Naga MarketsKontrakty ETFETF (z ang. Exchange Traded Fund) są funduszami inwestycyjnymi których celem jest naśladowanie wyników określonych indeksów giełdowych. ETF łączy w sobie typowe cechy funduszy inwestycyjnych oraz pojedynczych akcji, umożliwiając inwestorom skorzystanie z zalet obu instrumentów. Z jednej strony zapewniają one wysoki poziom dywersyfikacji i profesjonalne zarządzanie, co jest cechą typową dla funduszy, z drugiej zaś strony oferują elastyczność, przejrzystość informacji i handel w czasie rzeczywistym, co z kolei jest typowe dla pojedynczych akcji. Celem puruszy pasywnego jest odwzorowywanie zwrotu określonego indeksu.

Na GPW dostępnych jest już 8 ETF’ów

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) obecnie notowanych jest osiem ETF’ów. Jedną z firm koncentrujących się na wspieraniu zarządzania pasywnego jest Beta Securities. Do tej pory spółka wprowadziła do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pięć ETF’ów. Najnowszym z nich jest ETF na amerykański indeks Nasdaq 100.

Te artykuły również Cię zainteresują
Firma prowadzi obecnie również proces licencyjny w wyniku którego stanie się domem maklerskim i będzie zajmowała się rozwojem rynku ETF’ów, czyli zarządzaniem funduszami pasywnymi, market hakingiem czyli będzie animatorem takich funduszy oraz ich oferowaniem.

mWIG 40 największym funduszem na GPW

Robert Sochacki z Beta Securities przyznał w rozmowie z Marcinem Podlaskim z Comparic24.tv, że pod względem wielkości aktywów, największy jest ETF na indeks mWIG40 z uwzględnieniem dywidend, drugim najpopularniejszym jest natomiast fundusz na WIG20, a trzecim WIG20 short.

Gdyby mierzyć popularność funduszy ich obrotami, niekwestionowanym liderem byłby ETF na WIG20 short.

Więcej szczegółów, m.in. na temat struktury inwestorów handlujących na poszczególnych funduszach oraz wielkości ich portfeli posłuchasz w rozmowie Marcina Podlackiego z Robertem Sochackim:

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje cdr | dax prognoza | usdpln | notowania ropy forex | rekomendacje gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOrange Polska przedstawi plany dot. polityki dywidendowej w II kw. 2021 r.
Następny artykułDolar amerykański przewartościowany w stosunku do walut G10
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here