Naga MarketsNajwięcej IPO w Londynie od kryzysu z 2008 r. Brexit nie wystraszył emitentówTak dobrego początku roku pod względem pierwszych ofert publicznych (IPO) na londyńskiej giełdzie nie było od czasów kryzysu finansowego z 2008 roku. Brytyjski rynek akcji, gdzie FTSE 100 zaliczył największy roczny spadek od ponad dekady wydaje się wstawać z kolan. Firmy w 2021 roku ustawiają się w kolejce, by emitować akcje na London Stock Exchange.

  • Londyńska giełda doświadcza renesansu IPO po kilkuletniej przerwie
  • Brexit poprawił nastroje wśród krajowych emitentów
  • Utrzymanie trendu zależy od kilku kluczowych czynników

Brytyjskie firmy decydują się na IPO

Rozgonienie chmur nad umową ws. Brexit i nadzieje na ożywienie gospodarcze po akcji szczepionkowej przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii wywołują długo oczekiwany renesans lokalnych IPO.

– Brexit poprawił nastroje wśród krajowych emitentów, ponieważ w końcu z drogi usunięta została istotna niepewność, a ludzie mogą teraz zobaczyć drogę przez kryzys koronawirusa – choć mają różne poglądy na temat końca pandemii – powiedział Erik Anderson, szef działu pośrednictwa korporacyjnego w banku inwestycyjnym Panmure Gordon.

Nowa fala notowań odwraca oziębienie trendu od czasu głosowania Wielkiej Brytanii za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 r. Wtedy bowiem Londyn odnotował wyraźny spadek środków pozyskanych dzięki nowym ofertom publicznym.

Obecnie wystartowało 5 debiutów, a to jeszcze nie koniec. Oferty przygotowuje m.in. brytyjski start-up Deliveroo zajmujący się dostarczaniem żywności oraz firma Darktrace Ltd. specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie.

To jak trwały będzie ten rodzący się trend IPO, będzie zależało od tego, jak daleko zajdą wzrosty na giełdzie, a także od wyników negocjacji między Wielką Brytanią a UE w sprawie przepisów finansowych oraz od zawirowań przez pandemię koronawirusa. Na razie jednak firmy są na fali.

fpmarkets

– Inwestorzy muszą mieć się na baczności na wypadek, gdyby stały napływ nowych okazji przerodził się w powódź, zwłaszcza jeśli jakość transakcji zacznie spadać, a niektóre gorące lub popularne sektory doświadczają bardzo wysokiego poziomu aktywności – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here