Naga Marketskurs rosyjskiego rublaZdaniem analityków PKO BP najlepiej radząca sobie w tym roku waluta odda prawie wszystkie tegoroczne zyski w przeciągu kolejnych trzech miesięcy, w związku z umocnieniem dolara amerykańskiego, które negatywnie odbije się na kondycji rynku walut wschodzących. Wspomniany walor ma stracić 6% przed końcem bieżącego roku.


Rosyjski rubel jak na razie najsilniej rosnącą walutą 2019 r. Według PKO BP ma to się wkrótce zmienić

Od początku 2019 roku rubel zyskuje w stosunku do dolara ponad 7%, czyli najwięcej w gronie ciasnej konkurencji na rynku walutowym. Podobnie jak izraelskie szekle, ruble zdeklasowały tegoroczną konkurencję. Znajdujący się na trzecim miejscu japoński jen zyskuje bowiem do dolara zdecydowanie mniej, niespełna 3%. Jak twierdzi jednak Jarosław Kosaty, analityk PKO BP, który z wysoką skutecznością prognozuje zmiany kursowe rubla w tym roku, do końca bieżącego roku jego wartość spadnie o 6%, niemal całkowicie zerując dotychczasowe zyski. Taki spadek oznaczałby powrót notowań rubla do poziomu 69 dolarów, poziomu ostatni raz obserwowanego w grudniu 2018.

Prognoza opiera się na założeniu, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie mniej agresywna niż do tej pory oczekiwano, przy obniżkach stóp procentowych, zmniejszającym się popycie na bardziej dochodowe aktywa. Traderzy zmniejszyli swoje prognozy na ten rok, po tym jak dane opublikowane w piątek wykazały spadek stopy bezrobocia do najniższych poziomów od 50 lat.

“Nadal oczekuję, że Fed będzie rozczarowywał rynki swoją polityką pieniężną” – powiedział Kosaty, strateg walutowy PKO BO. W efekcie bank centralny “powinien działać na rzecz dolara do końca 2019 roku”. Inni analitycy są mniej pesymistyczni. Tatha Ghose reprezentujący Commerzbank, drugi najlepszy prognosta na trzeci kwartał, widzi “brak większych zmian” w kursie wymiany przed końcem roku.

kurs dolara do rubla
Zdaniem analityka PKO BP notowania USDRUB wzrosną do 69 dolarów. Poziom ostatni raz obserwowano pod koniec ubiegłego roku

Z opinią analityka polskiego banku zgadza się Juri Popow pracujący dla moskiewskiego Sberbanku. Jego zdaniem taki scenariusz może mieć miejsce jednak tylko wtedy, gdy napięcia handlowe na linii USA oraz Chin będą coraz wyraźniej kierowały globalną gospodarkę w stronę recesji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here