Naga MarketsJustin Bennett zaczął prowadzić na swoim portalu sesję pytań i odpowiedzi, gdzie traderzy zadają mu pytania, a on w każdy piątek odpowiada na nie i uzasadnia swoje podejście. Porusza w nich istotne tematy, dlatego też warto, by traderzy price action (i nie tylko) także w Polsce mieli okazję wykorzystać tę wiedzę.


Pytanie w tym tygodniu pochodzi od Thony’ego:

Jaki jest najlepszy sposób na rysowanie dokładnej linii trendu?

Linie trendu są jednym z moich ulubionych sposobów na określanie siły trendu. Sposób w jaki rynek testuje te poziomy, a nawet jak często to robi może wskazywać czy momentum się umacnia, czy słabnie.

Jednakże linie trendu są użyteczne wyłącznie jeśli zostaną prawidłowo rozmieszczone. W przeciwnym razie możesz znaleźć się w sytuacji, gdzie stracisz okazję lub co gorsze, złapiesz się po złej stronie rynku.

Mając to na uwadze, rysowanie ukośnych poziomów nie jest ścisłą nauką. Istnieje wiele sposobów interpretacji ich prawidłowego rozmieszczania, co czyni subiektywnym trading na ich podstawie.

Mimo, że nie mogę pokazać Ci jedynego słusznego sposobu, to dam kilka wskazówek, które pomagały mi przez lata.

W niniejszym wpisie sprawdzimy, które pary walutowe najlepiej respektują linie trendu. Przeanalizujemy również czy lepiej sprawdza się używanie maksimów i minimów świec, czy też rysowanie linii trendu po ich korpusach.

Zacznijmy.

Majorsy vs Crossy

Jeśli chodzi o rysowanie linii trendu czy jakichkolwiek innych poziomów technicznych, para walutowa ma znaczenie. Co więcej odkryłem, że bardziej płynne pary zachowują się lepiej niż te mniej płynne.

Pary walutowe takie jak EURUSD, GBPUSD, AUDUSD, etc. Zazwyczaj respektują linie trendu bardziej niż inne pary. Po części dzieje się tak ze względu na zwiększony wolumen na tych parach w stosunku do pozostałych, mniej płynnych.

Jednakże wcale nie oznacza to, że nie możesz używać linii trendu na parach krzyżowych (crossach) takich jak EURGBP czy EURAUD. W rzeczywistości miałem niezwykle zyskowne transakcje przy wykorzystaniu wyłącznie linii trendu na crossach takich jak te.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz z poziomami diagonalnymi, możesz trzymać się majorsów.

Obejmują one:

  • EURUSD
  • USDJPY
  • GBPUSD
  • USDCHF
  • USDCAD
  • AUDUSD
  • NZDUSD

Mimo, że USDCHF oraz USDCAD uważane są za główne pary, to w ich przypadku byłbym ostrożny. Czasami pary z dolarem kanadyjskim mogą być trudne do odczytania, to samo tyczy się franka szwajcarskiego.

Niemniej jednak powyższa lista jest dobrym miejscem na start.

Crossy z jenem stanowią koszyk moich preferowanych par walutowych jeśli chodzi o rysowanie linii trendu. Tak naprawdę, z technicznego punktu widzenia pary takie jak AUDJPY czy NZDJPY mogą czasem tworzyć wyjątkowo zyskowne formacje.

Pod koniec dnia, wszystko sprowadza się do płynności. Pary z największym wolumenem poruszają się w sposób bardziej sprzyjający stosowaniu linii trendu.

Pamiętaj o knotach

Najczęstszym błędem jaki widzę u traderów jest kreślenie przez nich linii trendu, które przecinają knoty. Te szczyty i dołki są tam z ważnego powodu i powinny być respektowane.

Zdarzają się oczywiście przypadki kiedy sensowne jest ucięcie jednego czy dwóch knotów. Trading na podstawie price action, podobnie z resztą jak każdy inny styl nie jest ścisłą nauką. Jest to raczej mieszanka sztuki i nauki.

