Naga MarketsChiński smok ma coraz większe kłopoty | Creative Commons autor: Esparta Palma
Chiński smok ma coraz większe kłopoty | Creative Commons
autor: Esparta Palma

Zgodnie z prognozami analityków, Chiny mają opublikować najsłabsze wyniki dynamiki produktu krajowego brutto za czwarty kwartał 2015r. od czasu kryzysu finansowego. Z całą pewnością zwiększy to obecną presję znajdująca się na barkach chińskich polityków, przekładając jednocześnie na kolejne problemy globalnych rynków.


Jedynie 6.8%?

Problemy chińskiej giełdy z pewnością nie poprawiają nastrojów
Problemy chińskiej giełdy z pewnością nie poprawiają nastrojów

Obserwowane od początku nowego roku spadki giełdy oraz juana w Kraju środka spowodowały, że inwestorzy z coraz większą obawą patrzą na kondycję drugiej największej światowej gospodarki. PKB w Q4 2015 najprawdopodobniej spowolnił do 6.8% w porównaniu do tego samego okresu w roku wcześniejszym, osuwając się z poziomu 6.9%, który notowano w trzecim kwartale – takie jest przynamniej zdanie 50 analityków uczestniczących w sondażu agencji prasowej Reutera.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oznaczałoby to najwolniejszą dynamikę wzrosty od Q1 2009, kiedy w związku z światowym kryzysem gospodarczym PKB osunęło się do 6.2%.

Najwyższą prognozą w sondażu Reuters okazał się wynik 7.1%, najniższą natomiast 5.3% – inwestorzy obawiają się bowiem, że rzeczywiste dane mogą być o wiele gorsze niż podają w oficjalnych komunikatach chińskie urzędu statystyczne – mające ponoć skłonność do koloryzowania rzeczywistości.

Zdaniem Qu Hongbina i Juli Wang z HSBC, których cytuje portal Business Insider, osłabienie lokalnego i zagranicznego popytu zwiększa presje deflacyjne chińskiej gospodarki. Wchodząc w 2016 rok czynniki te mogą być jeszcze bardziej zauważalne i mocno odbić się na spadkach produktu krajowego brutto.

PKB za cały 2015 rok ma znaleźć się natomiast na najniższych poziomach od 25 lat – prognozy mówią o 6.9% w stosunku do 7.3% w 2014. Pekin celował w „okolice” 7%, a rząd odrzuca argumenty, że w ostatnich miesiącach starano się zawyżać rzeczywiste wartości, aby zrealizować oficjalne prognozy.

Polityka fiskalna na oczach wszystkich

Bank Ludowy Chin od listopada 2014r. sześciokrotnie luzował stopy procentowe
Bank Ludowy Chin od listopada 2014r. sześciokrotnie luzował stopy procentowe

Podczas gdy oczekuje się, że rząd skupi się silniej na polityce fiskalnej w celu wspierania wzrostu gospodarczego w rozpoczynającym się roku, to bank centralny (PBOC) cały czas będzie musiał utrzymywać akomodacyjną politykę pieniężną, aby zgładzić wpływ reform strukturalnych na gospodarkę.

Przywódcy Kraju Środka zobowiązali się również przepchnąć „reformę strony podażowej”, co ma wytworzyć nowe motory napędowe wzrostów. Możliwe, że rząd poszerzy tegoroczny deficyt budżetowy do 3 procent – największy najprawdopodobniej w ostatnim półwieczu – gdyż trwają przymiarki do wprowadzenia cięć podatkowych i zwiększenia wydatków w celu pobudzenia PKB. Ostatni rok pokazał, że luzowanie polityki pieniężnej nie przyniosło spodziewanych efektów, i decydenci polityczni muszą szukać innych rozwiązań.

Odbierz raporty FxCuffs i dowiedz się jak poradzić sobie z chińską stagnacją!

Oficjalne prognozy PKB na 2016 rok powinny wynieść co najmniej 6.5% – zgodnie z kilkuletnim planem, który zakłada podwojenie PKB oraz dochodów per capita do 2020 roku (z poziomów obserwowanych w roku 2010).

Analitycy Barclays spodziewają się, że Ludowy Bank Chin zapowie i zrealizuje dwa cięcia stóp procentowych o łącznej wartości 50p.b. oraz dwa cięcia poziomów rezerw banków o łącznej wartości 100p.b. w pierwszej połowie 2016r.:

„Wierzymy, że „reforma strony podażowej” spowolni inwestycje i postawi szereg nowych przeszkód przed wzrostem PKB – przynajmniej w krótkim terminie” – czytamy w komentarzu makroekonomicznym Barclays.

Bank centralny od listopada 2014r. aż sześciokrotnie ciął stopy procentowe oraz obniżył ilość gotówki, które banki komercyjne muszą przechowywać w ramach rezerw, co miało na celu pobudzenie rynkowej aktywność.

Inne środki wspierające prowzrostową gospodarkę to między innymi wydatki rządowe na infrastrukturę, luzowanie wymogów kredytowych oraz innych czynników wpływających na „wystudzanie” sektora nieruchomości.

Istotne dane już 19 stycznia

13 stycznia (w nocy) poznamy wyniki chińskiego eksportu. Prognozy mówią o silnych spadkach
13 stycznia (w nocy) poznamy wyniki chińskiego eksportu. Prognozy mówią o silnych spadkach

Szereg miesięcznych wskaźników oceniających kondycję chińskiej gospodarki – razem z PKB – zostanie opublikowany 19 stycznia. Inwestorzy będą szukali wśród nich wskazówek odpowiadających na pytanie, czy tempo wzrostowe zaczyna wyraźnie słabnąć, czy też gospodarka stopniowo się stabilizuje.

Produkcja wytwórcza/przemysłowa powinna uplasować się na poziomie 6.0% w grudniu (w stosunku do grudnia 2014), notując delikatne osunięcia względem listopada – przedsiębiorstwa borykają się bowiem ze stałą presją deflacyjną wynikając z mniejszego popytu.

Roczna dynamika inwestycji w środki trwałe, będąca istotnym motorem napędowym chińskiej gospodarki, prawdopodobnie złagodzi się do 10.2% w 2015r. – będzie to najsłabszy wynik od 15 lat.

Roczny wzrost sprzedaży detalicznej zgodnie z prognozami ma wynieść 11.3%, co oznaczałoby delikatny wzrost w stosunku do listopada (11.2%).

Dodatkowo w nocy z wtorku na środę (13 listopada), Chiny podadzą dane handlowe. Analitycy zakładają, że eksport osunął się o 8% w grudniu (w listopadzie osunięcia na poziomie 6.8%), a import o 11.5%. Prognozy powstały na podstawie sondaży przeprowadzonych przez agencję prasową Reutera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here