Naga MarketsCzy zauważyłeś, że często l transakcji z dobrym zyskiem tracisz pieniądze w kolejnej? Cóż, być może jest coś, co pomoże temu zapobiec, przynajmniej czasami. Widzisz, po zyskownej transakcji pojawiają się emocje, które mogą powodować, że trader chce ponownie wskoczyć na rynek nawet jeśli nie pojawi się sygnał.


Fałszywa pewność siebie, a nawet uzależnienie od euforii i ‘highu’ jaki dostarczają zyski może sprawić, że Twoja tradingowa kariera skończy się szybciej niż się zaczęła. Po zyskownych transakcjach możemy dosłownie wymyślać lub widzieć na wykresach formacje, których tam nie ma; podświadomie przekonujemy samych siebie, by wskoczyć z powrotem na rynek.

Zanim zaczniemy, chcę żeby było jasne, iż nie możesz uniknąć wszystkich stratnych pozycji, czasami występują one bowiem w normalnym rozkładzie statystycznym Twojej strategii. To o czym będziemy teraz mówić, to straty, których można uniknąć; zrodzone są z emocji, napędzane reakcjami chemicznymi w mózgu, których prawdopodobnie nie jesteś świadomy i dlatego musisz zaplanować jak obrać inny kierunek, by sobie z tym poradzić…

Dlaczego mamy skłonność do tracenia po zyskiwaniu

Zaraz po zyskownej transakcji następuje najniebezpieczniejszy czas do handlu. Dla niektórych z Was może to być zaskakujące, natomiast istnieją naukowe podstawy do takiego twierdzenia, które należy zrozumieć…

Co do tego, że po zyskownej transakcji czujemy się dobrze nie ma żadnych wątpliwości. Nie chcemy tego zatrzymać, w końcu dlaczego mielibyśmy chcieć, prawda? Jednakże to uczucie euforii może prowadzić do katastrofy i nie jesteś świadom tego, jak radzić sobie z uczuciem, które sprawia, że tak się czujesz. Dopamina jest chemicznym związkiem uwalnianym w Twoim mózgu kiedy dzieje się coś, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, np. zyskowna transakcja. Niebezpieczeństwo występuje tu w postaci uzależnienia. Możesz stać się uzależniony od uczucia powodowanego dopaminą.

Dla tradera, który zamknął zyskowną transakcję może to oznaczać, że będzie bardziej skłonny do over-tradingu i zrobienia czegoś głupiego, ponieważ nasze mózgi podświadomie chcą utrzymać dopaminowy high. Kiedy jedziemy na dopaminowym highu po zyskownej transakcji, nasze mózgi naturalnie postrzegają mniejsze ryzyko na rynku i mogą skłaniać nas do odstępstw od przyjętej strategii.

Nasze mózgi będą robić wszystko, by utrzymać poczucie szczęścia i uchować je przed wygaśnięciem. Jak na ironię, podobnie jak w przypadku innego rodzaju uzależnień takich jak narkotyki, hazard, etc., dopamina również będzie się uwalniała niezależnie od tego czy to robisz jest dobre dla Ciebie i Twojego ciała. Sama czynność wchodzenia w transakcje, zdarzenia które poprzednio sprawiło, że zarobiłeś pieniądze i uczyniłeś się szczęśliwym, uwolni więcej dopaminy, a co za tym idzie pozwoli utrzymać “high”. Mam nadzieję, że widzisz jak może to być niebezpiecznie i spowodować serię strat, która prowadzi do wyczyszczenia konta.

Tak więc mózg dostanie to, czego chcę, bez względu na to czy wygrasz, czy stracisz, a my jako traderzy musimy być świadomi tej genetycznej “ułomności”. Dopamina jest mieczem obosiecznym, który może zarówno wzmacniać nasze dobre, ale także złe nawyki. Od Ciebie zależy czy to pojmiesz i upewnisz się, że w Twoim przypadku wzmacnia tylko te dobre nawyki. Musisz zrozumieć swój własny umysł i kontrolować to, tak byś to Ty nie był kontrolowany przez niego w negatywny sposób.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Rozwiązanie

Wiesz już teraz dlaczego tak łatwo stracić pieniądze zaraz po zyskownej transakcji. Teraz nadszedł czas, by dowiedzieć się jak uniknąć tej pułapki w przyszłości. Trik polega na tym, by mieć pewnego rodzaju filtr, który uchroni Cię od dokonywania transakcji napędzanych dopaminą. Mimo, że wspominanie kolejny raz o trading planie może zabrzmieć jak banał, to jego znaczenie w tej kwestii jest nie do przecenienia.

Rozwiązaniem na tę bolączkę jest upewnienie się, że korzystasz wyłącznie ze swojej przewagi, która musi być dokładnie zdefiniowana. Musisz zbudować trading plan i podążać za jego wskazaniami. Dlatego też wchodzenie w transakcje z kaprysu pewności albo dlatego, że wydaje Ci się, iż wykres coś zrobi jest niedopuszczalne. W istocie, musimy tylko zrozumieć chemię naszego mózgu i wiedzieć, że poprzez filtrowanie i podążanie za naszym planem możemy mieć nadzieję na znalezienie się w sytuacji, gdzie związki takie jak dopamina nie będą u nas powodować uzależnienia od uczucia bycia w transakcji.

Podsumowanie możliwych rozwiązań w walce z nadmierną skłonnością do handlu po zyskownej transakcji:

  • Masz właściwą strategię tradingową / przewagę, którą w pełni rozumiesz i możesz zdefiniować.
  • Masz trading plan zbudowany na powyższej strategii.
  • Upewnij się, że jesteś skupiony wyłącznie na swojej przewadze, która powinna być dobrze zdefiniowana w Twoim planie.
  • Twój trading plan powinien działać jak “filtr” – coś co wykorzystujesz przy każdej transakcji i dlatego możesz oddzielić “błędne” transakcje napędzane dopaminą od tych, które słusznie występują w ramach Twojej przewagi.

Konkluzja

Najlepszym sposobem na uniknięcie oddawania profitów jest upewnienie się, iż nie ma żadnych wątpliwości co do tego, czego szukasz kiedy każdego dnia badasz wykresy. Kiedy osiągniesz punkt, w którym Twoja strategia będzie opanowana, musisz tylko zbudować wokół niej plan i trzymać się go, by odfiltrować transakcje oparte na emocjach.

Strategię Niala Fullera możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie bez depozytu odbierzesz premię w wysokości 30 USD.

Możesz zacząć uczyć się mojej przewagi oraz tego jak ja handluje na rynku, a także tego jak zbudować swój trading plan na moim kursie. Jak mówią, każda długa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku i jeśli chcesz przestać niepotrzebnie tracić pieniądze na rynku, czas najwyższy poczynić ten pierwszy krok na właściwej ścieżce.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here