Naga MarketsW trakcie sesji europejskiej ostatniego dnia obecnego tygodnia poznaliśmy szacunkowe odczyty wskaźnika PMI za grudzień dla Niemiec (o godz. 9:30) oraz całej strefy euro (godz. 10:00). Jak się okazuje dane nie zachwycają, wskazują bowiem najsłabszy od ponad 4 lat wzrost aktywności gospodarczej. Euro w relacji do dolara po tych publikacjach osuwa się do nowych minimów w tym tygodniu oraz pod poziom 1.1300.


Słabe PMI z Niemiec

Zacznijmy od publikacji Markit Economics dla niemieckiej gospodarki. Szacunki dotyczące przemysłowego PMI zakładały wzrost aktywności na poziomie 51,8. Identyczny był poprzedni odczyt. Jednakże rzeczywistość okazuje się zgoła inna, najnowszy odczyt na poziomie 51,5 wskazuje na spadek aktywności w sektorze przemysłowym i ustanowienie 33-miesięcznego dołka.

Podobnie w przypadku aktywności, w sektorze usług, prognoza zakładała wzrost do 53,4 (wcześniej 53,3). Jak się okazało, indeks zniżkuje do poziomu 52,5 i tym samym ustanawia 7-miesięczny dołek.

PMI Niemcy grudzień 2018

“Niemiecki sektor prywatny utknął w fazie niskiego wzrostu w ostatnim miesiącu 2018 roku, a grudniowe “flash” PMI z IHS Markit wskazują na najwolniejszy wzrost aktywności gospodarczej od czterech lat. Wskaźniki przyszłościowe badania również się pogorszyły, sygnalizując niemal całkowite zatrzymanie się portfela zamówień i dalsze osłabienie zaufania przedsiębiorców do prognoz. Kolejna solidna runda tworzenia nowych miejsc pracy była jednym z kilku pozytywnych wyników badania, wraz z ustępowaniem presji kosztów” – czytamy w komunikacie.

Jeszcze gorsze ze strefy euro

Zarówno w przypadku usługowego jak i przemysłowego PMI, prognozy zakładały wzrost o 0,1 punktu, odpowiednio do 53,5 oraz 51,9. Jednakże usługowy PMI osunął się do poziomu 51,4 wyznaczają tym samym 49-miesięczny dołek. Z kolei wstępne dane przemysłowego PMI uplasowały się na poziomie 51,4 i były najniższe od 34 miesięcy.

PMI strefa euro grudzień 2018

“Najnowsze dane z badania PMI wskazują, że wzrost aktywności gospodarczej w strefie euro w grudniu okazał się najsłabszy od ponad czterech lat. Nowe wpływy biznesowe niemal utknęły w martwym punkcie, kreacja nowych miejsc pracy spadła do dwuletniego minimum, a optymizm biznesowy pogorszył się. Pod wpływem spowolnienia wzrostu gospodarczego nasiliły się protesty we Francji oraz słaby popyt na auta. Tym samym złagodzona została presja na wzrost cen.” – czytamy w raporcie IHS Markit.

Euro do dolara osuwa się pod 1.13

Wstępne szacunki PMI dla Niemiec i strefy euro odbiły się na kursie głównej pary walutowej (EUR/USD). Jak widać na wykresie 4-godzinnym poniżej, jej kurs osunął się dziś do nowych minimów w tym tygodniu. Poza tym znajduje się obecnie pod kluczowym poziomem 1.1300.

Wyżej natomiast znajduje się obszar wsparcia horyzontalnego w obrębie 1.1320, który powstrzymywał sprzedających zarówno w tym jak i ubiegłym tygodniu, a także linia trendu (dolne ramię trójkąta). Jeśli sprzedającym uda się skutecznie pokonać te obszary cenowe na zamknięciu dzisiejszej sesji możliwe, że w ostatnim tygodniu przed świetami, kurs będzie zniżkował w kierunku 1.1215.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie jeszcze ponad 300 innych walorów >>


Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here