Naga Marketscommerzbank_logoDzisiejszy wieczór będzie wyjątkowy – o 19:00 czeka nas publikacja oświadczenia FOMC oraz prognozy ekonomiczne sporządzone przez członków Komisji. Poza tym, poznamy w końcu decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych oraz prognozy przyszłych podwyżek – sławne kropki. Trzydzieści minut po godzinie siódmej swoją przemowę rozpocznie Janet Yellen. Czego możemy się spodziewać? O tym opowiedzą analitycy Commerzbank.


Dzisiejszy wieczór jest szczególnie ważny dla amerykańskiego cyklu podwyżek stóp procentowych, ponieważ razem z bieżącą decyzją poznamy predykcje dotyczące przyszłych ich wartości. Trudno jednak mówić tu o cyklu, ponieważ naszym zdaniem FOMC w tym momencie nie jest absolutnie gotowy na kolejne zaciśnięcie swojej polityki – stwierdzają analitycy banku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powodem jest między innymi dosyć turbulentny początek roku, kiedy spadki dotknęły zarówno amerykański parkiet, rynek ropy jak i prognozy inflacyjne Fed. Obecnie, sytuacja uległa poprawie – dolar nie zdążył przebić zeszłorocznych dołków – jednak wciąż warunki ekonomiczne w Stanach nie pozwalają w pełni na kolejną podwyżkę kosztu pieniądza. Warunki z tygodnia na tydzień ulegają oczywiście poprawie, jednak należy pamiętać o tym, jak mało czasu zostało już do następnego spotkania członków Fed. Zaledwie sześć tygodni. Kolejna konferencja prasowa prezes Yellen, która mogłaby towarzyszyć podwyżce powinna mieć miejsce za jakieś 12 tygodni, a wiele przez ten czas może się zdarzyć.

chartDlatego, najważniejszą częścią dzisiejszego wieczoru w naszym odczuciu, będzie właśnie prezentacja kropek. W teorii powinny one dać odpowiedź na temat opinii poszczególnych członków Fed na temat ścieżki w rytm której stopy powinny być podwyższane. W grudniu (momencie pierwszej i jak dotąd ostatniej podwyżki stóp od lat) mediana kropek wynosiła 1,375 w ostatnim kwartale 2016 roku. Podejrzewamy, że dzisiejsze kropki zostaną zrewidowane w dół. Pytanie tylko, o ile? Jeśli Fed pominie jedną (z planowanych jeszcze niedawno czterech) podwyżek, najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia pierwszej będzie czerwiec. Podobnie, gdyby rewizja w dół objęła dwie podwyżki – nadal w grze będzie czerwiec. Reakcja USD będzie jednak wówczas znacznie bardziej cicha. Dwie planowane podwyżki w 2016 roku stanowią wsparcie dla dolara, jeśli tego zabraknie – EUR/USD ma szansę na spore wzrosty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here