Naga MarketsOd czasu wielkiego kryzysu finansowego z 2008 roku, największe instytucje finansowe z całego świata zapłaciły łącznie $321 miliardów w karach, grzywnach oraz ugodach sądowych związanych z manipulacjami rynkowymi, praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem działań terrorystycznych. Licznik nie stanął jednak w miejscu i każdego roku do kwoty dokładane są kolejne „cegiełki”.


To dopiero początek poważnych kar?

Jak wynika z siódmego corocznego raportu Boston Consulting Group (BCG) suma $320 miliardów dolarów może wkrótce mocno się powiększyć – do grona amerykańskich organów ścigania i regulatorów, którzy nałożyli najwięcej kar, dołączyć zaczną podmioty z Europy oraz Azji coraz wyraźniej angażujące się w dochodzenia dotyczące nieuczciwych praktyk rynkowych.

Zobacz również: Citi odda 18 milionów dolarów

Dane z raportu jasno to pokazują – w samym tylko 2016 roku instytucje finansowe musiały zapłacić $42 miliardy w grzywnach co jest wartością o 68% większą w stosunku do kilkunastu miesięcy wcześniej. Pomimo, że od wielkiego kryzysu finansowego za chwilę minie dekada, przedsiębiorstwa nadal muszą płacić za stare, nierozliczone grzechy i inne nadużycia wykrywane w międzyczasie.

Poniższy wykres dokładniej prezentuje historyczny rozkład wysokości kar w poszczególnych latach od czasu kryzysu finansowego:

Źródło: Bloomberg, BCG

Nawet Donald Trump nie zatrzyma napływu nowych regulacji?

Z raportu BCG wynika również jasno, że w kolejnych latach nieustannie wzrastała będzie liczba regulacji i obostrzeń nakładanych na duże instytucje bankowe, aby uniemożliwić powstawanie jakichkolwiek nieuczciwych praktyk. Widoczne jest to już obecnie – liczba poprawek legislacyjnych, które muszą monitorować banku potroiła się od 2011 roku.

Pomimo faktu, że Donald Trump coraz odważniej mówi o poluzowaniu lub całkowitej zmianie ustawy Dodd-Frank z 2010 roku, która zmieniła całkowicie oblicze amerykańskiego rynku, to światowe trendy pokazują, że regulacje w innych jurysdykcjach na pewno nie zostaną złagodzone.

Komisje nadzoru nie mogą spuszczać gardy. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż kryzys z 2008 roku został zażegnany to nadal znajdujemy się pod kreską. Pomimo zysku w wysokości prawie 170 miliardów USD wygenerowanego przez instytucje finansowe w 2015 roku cały czas brakuje kilkudziesięciu kolejnych miliardów, aby wyrównać bilans strat z okresu 2009-2015.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here