Moją zasadą jest wykorzystywanie najbardziej konserwatywnego rozmieszczenia. Oznacza to używanie w miarę możliwości skrajnych szczytów i dołków cieni.

Dzięki temu zmniejszasz szansę na zaskoczenie przez fałszywe wybicie. Innymi słowy, będziesz bardziej pewny, że ewentualnym rezultatem wybicia jest potencjalna zmiana kierunku.

Oto przykład jednej z takich linii trendów na wykresie dziennym pary walutowej EURAUD:

Na powyższym przykładzie możesz zauważyć, że linia trendu odcina górny knot. Problem polega na tym, że wybicie, które wystąpiło kilka tygodni później stoi pod dużym znakiem zapytania. Nie wiemy czy jest to prawidłowe wybicie, czy też nie.

Jeśli teraz narysujemy ten sam poziom trochę wyżej, tak by uwzględnić maksimum pierwszej świecy wyraźnie widać, że rynek nadal respektuje ten poziom jako opór.

Przesuwając poziom wyżej, uniknęlibyśmy złapania się po złej stronie rynku.

Ta niewielka zmiana uczyniła dużą różnicę.

Wyjątek od reguły

Istnieje oczywiście wyjątek od tej zasady. Pamiętaj o tym, że trading nie jest nauką ścisłą.

Na myśl przychodzi mi niedawna transakcja na EURCAD. Zauważ, że poniższy poziom odcina kilka cieni na wykresie 1-godzinnym.

Skończyłem tu na pozycji krótkiej po wybiciu wsparcia. Wspominałem również o tym pomyśle na transakcję, na mojej stronie internetowej.

Jak mogłem mieć tak wysoki stopień przekonania na temat tego poziomu, który odcinał tak wiele minimów?

Po odpowiedź należałoby cofnąć się do jednego z wcześniejszych artykułów Q&A. Omawiam w nim dlaczego traderzy mogą skłaniać się do użycia linii kanału zamiast prostej linii trendu.

Powyższy wykres EURUSD jest świetnym kandydatem do wykorzystania kanału zamiast jednej linii ukośnej.

Pozwól mi wyjaśnić poprzez pokazanie Ci, co dzieje się kiedy użyjemy dwóch górnych knotów jako punktów początkowych kanału wzrostowego.

Zauważ jak dolny poziom działa równolegle do górnego, który łączy dwa szczyty. To daje nam kanał, z którego możemy zbudować pomysł na krótką transakcję kiedy wsparcie ustąpi.

Kiedy zauważyłem tę formację i obserwowałem jak para utrzymywała się powyżej wsparcia kanału z wykresu godzinnego na zamknięciach świec (przed przełamaniem), miałem wystarczająco dużo informacji, by podjąć decyzję.

Mógłbyś narysować linię trendu w miejscu wsparcia kanału używając do tego minimalnych poziomów cieni i to także byłoby akceptowalne. Jednakże nie miałbyś szansy na wejście po re-teście tego poziomu jako nowego oporu.

Ten konkretny setup był również niezwykle asymetryczny i pozytywnie ukierunkowany na więcej niż 5R lub 10% zysku przy ryzyku na poziomie 2% Twojego rachunku. Czynniki takie jak te pomogły przekonać mnie do wzięcia tej transakcji.

Głównym wnioskiem jest tu to, że górne ograniczenie kanału dało mi pewność, iż dolny poziom został poprawnie rozmieszczony. Także sposób w jaki para utrzymywała się powyżej niego na zamknięciach z wykresu 1-godzinnego przy kilku okazjach, tylko pomógł zwiększyć moje zaufanie do tej formacji i późniejszego wybicia.

Bez narysowania kanału, prawdopodobnie nigdy nie odkryłbym tego wybicia, które doprowadziło do ponad 200-pipsowego zysku.

