Naga Markets

Najsilniejsze spółki pod względem dochodowości. Ranking TOP spółek Boston Consulting GroupOdwieczne polowanie na najlepsze spółki ze światowych parkietów to temat numer jeden co roku. W ubiegłych latach kilka dobrze znanych wszystkim i ugruntowanych spółek było w stanie wygenerować nawet kilkadziesiąt procent wzrost bez większych wahań. Zestawienie Boston Consulting Group przedsatwia kilka z nich, które warto nadal mieć na radarze.

  • Wysoka stopa zwrotu ma kluczowe znaczenie dla inwestorów
  • Spółki o wysokiej rentowności akcji są zawsze tematem omawianym szeroko w mediach
  • Które z nich zasługiwały na to miano w poprzednich latach?
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

The 2023 Value Creators Report przedstawia najciekawsze spółki

Nie ulega wątpliwości, że inwestorzy stale poszukują spółek, które przyniosą im największy zwrot z inwestycji w ich akcje. Wysoka stopa zwrotu jest bardzo istotna dla wielu inwestorów i traderów, a Boston Consulting Group przyjrzała się bliżej akcjom, które przyniosły inwestorom najwyższe zwroty w ciągu ostatnich pięciu lat.Zgodnie z klasycznym podejściem inwestycyjnym, rentowność jest ważnym wskaźnikiem obok konkurencyjnych celów bezpieczeństwa i płynności. Spółki o wysokiej rentowności akcji są zatem bardzo poszukiwane. W języku angielskim zwrot z akcji nazywany jest “Total Shareholder Return” (TSR) i w swoim badaniu Boston Consulting Group przeanalizowała i podsumowała pod koniec ubiegłego roku te firmy, które miały najwyższy TSR w ciągu pięciu lat między 2018 a 2022 rokiem. Które należały do najbardziej interesujących?

Większość z przedstawionych TOP spółek nie zaskoczy nikogo. Najciekawszą z nich stawiamy na początku, a jest nią AMD. Advanced Micro Devices (AMD) opracowuje i sprzedaje chipy komputerowe, chipsety, procesory graficzne i mikroprocesory na całym świecie. Wyceniana na około 150 miliardów dolarów firma technologiczna ze średnią roczną stopą zwrotu z akcji na poziomie 44,5% zajmuje pierwsze miejsce w rankingu stóp zwrotu.

Numerem dwa będzie równie rozpoznawalna spółka Tesla. Koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i odnawialnych źródłach energii, Tesla stała się najbardziej wartościowym producentem samochodów na świecie z kapitalizacją rynkową przekraczającą 530 miliardów dolarów według ostatnich danych. Inwestorzy długoterminowi odnieśli ogromne korzyści z boomu Tesli: w latach 2018-2022 uzyskali średni roczny zwrot w wysokości 42,8%.

Trzecią spółką wartą uwagi dotychczas była Eli Lilly. Tradycyjna amerykańska firma z siedzibą w Indianapolis (Indiana) została założona w 1876 roku. Spólka specjalizuje się w badaniach, rozwoju i produkcji leków na receptę na szeroki zakres chorób, w tym cukrzycę, raka i zaburzenia psychiczne. Dzięki obecności w ponad 120 krajach, Eli Lilly stała się jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie, a jej kapitalizacja rynkowa przekroczyła ostatnio 400 miliardów dolarów. Średni roczny zwrot z akcji w wysokości to 36,6%.

Wykres Kurs akcji ASML 30.05.2023
Kurs akcji ASML 30.05.2023

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Przedostatnią spółką jest holenderska firma ASML, która jest światowym liderem w produkcji zaawansowanych technologicznie systemów dla przemysłu półprzewodników. Systemy litograficzne ASML są wykorzystywane przez producentów chipów do produkcji układów scalonych i mikrochipów dla szerokiej gamy urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery i komponenty samochodowe. ASML zaimponował średnim zwrotem z akcji w wysokości 29,6 procent w latach 2018-2022.

Na ostatnim, piątym miejscu znajduje się spółka Petróleo Brasileiro (Petrobras), która jest  brazylijską międzynarodowa firmą energetyczną specjalizująca się w poszukiwaniu, produkcji, rafinacji i dystrybucji ropy naftowej, gazu ziemnego i innych produktów ropopochodnych. Założona w 1953 r. firma jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie i jest w większości własnością brazylijskiego rządu. Petrobras (kapitalizacja rynkowa około 70 mld USD) działa w ponad 25 krajach i jest głównym graczem na globalnym rynku energii. Ze średnią roczną stopą zwrotu z akcji na poziomie 28,1% w latach 2018-2022.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.