Naga MarketsropaNotowania ropy WTI w ostatni dzień stycznia znajdują się na miesięcznym szczycie, a kupujący zdołali dziś przebić poziom 55.00 USD. Pod koniec grudnia 2018 r. ropa była notowana w okolicach 42.50 USD, co oznacza wzrost wartości o prawie 30%! Było to możliwe przede wszystkim dzięki sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej na świecie.


FED i OPEC+ wesprą dalsze wzrosty na ropie?

rafineria w tle zachód słońca

Ostatni wydźwięk konferencji FED był zdecydowanie gołębi. Bank centralny obawiając się o wywołanie recesji przez zbyt szybkie podnoszenie stóp zdecydował się na przyhamowanie z kolejnymi podwyżkami w 2019 roku. Taki manewr pobudził rynki, gdyż poprawiła się perspektywa dla dalszego wzrostu gospodarczego. Z kolei grupa OPEC+, która kontroluje 55 procent światowej podaży ropy i 90 procent odkrytych rezerw zdecydowała się pod koniec roku zdecydowanie zredukować podaż ropy na świecie.

Oba te czynniki sprawiły, iż na przełomie roku ropa odnotowała silny wzrost cen, który kontynuowany był przez cały styczeń. Tylko w styczniu ropa WTI wzrosła o niemal 20%, co oznacza najlepszy styczeń na notowaniach tego surowca od 1983 roku.

Silny wpływ Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli

Tymczasem eksport ropy z Arabii Saudyjskiej do USA spadł w zeszłym tygodniu, a Rosja oświadczyła, że ​​stopniowo rozpoczęła obniżać produkcję. Z kolei kryzys w Wenezueli grozi dalszą eskalacją – kraj pozostaje pogrążony w wewnętrznym chaosie polityczno-gospodarczym i objęty świeżo narzuconymi przez Stany Zjednoczone sankcjami, ma problemy z eksportem swojej ropy naftowej. Rośną również obawy czy USA i Chiny będą w stanie dojść do porozumienia w kwestiach handlowych, co ma kluczowy wpływ na kształtowanie się dalszego popytu na ropę.

– Sytuacja w Wenezueli sprawia, że pozostajemy przy scenariuszu wzrostowym dla runku ropy – napisał w raporcie analityk Banku Chin Xiao Fu.

Opublikowane w środę dane z USA pokazały, że Arabia Saudyjska wysłała do USA najmniejszą ilość ropy tygodniowo w ciągu ostatnich 15 miesięcy, co jest dowodem na to, że cięcia koalicji OPEC+ mają realny wpływ na rynek. Zgodnie z planem uzgodnionym w grudniu grupa producencka i jej sojusznicy zredukowali swoją produkcję o łączną ilość 1,2 miliona baryłek dziennie.

Z kolei jak zauważa minister energetyki Alexander Novak, rosyjska produkcja ropy naftowej w tym miesiącu wyniosła średnio 50 000 baryłek dziennie mniej niż w październiku. W jego ocenie kraj będzie starał się zwiększyć tempo redukcji także w lutym. Rosja zobowiązała się do stopniowego obniżenia o 228 000 baryłek dziennie w tym kwartale oraz do osiągnięcia celu do końca czerwca.

Ropa WTI dotrze do 60 USD za baryłkę?

Notowania ropy WTI przebiły podczas dzisiejszej sesji psychologiczny poziom 55.00 USD. W przypadku, gdy dzienna świeca zamknie się zdecydowanie powyżej tego poziomu, otworzy to drogę do 58.00 USD (szczyt z 16 listopada 2018 r.) oraz do okolic 60.00 USD, gdzie znajduje się konfluencja 50% zniesienia Fibonacciego oraz dołek z marca 2018 r.

Największe wzrosty na ropie WTI od 36 latConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here