Naga MarketsWedług danych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) udział dolara w światowych rezerwach walutowych spadł w czwartym kwartale 2020 roku do około 59%, najniższego poziomu od 25 lat. Spadek nastąpił w kwartale, kiedy indeks dolara spadł najsilniej od 2010 r. pośród pytań o to, jak długo „greenback” może utrzymać swój status dominującej waluty rezerwowej. Indeks DXY nieznacznie wzrasta w czwartek powyżej poziomu 93,20.

  • Chiński renminbi rośnie w siłę, z którą coraz bardziej należy się liczyć na rynkach walutowych
  • Z czasem zbliżymy się do struktury wielu walut rezerwowych
  • W czwartym kwartale udział euro w oficjalnych rezerwach walutowych wzrósł do 21,2% z 20,5%
  • Udział dolara w światowych rezerwach spadł do najniższego poziomu od 25 lat

Kurs dolara: USD jest używany w aż 88% wszystkich transakcji

Tymczasem chiński renminbi rośnie w siłę, z którą coraz bardziej należy się liczyć na rynkach walutowych. Więcej juanów zmienia właścicieli niż kiedykolwiek wcześniej w Londynie, wiodącym na świecie centrum wymiany walut.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to powolny proces, ale uważamy, że w końcu z czasem zbliżymy się do struktury wielu walut rezerwowych – napisał w e-mailu Bipan Rai, strateg w CIBC.

W czwartym kwartale udział euro w oficjalnych rezerwach walutowych wzrósł do 21,2% z 20,5%, podczas gdy udział juana do prawie 2,3% z 2,1%. Średni udział renminbi stanowił 1,94% w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku.

Udział dolara w światowych rezerwach spadł do najniższego poziomu od 25 lat. Źródło: Bloomberg

Dla Marca Chandlera, głównego stratega rynkowego w Bannockburn Global, spadek udziału dolara w światowych rezerwach jest tymczasowy i był spowodowany spadkiem w stosunku do większości walut w czwartym kwartale. Ekspert skupia się na danych, które pokazują, że zasoby dolara wśród banków centralnych wzrosły do ​​7 bilionów dolarów, co jest rekordem, zauważając, że zmiany procentowe są „zniekształcone” przez krótkoterminowe zmiany wyceny.

59% udziału dolara w rynku walutowym to statystyczny szum generowany przez połączenie wyceny i istotnych zmian w popycie na euro w czwartym kwartale. Odreagowanie dolara w pierwszym kwartale 2021 roku odwróci korektę wyceny i spowoduje wzrost udziału USD w rezerwach – napisał Marc Chandler.

Wraz silnym z odbiciem w tym roku dolar odnotował jeden z lepszych kwartałów w ostatnich latach, wzrastając ponad 3,6%. „Greenback” jest nadal najbardziej dominującą walutą, a dane z Banku Rozrachunków Międzynarodowych pokazują, że jest używany w aż 88% wszystkich transakcji.

Plus500

Dolar (USD) na szczytach pod koniec tygodnia

Notowania indeksu dolara DXY nieznacznie wzrastają w czwartek oscylując nieco powyżej poziomu 93,20. Dalsze umocnienie amerykańskiej waluty powinno doprowadzić do testu lokalnego poziomu oporu 94,65. Dopiero jego trwałe przebicie wyhamowałoby dominację sprzedających, która trwa od marca 2020 roku. Z drugiej strony najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicach 92,50.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks nasdaq | kurs eur | mercator gpw | kursy walut w czasie rzeczywistym forex |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKGHM urósł o ponad 5 procent i uratował indeks WIG20
Następny artykułGK Gobarto: blisko 2 mld przychodów i 25 mln zysku EBITDA
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here