformy idą w parze z umocnieniem brazylijskich regulacji dotyczących kryptowalut. Powstały solidne ramy prawne uwzgledniające formy opodatkowania zysku z cyfrowych monet. CVM – główny regulator finansowy w Brazylii – opublikował obszerny dokument oferujący wskazówki dla prowadzących fundusze chętnych dodać kryptowaluty do swoich portfeli.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, brazylijski organ nadzoru antymonopolowego wszczął śledztwo w sprawie największych banków w kraju za rzekome wykorzystanie swojej pozycji w celu ograniczenia handlu kryptowalutami. Banki wykorzystały swoją pozycję i zamknęły rachunki domów maklerskich obracających Bitcoinami lub oferujących taką możliwość klientom. Nowa platforma będzie wolna od ryzyka utraty kontroli nad swoimi rachunkami.

Z kolei Bank Centralny Brazylii jakiś czas temu zainteresował się technologią blockchain. Szuka sposobów jej zastosowania w swoich operacjach. Platforma „Pier” została opracowana przez dział informatyczny Banco Central do Brasil (Deinf) i ma ułatwić komunikację oraz wymianę danych między państwowymi instytucjami.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here