Naga MarketsNajsilniejsze branże i spółki z GPW na 2021 rok, zdaniem BM BNP Paribas Biuro Maklerskie BNP Paribas wydało obszerny raport z tematami inwestycyjnymi na 2021 roku, które koncentrują się na zmianach strukturalnych na rynku akcyjnym. Generalnie, nastawienie analityków BM zarówno do gospodarki jak i rynków jest pozytywne. Bank uważa, że w 2021 roku dojdzie do silnego odbicia gospodarczego, na skutek mocnej stymulacji fiskalnej. To z kolei zagwarantować ma bardzo dobre zachowanie rynków akcji, obligacji korporacyjnych, surowców i nieruchomości. Poniżej streszczenie najważniejszych kwestii i propozycje spółek z wybranych tematów.

  • OncoArendi najsilniej niedoważaną spółką przez fundusze
  • ML System – najbardziej innowacyjna spółka fotowoltaiczna
  • GUS potwierdza świetną sytuację w branży deweloperskiej
  • Fotowoltaika, śmieci i e-handel powinny być nadal mocne w 2021 roku

Przemysł będzie odrabiał straty po trudnym roku

„Pod względem sektorowym preferujemy spółki korzystające z wczesnego etapu cyklu wzrostowego w gospodarce, czyli budowlane, surowcowe, przemysłowe i wybrane podmioty z branży dóbr konsumpcyjnych”

Te artykuły również Cię zainteresują
„Na globalnych rynkach akcji preferujemy więc inwestycje w spółki surowcowe i przemysłowe, które korzystać będą na rosnącym popycie m.in. ze strony inwestycji infrastrukturalnych”

Z tego tematu, najczęściej pozytywnie pisze się o spółkach: Cognor, Famur, Forte, Grupa Kęty czy Stalprodukt. Szukając jednego typu, takiego którego notowania nie znajdują się przy historycznych maksimach, wydaje się, że warto zainteresować się Famurem. Spółka ta nieźle radzi sobie mimo, że sytuacja w okół górnictwa będzie się pogarszać, o czym świadczą wyniki i ostatnie duże zamówienia z Rosji. Za spółką stoi mocny akcjonariusz – TDJ, który po zapowiedzi wejścia w rynek OZE, szybko przystąpił do działań i przejęcia firmy z tej branży. Spółka ma zarówno możliwości finansowe jak i technologiczne, aby poradzić sobie na rynku OZE.

famur

Deweloperka miała stracić, a zyskuje przez pandemię

„Dobrze będą sobie radzić także spółki budowlane i nieruchomościowe. Oczekujemy, że stabilizacja kosztów materiałów i wynagrodzeń przyniesie poprawę osiąganych przez te podmioty marż w 2021 r. Ponadto zniesienie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 oznaczać będzie poprawę otoczenia biznesowego, w którym funkcjonują podmioty komercyjne”

Zobacz także: Jak nie kupować akcji na górce? – system PRE-Trend Reversal Krutsingera

Najnowsze dane za IV kwartał ze spółek deweloperskich notowanych na GPW wskazują na to, że pandemia miała niewielki wpływ na ich wyniki. Ponadto doprowadziła do ultra niskich stóp procentowych, co sprawia, że inwestycja w nieruchomości stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Po za tym, już w IV kwartale banki raportowały wzrost akcji kredytowej, co powinno podtrzymać ożywienie na rynku nieruchomości.

