Naga MarketsBrytyjskie biuro ds. poważnych oszustw (Serious Fraud Office, SFO) potwierdziło w czwartek, że rozpoczęło dochodzenie w sprawie podejrzeń dotyczących łapówkarstwa w grupie przedsiębiorstw Glencore, stanowiących największy podmiot tradingowy na rynku towarowym. Organ śledczy nie podał żadnych dodatkowych informacji, inwestorzy jednak natychmiastowo reagowali na doniesienia, w efekcie czego akcje spółki traciły na londyńskiej giełdzie ponad 7% i spadały na czteromiesięczne minima.


Glencore z rosnącą stertą problemów – do dochodzenia SEC dochodzi śledztwo SFO

Rozpoczęte przez SFO śledztwo nie jest pierwszym problemem prawnym, z którym boryka się przedsiębiorstwo. Wcześniej osobną sprawę w zakresie potencjalnej korupcji oraz prania brudnych pieniędzy na terenie Wenezueli, Nigerii oraz Demokratycznej Republiki Konga rozpoczął amerykański SEC.

Prezes spółki informował inwestorów na początku tygodnia, że podmiot przygotowuje się do zmian na szczeblach kierowniczych sugerując, że jego własne odejście może nastąpić szybciej niż do tej pory zakładano.

W reakcji na doniesienia SFO inwestorzy na LSE wyprzedawali akcje Glencore, które w momencie publikacji artykułu traciły 7% testując poziom 220 dolarów, czyli najniższy od pierwszej połowy sierpnia:

Akcje Glencore kolejny raz w tym roku testują zakres ponad trzyletnich minimów

Glencore jest jedną z największych na świecie firm dostarczających surowce mineralne, wywodzącą się ze Szwajcarii. Oprócz operacji związanych z wydobyciem surowców, spółka prowadzi również handel na rynku commodity zatrudniając w 2018 roku 158 tysięcy ludzi, generując 220 miliardów dolarów przychodu oraz posiadając w zarządzaniu aktywa o wartości 129 miliardów dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here