Naga MarketsAuthor: DonkeyHotey | Creative Commons License

Poniżej prezentujemy oczekiwania i prognozy największych banków odnośnie najbliższych FOMC minutes. Swoje zdanie w tej sprawie zabrały między innymi Bank of America Merrill Lynch, Citi, Credit Suiise oraz Deutsche Bank.

Bank of America Merrill Lynch

Nie spodziewamy się wielu informacji odnośnie dalszych planów co do polityki monetarnej. Rynek zinterpretował kwietniowe stanowisko FOMC jako delikatnie jastrzębie, patrząc przez pryzmat słabego pierwszego kwartału 2014 roku. Spodziewamy się za to aktywnej debaty o cięciach w ekonomii, prognozowanym czasie utrzymywania niskiej inflacji oraz rozszerzającym zagrożeniu stabilności finansowej.

Musimy jednocześnie pamiętać, że minuty FOMC bardzo często są platformą dla jastrzębi i sceptyków nieakceptujących do końca polityki Komitetu. Z tego też powodu dostarczają mylące sygnały.

Citi

Wiele wskazuje na to, że podczas minutes, członkowie FOMC będą dyskutowali na temat planów wyjściowych po zakończeniu QE – całość nabierze więc mocno jastrzębiego tonu. FED dyskutujący o strategiach wyjścia silnie wyprzedziłby swoje obecne sygnały. Okazałoby się to silnym odchyleniem od języka, który słyszeliśmy do tej pory.

Spodziewamy się, że ogólna retoryka nie będzie najbardziej optymistyczna. Warto pamiętać, że podczas czerwcowego spotkania opublikowana zostanie nowa Ankieta Prognoz Gospodarczych (SEP). Przewidywania FOMC zostaną więc raczej obniżone niż podniesione.

Barclays

Oczekujemy, że minuty rzucą więcej światła na poglądy członków Komitetu odnośnie obecnej sytuacji gospodarczej. Biorąc pod uwagę jak silnie gołębie niespodzianki zostały wycenione na rynku, możliwości dalszego zaskakiwania inwestorów są raczej silne ograniczone.

Societe Generale

Publikacja minutes z kwietniowego posiedzenia FOMC będzie uważnie analizowana w celu poszukiwania wskazówek co do obecnych kierunków polityki FEDu. Rynek jednak uznał już, że jakiekolwiek zacieśnianie polityki jest mocno oddalone od obecnego krajobrazu i będzie bardzo powolne. Zapewnienia FEDu o szukaniu ewentualnych zmian w sposobie funkcjonowania obecnej polityki z większym naciskiem na rezerwy nie ma nic wspólnego z dawaniem wrażenia, że zwyżki zaczną się bardzo szybko. Dyskusja dotyczy tak naprawdę tego jak radzić sobie z wielkością bilansu FEDu oraz rezerwami – nie powstrzyma to oczywiście rynku przed myśleniem, że FOMC szuka innej drogi, aby nie podnosić stóp.

Deutsche Bank

Biorąc pod uwagę podobieństwa pomiędzy poprzednimi dwoma sprawozdaniami, istnieje bardzo duża szansa, że wystąpią również pomiędzy FOMC minutes. W efekcie spodziewamy się, że większość członków Komitetu opowie się za swoimi prognozami gospodarczymi na 2014 rok. To co powinno interesować nas najbardziej, to zastój na rynku pracy i jakikolwiek konsensus polityków w tej sprawie. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na to jak postrzegają wycenę aktywów.

BNP Paribas

Dzisiejsze minuty FOMC powinny potwierdzić informację o stopniowym wychodzeniu. Nadal jednak uważamy, że obecne poziomu amerykańskich stóp odzwierciedlają niewystarczającą premię za ryzyko. Szczególnie kiedy popatrzymy, że praktycznie wszyscy członkowie FOMC spodziewają się podniesienia stóp procentowych do końca 2015 roku. Prognozujemy, że cena dolara może być bardzo wrażliwa na wszelkie wskazania dotyczące przyśpieszenia wzrostu stóp. Warto zauważyć, że USD ma tendencję do lepszego handlu po publikacji minut niż po oświadczeniach Komitetu. Opowiadamy się za utrzymywaniem długich pozycji na USD i zalecamy pozycjonowanie na północ w przypadku USD/CHF.

Credit Suisse

W minutach FOMC szukać będziemy jakichkolwiek informacji odnośnie dyskusji podczas kwietniowego spotkania Komitetu, w której tematem przewodnim były średnioterminowe problemy polityki monetarnej. Skupimy się na informacjach dotyczących strategii wyjścia, a w zakresie gospodarki na wszystkich danych dotyczących sektora mieszkaniowego.

Credit Agricole

FOMC minutes poświęcone zostaną spostrzeżeniom co do potencjalnej ewolucji forward guidance i zastoju na rynku pracy. O ile tapering wydaje się być sterowany auto-pilotem a podwyżki stóp procentowych nie nastąpią szybciej niż w pierwszej połowie 2015 roku, rynki skupią się przede wszystkim na wspomnianych przed chwilą instrukcjach wyprzedzających.

Dankse Bank

Nie spodziewalibyśmy się publikacji żadnych nowych i ważnych informacji podczas minut FOMC. Wprowadzono bowiem bardzo niewiele zmian do oświadczenia z zeszło miesięcznego spotkania. Wierzymy, że wycena rynkowa jest silnie rozciągnięta i ostatni spadek stawek na rynku pieniężnym oraz rentowności zmierza ku schyłkowi. Rynek wycenia obecnie stopę funduszy federalnych na 1,6% na koniec 2016 roku – w tym samym czasie własna projekcja FEDu mówi o 2,25%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here