Odwieczne polowanie na najlepsze spółki ze światowych parkietów to temat numer jeden co roku. W ubiegłych latach kilka dobrze znanych wszystkim i ugruntowanych spółek było w stanie wygenerować nawet kilkadziesiąt procent wzrost bez większych wahań. Zestawienie Boston Consulting Group przedsatwia kilka z nich, które warto nadal mieć na radarze.
- Wysoka stopa zwrotu ma kluczowe znaczenie dla inwestorów
- Spółki o wysokiej rentowności akcji są zawsze tematem omawianym szeroko w mediach
- Które z nich zasługiwały na to miano w poprzednich latach?
- Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
The 2023 Value Creators Report przedstawia najciekawsze spółki
Nie ulega wątpliwości, że inwestorzy stale poszukują spółek, które przyniosą im największy zwrot z inwestycji w ich akcje. Wysoka stopa zwrotu jest bardzo istotna dla wielu inwestorów i traderów, a Boston Consulting Group przyjrzała się bliżej akcjom, które przyniosły inwestorom najwyższe zwroty w ciągu ostatnich pięciu lat.
Zgodnie z klasycznym podejściem inwestycyjnym, rentowność jest ważnym wskaźnikiem obok konkurencyjnych celów bezpieczeństwa i płynności. Spółki o wysokiej rentowności akcji są zatem bardzo poszukiwane. W języku angielskim zwrot z akcji nazywany jest “Total Shareholder Return” (TSR) i w swoim badaniu Boston Consulting Group przeanalizowała i podsumowała pod koniec ubiegłego roku te firmy, które miały najwyższy TSR w ciągu pięciu lat między 2018 a 2022 rokiem. Które należały do najbardziej interesujących?
Większość z przedstawionych TOP spółek nie zaskoczy nikogo. Najciekawszą z nich stawiamy na początku, a jest nią AMD. Advanced Micro Devices (AMD) opracowuje i sprzedaje chipy komputerowe, chipsety, procesory graficzne i mikroprocesory na całym świecie. Wyceniana na około 150 miliardów dolarów firma technologiczna ze średnią roczną stopą zwrotu z akcji na poziomie 44,5% zajmuje pierwsze miejsce w rankingu stóp zwrotu.
Numerem dwa będzie równie rozpoznawalna spółka Tesla. Koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i odnawialnych źródłach energii, Tesla stała się najbardziej wartościowym producentem samochodów na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 530 miliardów dolarów według ostatnich danych. Inwestorzy długoterminowi odnieśli ogromne korzyści z boomu Tesli: w latach 2018-2022 uzyskali średni roczny zwrot w wysokości 42,8%.
Trzecią spółką wartą uwagi dotychczas była Eli Lilly. Tradycyjna amerykańska firma z siedzibą w Indianapolis (Indiana) została założona w 1876 roku. Spólka specjalizuje się w badaniach, rozwoju i produkcji leków na receptę na szeroki zakres chorób, w tym cukrzycę, raka i zaburzenia psychiczne. Dzięki obecności w ponad 120 krajach, Eli Lilly stała się jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie, a jej kapitalizacja rynkowa przekroczyła ostatnio 400 miliardów dolarów. Średni roczny zwrot z akcji w wysokości to 36,6%.
Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES |
Przedostatnią spółką jest holenderska firma ASML, która jest światowym liderem w produkcji zaawansowanych technologicznie systemów dla przemysłu półprzewodników. Systemy litograficzne ASML są wykorzystywane przez producentów chipów do produkcji układów scalonych i mikrochipów dla szerokiej gamy urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery i komponenty samochodowe. ASML zaimponował średnim zwrotem z akcji w wysokości 29,6 procent w latach 2018-2022.
Na ostatnim, piątym miejscu znajduje się spółka Petróleo Brasileiro (Petrobras), która jest brazylijską międzynarodowa firmą energetyczną specjalizująca się w poszukiwaniu, produkcji, rafinacji i dystrybucji ropy naftowej, gazu ziemnego i innych produktów ropopochodnych. Założona w 1953 r. firma jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie i jest w większości własnością brazylijskiego rządu. Petrobras (kapitalizacja rynkowa około 70 mld USD) działa w ponad 25 krajach i jest głównym graczem na globalnym rynku energii. Ze średnią roczną stopą zwrotu z akcji na poziomie 28,1% w latach 2018-2022.
Autor poleca również:
-
Strategia ‘punktów kierunkowych’. Podejście i rozumienie metody cz.1
-
Strategia ‘punktów kierunkowych’. Podejście i rozumienie metody cz.2
Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |