Naga MarketsO ile mogło się wydawać, że zeszłoroczne dochodzenie odnośnie manipulacji europejskimi stopami procentowymi zostało odsunięte w cień z powodu skandalu dotyczącego manipulacji na rynkach walutowych, to temat ponownie powraca. Wszystko za sprawą urzędu antymonopolowego Komisji Europejskiej, który znalazł dowody oskarżające francuski Credit Agricole, brytyjski HSBC oraz amerykański JP Morgan. Największe banki świata miały znajdować się w zmowie w celu manipulacji benchmarkami finansowymi stóp EURIBOR.

Zgodnie z komunikatem, który znajdujemy na stronie KE, wymienione powyżej banki mogły być członkami „kartelu” zajmującego się zniekształcaniem rzeczywistych wycen stopy procentowej EURIBOR – co w efekcie jest naruszeniem szeregu przepisów antymonopolowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komisja Europejska rozpoczęła właśnie wdrażanie procesu, podzielonego zazwyczaj na kilka kolejnych etapów formalnych, których realizacja jest niezbędna w celu udowodnienia, że europejskie prawa anti-trustowe zostały złamane. Obecnie KE przesłała do zainteresowanych podmiotów oficjalne dokumenty, w których podnoszone są obawy co do niewłaściwych praktyk biznesowych. Następnie banki będą miały czas, aby zapoznać się z dokumentami z dochodzenia Komisji i odpowiedzieć na nie na piśmie lub podczas słownego przesłuchania – prezentując własne poglądy w tej sprawie.

O ile cały proces jest rozciągnięty w czasie i długotrwały, to z informacji kuluarowych wynika, że JP Morgan, HSBC i Credit Agricole mogą mieć problem, aby wyjść z tej sprawy obronną ręką. Jak się okazuje nie będą najprawdopodobniej jedynymi instytucjami finansowymi, na które wkrótce spadnie ręka sprawiedliwości Komisji Europejskiej. Następny w kolejce jest broker interdealer ICAP podejrzewany o udział w rzekomej manipulacji stopami LIBOR JPY.

Jakie kary mogą grozić oskarżonym? Z pisma zaprezentowanego przez KE wynika, że w przypadku złamania praw antymonopolowych na dane przedsiębiorstwo nakłada się karę w wysokości maksymalnie 10% rocznego obrotu (biorąc pod uwagę działalność na całym świecie). Wątpliwie jest, że Komisja nałoży aż tak wysoką karę jednak banki na pewno dostaną delikatnie po swoich kieszeniach.

Za forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here