Bycie skutecznym w price action to w 90-procentach obserwacja i w 10-procentach działanie. Nawet to prawdopodobnie daje zbyt wiele uznania dla działania w tym równaniu.

Nie pomijaj istotności czasu spędzanego przed wykresami

Za każdym razem, gdy piszę nową lekcję na temat strategii czy techniki, niezmiennie towarzyszą mi maile od traderów pytających jakich wskaźników używam do identyfikowania setupów.

Jak już może wiesz, używam tylko 10- i 20-okresowej wykładniczej średniej kroczącej. I w przeciwieństwie do większości, nie używam ich przecięć, by określić się po byczej lub niedźwiedziej stronie.

Zamiast tego, wykorzystuje je by znaleźć średnią na wykresie dziennym lub tygodniowym. To wszystko.

Wiele lat temu uświadomiłem sobie, że wskaźniki nie robiły nic poza wprowadzaniem bałaganu na moich wykresach. Wszystko co potrzebuje wiedzieć już tam jest i może być wyciągnięte z akcji cenowej, która występuje każdego dnia.

Jednak równie ważny jest tu czas spędzany przed wykresami. Widzisz, im więcej czasu spędzasz gapiąc się na wskaźniki, tym mniej masz go na badanie swoich wykresów.

Możesz myśleć, że chodzi o to samo, ale tak nie jest. Mówi Ci to ktoś, kto spędził lata robiąc obie te rzeczy.

Tak jak ze wszystkim innym, tak i tu poczucie biegłości w rysowaniu linii trendu wymaga praktyki. Zajmuje to nieprzyzwoitą ilość czasu przed wykresami, co oznacza, że jesteś tylko Ty i akcja cenowa przed Tobą.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie na start otrzymasz 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Im więcej wskaźników masz na swoich wykresach, tym więcej czasu zajmie Ci nim staniesz się dobry w identyfikowaniu trendu i rysowaniu poziomów.

Wskaźniki, które tak lubisz wykorzystywać wymagają czasu i uwagi, a tym samym ograniczają czas jaki mógłbyś wykorzystać do badania akcji cenowej.

Nie ulega wątpliwości, że traderzy, którzy poświęcają czas, ostatecznie rozwijają w sobie pewną intuicję. To do czego się odnoszę jest pewnym czynnikiem X, który można osiągnąć przez lata wytrwałości i ciężkiej pracy.

Jest to jedna z rzeczy, których nie mogę Cię nauczyć.

Jednak z każdym poziomem jaki kreślisz na swoich wykresach, jesteś o krok bliżej do uzyskania tego czynnika X i osiągania konsekwentnych zysków na rynku Forex.

Zakończenie

Linie trendu są świetnym sposobem na identyfikowanie obszarów wartości w obrębie danego trendu. Mogą być wykorzystywane do odnajdywania setupów wraz z momentum, a nawet jako sygnał zmiany trendu w sprzyjających okolicznościach.

Jednakże, upewnij się, że mądrze wybrałeś pary walutowe. Te pary, które charakteryzują się największą płynnością są znacznie lepsze od pozostałych jeśli chodzi o rysowanie linii trendu.

Kiedy starasz się określić najlepsze położenie dla linii trendu, zawsze wybieraj te najbardziej konserwatywne. Będzie to pomocne dla Twoich wejść i zapewni lepszą perspektywę potencjalnego wybicia w trendzie.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest obecność kanału wzrostowego lub spadkowego.

W razie wątpliwości, sprawdź czy pomocne będzie wykorzystanie kanału. Czasami mając dwa lub więcej knotów służących jako punkt wyjścia, może to pomóc Ci zrozumieć co dzieje się pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi.

Tak jak ze wszystkim, potrzeba mnóstwo praktyki, by rysować prawidłowe linie trendu. Dlatego też pamiętaj, by Twoje wykresy były wolne od bałaganu, dzięki czemu skoncentrujesz się na akcji cenowej przed Tobą.


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here