Z tego grona spółek, nasza propozycją są akcje Lokum Deweloper. Powodem jest najwyższa dynamika odbicia w ujęciu procentowym (nie nominalnym). W IV kwartale spółka sprzedała o 412% więcej mieszkań, a w całym 2020 roku wzrost sięga 72%. Mimo, że liczbowo, spółka wypada blado na tle większych konkurentów, to dynamika procentowa imponuje. Na wykresie kurs odbił w połowie roku z historycznych minimów. Skoro sytuacja na rynku ma być nadal korzystna, to wysoka dynamika powinna się utrzymać, a to z kolei może przełożyć się na dalszy wzrost notowań.

lokum

E-handel silny jak nigdy dotąd

„Pandemia COVID-19 przełożyła się na nowe trendy w konsumpcji, ale również przyspieszyła dynamikę rozwoju m.in. handlu online i rozrywki w sieci na bazie gier video czy platform streamingowych. Nakładane przez rządy restrykcje zmieniły również trendy dotyczące miejsca do życia – obecnie większą uwagę zwracamy nie tylko na kondycję fizyczną, ale również otoczenie, w którym przebywamy na co dzień”

„Preferujemy bezpośrednie inwestycje w akcje dużych, płynnych podmiotów. Z drugiej strony widzimy również potencjał w mniejszych podmiotach, z bezpośrednią ekspozycją na omawiane trendy, które często są na początkowym etapie rozwoju”

„Trend zakupów online wyraźnie przyspieszył, a tradycyjni sprzedawcy zdali sobie sprawę, że aby przyciągnąć, a co ważniejsze zatrzymać młodszych konsumentów, muszą zapewnić atrakcyjną ofertę online”

„Według firmy badawczej Tractica, wydatki na sztuczną inteligencję (oprogramowanie i sprzęt) powinny wzrosnąć z 640 mln USD w 2016 r. do 37 mld USD w 2025 r., co będzie istotnym wsparciem dla podmiotów z ekspozycją na AI (gromadzenie danych, profilowanie klientów)”

Czytaj także: 10 spółek z GPW z największym potencjałem wzrostu notowań wg BM BNP Paribas

Szukając taniego podmiotu z branży wsparcia e-handlu, trafiliśmy na spółkę QuarticOn z rynku NewConnect. Z góry uprzedzam, że to ryzykowna inwestycja i być może na wzrost notowań trzeba będzie długo czekać. Ostatnie nagłe podbicie notowań rzędu niemal 100% pojawiło się pod koniec lipca 2020 roku.

QuarticOn zajmuje się tworzeniem opartych na sztucznej inteligencji systemów wsparcia i personalizacji procesów sprzedaży. Jest to doskonała branża w okresie silnego wzrostu e-handlu. Mankamentem spółki jest jak na razie brak zysków, choć firma jest na wczesnym etapie rozwoju. Plusem jest pozyskiwanie dużych klientów, tu można wymienić choćby: Orange, Witchen, CCC czy serbskie linie lotnicze. Ostatnio spółka informowała o umowie z Nexterio z branży materiałów budowlanych. Pozyskanie tego kontraktu możliwe było dzięki współpracy partnerskiej z Orange.

Z najnowszego raportu za IV kwartał wynika 15% wzrost liczby klientów. Trend ten utrzymuje się od dłuższego czasu i niebawem spółka powinna poprawić własny rekord. Mimo, że nie przekłada się to na wyraźne zyski, to spółka walczy o rynek, choćby udostępniając za darmo niektóre rozwiązania. Niebawem też mają wejść do oferty nowe produkty, co zdaniem spółki przełoży się na wyższy poziom sprzedaży w najbliższych miesiącach. Wykres wygląda źle, mamy też niskie obroty, dlatego jest to mocno spekulacyjny typ, który może wypalić pod warunkiem ważnej informacji lub poprawy wyników.

quarticon

Starzejące się społeczeństwa i silny nacisk na rozwój onkologii

„Starzejące się społeczeństwo i związane z tym koszty opieki zdrowotnej wywierają istotny wpływ na styl życia, na czym powinien skorzystać sektor ochrony zdrowia, w tym branże związane ze zdrową żywnością oraz fitness”

W tej części raportu wskazuje się też na coraz większy nacisk na leczenie nowotworów. Rynek onkologii stale rośnie, a z powodu pandemii pojawiła się też moda na spółki biotechnologiczne. W zeszłym roku historycznym sukcesem była rekordowa umowa OncoArendi. Czy spółka po mocnym wybiciu ma jeszcze szanse na dalszy wzrost? Naszym zdaniem tak. Warto przytoczyć najnowsze informacje.

