Naga Marketsrtr4dszvSytuacja w unii monetarnej nie wygląda dobrze – przez szesnaście lat swojego istnienia wspólna waluta aż siedem lat znajdowała się w kryzysie. Zamiast działać jako platforma pozwalająca Europie zyskać globalną dominację rynkową, euro mogło zdecydowanie wstrzymać rozwój poszczególnych państw.


Udział europejskiego pieniądza w światowych transakcjach dramatycznie zmalał w przeciągu ostatnich dwóch lat – z 40% w styczniu 2013r., do 27% w październiku 2015. Udział w globalnych zyskach również zmniejszył się o połowę. W 2009r. wynosił jeszcze 40%, obecnie jest to zaledwie 20%. Z całą pewnością takiego stanu rzeczy nie można nazwać sukcesem.

Wygrani i przegrani

Europejski Bank Centralny podzielił się wynikami badania, które pokazuje jakie lokalne gospodarki wyszły obronną ręką z kryzysu zadłużenia, a które bardzo wiele na nim straciły. Dodatkowo raport bierze pod uwagę jak polityka ECB – negatywne stopy procentowe, program luzowania ilościowego i szereg innych narzędzi stosowanych przez ostatnie lata wewnątrz strefy euro – wpłynęła na rozwój gospodarczy krajów unii monetarnej.

Wyniki niestety łatwo przewidzieć – w gronie największych przegranych znalazła się Irlandia, Grecja i Hiszpania. Na drugim biegunie plasuje się Holandia, Belgia i Niemcy. Irlandczycy w przeciągu zaledwie czterech lat stracili 18 tysięcy PKB per capita, natomiast w Hiszpanii wartość ta skurczyła się o 13 tysięcy euro.

Dla kontrastu Holendrzy, Belgowie oraz Niemcy mieli wyraźne powody do radości – w ich państwach PKB w przeliczeniu na jedną osobę wzrastało kolejno o 33, 24 oraz 19 tysięcy. Powodem był przede wszystkim napływ dodatkowej płynności zapewnianej przez ECB oraz inwestycje finansowe (w związku z mniejszymi państwami Eurolandu).

Dokładniejszy rozkład sił pomiędzy poszczególnymi gospodarkami (dane dotyczą okresu od 2011-2015r., państwa zaznaczone gwiazdką od 2009-2013r.) przedstawiono na poniższym wykresie:

euroland

Chociaż ECB stara się jak może, to nie jest wstanie zredukować pogłębiającej się przepaści, którą stworzył swoja własną polityką. Plan gospodarczy stosowany przez ECB doprowadził do dystrybucji środków pomiędzy członkami unii monetarnej bazując na ich relatywnej wielkości – nie biorąc pod uwagę konkretnych potrzeb gospodarczych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here