Po pierwsze, w środę spółka pokazała wstępne wyniki badań klinicznych leku mającej zastosowanie w nowotworach m.in dróg żółciowych. Wyniki wskazują, że w onkologii nastąpią pewne zmiany w leczeniu tej odmiany nowotworu. Na tle badanego leku, nową generacją jest cząsteczka OATD-02 czyli znacznie bardziej aktywny inhibitor arginazy, rozwijany przez OncoArendi.

Po drugie, z najnowszych wyliczeń, wynika że spółka jest najmocniej niedoważaną firmą w indeksie sWIG80 przez fundusze emerytalne. Biorąc pod uwagę jej wielki sukces i silną pozycję gotówkową oraz szanse na kolejne umowy z globalnymi podmiotami, wydaje się, że fundusze będą akumulować akcje spółki, co przełoży się na dalsze wzrosty.

oat

Transformacja energetyczna i dbałość o środowisko – OZE i śmieci nadal w modzie

„Rosnąca świadomość społeczna w sprawie konieczności wprowadzania zmian w sposobie konsumpcji, korzystania z energii, przetwarzania odpadów oraz całościowo w obrębie środowiska odgrywa coraz większą rolę w świecie inwestycji”

Zobacz również: Prosta strategia Ashraf999 – na GPW, indeksy, rynek walutowy i towarowy

W ostatniej części raportu wskazuje się na duży potencjał wzrostu spółek zaangażowanych w odnawialne źródła energii i przetwarzanie odpadów. Nie trzeba tu dużo pisać, gdyż tego typu spółki od dłuższego czasu cieszą się zainteresowaniem inwestorów na GPW. Zarówno fotowoltaika jak i gospodarka odpadami są dopiero na początku drogi rozwoju, obie branże jednak bardzo dynamicznie rosną. Problem śmieci w Polsce został niedawno zauważony i już pierwsze zmiany legislacyjne doprowadziły do wielkiego sukcesu np. spółkę Geotrans, która jest liderem tego rynku.

Dobre środowisko dla tej branży ma się utrzymać, o czym może świadczyć choćby fakt, że już na półmetku stycznia spółka zawarła kilka umów wartych po 600-900 tys. zł. Ostatnio 20 stycznia z podmiotem z branży energetycznej. Kolejne kontrakty to raczej kwestia czasu. Ostatnie rekomendacje sięgają 42 zł, choć obecnie akcje spółki można nabyć sporo taniej.

geotrans

Jeżeli chodzi o OZE, ze względu na czasowe „przegrzanie” typowych przedstawicieli branży, zaproponowałbym ML System. Firma z mocnymi podstawami, dobrym zarządzaniem i bardzo obiecującą, najbliższa przyszłością. Po za standardowym naciskiem na OZE choćby ze strony UE, także silny rozwój czeka nas w obszarze termomodernizacji budynków, a w tym segmencie ML System także święci triumfy.

To co jednak odróżnia spółkę od reszty branży, która w zasadzie skupia się tylko na imporcie i montażu paneli czy budowie farm, to znacznie wyższy poziom technologiczny i tworzenie innowacyjnych rozwiązań na skalę globalną. Warto tu wspomnieć liczne patenty, jak choćby ultralekkie i w pełni przeźroczyste szkoło, które będzie jednocześnie spełniać rolę panelu słonecznego. Na wykresie mamy za sobą głęboką korektę i obecnie cena oscyluje nad wsparciem 85 zł. Możliwe, że z tego poziomu kurs ruszy wyżej.

ml system


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Przeczytaj również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza bitcoin | stooq eur pln | akcje pkn orlen | polski zloty | akcje jsw | nasdaq spółki |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here