Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Poprzednia część: link

Przygotuj plan tradingu

Aktualizowanie na bieżąco dziennika tradingowego nie jest tym samym, co posiadanie przygotowanego wcześniej planu tradingu, choć dziennik powinien być częścią tego planu. Zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie masz doświadczenia, bardzo jest ci potrzebny namacalny, spisany zestaw działań, którego będziesz używać podczas analiz i handlu. Nie chodzi o to, aby plan miał cię ograniczać i twój trading stał się mechaniczny lub prostolinijny, lecz o to, abyś posiadał drogowskazy i wiedział co należy zrobić w danej chwili na rynku, jeszcze zanim to zrobisz.

Przykładowo, gdy zobaczysz na dziennym wykresie odpowiedni układ typu Pin Bar, twój plan może wtedy powiedzieć, że w następnym kroku powinieneś określić ilość pieniędzy, jaką jesteś w stanie poświęcić na transakcję, oraz że należy wyznaczyć poziom obronny Stop Loss, a dopiero potem sprawdzić, czy ta transakcja da szansę zarobienia przynajmniej dwa razy tyle, ile wynosi ryzyko. Gdy ustawisz wszystkie parametry wejścia w pozycję, powinieneś mieć również gotową strategię wyjścia, np. “będę przesuwać Stop Loss w stronę zysków, gdy cena pójdzie zgodnie z kierunkiem mojej pozycji” albo “ustawię wszystkie parametry na początku i potem nie będę już obserwować tej transakcji”.

Forexowy plan działania posiada z góry określone warunki handlu, dzięki którym od razu wiesz co masz robić gdy pojawi się poprawny setup oraz gdy już znajdziesz się na rynku. Dzięki niemu nie musisz zbyt dużo myśleć – po prostu działasz.

SKUP SIĘ

Nie analizuj zbyt wielu par walutowych

W większości dziedzin na całym świecie pieniądze zarabia się dzięki specjalizacji. Mówiąc najprościej, nie możesz być naprawdę dobry we wszystkim, ale możesz wiele osiągnąć w jednej dziedzinie. Traderzy, którzy próbują analizować 40 par walut na różnych interwałach czasowych mają zbyt wiele celów. Wtedy po prostu nie da się zachować odpowiedniego stanu skupienia, jest zbyt wiele zmiennych naraz i to prowadzi do analitycznego paraliżu. Wybierz 3-5 głównych par walut, zapoznaj się z tym, jak porusza się ich cena i co jest dla nich charakterystyczne, oraz zacznij od samych wykresów z dziennym interwałem. Nawet gdy już zdobędziesz dużo więcej doświadczenia, przekonasz się, że i tak wolisz pozostać przy małym koszyku walut. Nie ma potrzeby, abyś przejmował się szukaniem setupów na wielu rynkach. Aby zarabiać w sposób konsekwentny, wystarczą 1 lub 2 dobre setupy na tydzień.

Ucz się po jednym setupie naraz

Aby zdobyć biegłość w tradingu i zarabiać na handlu, musisz uczyć się i w pełni opanować po jednym setupie Price Action naraz. Jeśli jesteś początkujący, zamiast wielu różnych setupów, powinieneś wybrać jeden, który najbardziej ci odpowiada, i skupić się na poznawaniu go na wykresach dziennych kilku par walutowych. A gdy już zaczniesz zarabiać wirtualne pieniądze na koncie demo przez okres 2-3 miesięcy, wtedy możesz przejść na prawdziwe. Kolejny setup poznajesz w ten sam sposób, tzn. najpierw cofasz się na konto demo i tam go szlifujesz, aż zaczniesz z nim odnosić sukces, a dopiero potem używasz go na prawdziwym koncie. W ten sposób stopniowo poszerzasz swoją wiedzę o ruchach ceny, stosując coraz więcej setupów.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

BĄDŹ REALISTĄ

Nie myśl sobie, że uda ci się szybko wzbogacić

Większość początkujących traderów nie potrafi być szczera wobec siebie i zakłada całkowicie nierealistyczne profity, mając na koncie stosunkowo niewielkie sumy pieniędzy. Fakt jest natomiast taki, że po prostu nie da się zarabiać tradigniem na życie, jeśli zaczynasz z kwotą rzędu 1000$, przynajmniej nie od razu. Jeśli naprawdę weźmiesz sobie do serca zasady poprawnego zarządzania kapitałem i będziesz je stosować przy każdej zawieranej transakcji, to nie ma możliwości, abyś w krótkim czasie zarobił duże sumy pieniędzy. A jeśli nie zechcesz efektywnie zarządzać ryzykiem, to być może będziesz mieć szczęście i zarobisz całkiem okrągłą kwotę, ale ostatecznie, w długim terminie zapewne oddasz ją rynkowi, gdy zaczniesz popełniać błędy pod wpływem coraz większych emocji związanych z handlem dużymi kwotami.

Im wcześniej przyjmiesz do wiadomości, że sukces w tradingu jest maratonem, a nie sprintem, tym szybciej jako trader osiągniesz zakładane cele. Większość początkujących tak bardzo chce zarabiać na rynkach, że w rezultacie popełniają emocjonalne błędy, a to z kolei coraz bardziej oddala ich od konsekwentnego zarabiania. Jeśli już na początku swojej drogi pogodzisz się z tym, iż nie zdobędziesz bogactwa w krótkim czasie, to znajdziesz się dużo bliżej celu i przyjmiesz odpowiednie nastawienie, które pomoże ci ten cel osiągnąć. Powinieneś dążyć do trwałych zysków, nawet jeśli nie są one duże i nie powodują choćby niewielkiego zawrotu głowy.

Zarządzaj ryzykiem

Załóż sobie, że jako początkujący uczysz się by zostać profesjonalnym managerem ryzyka, a nie traderem czy graczem lub hazardzistą. Im bardziej skupisz się na zarządzaniu ryzykiem w sposób efektywny, tym więcej pieniędzy zarobisz. Naucz się patrzeć setupy w kategoriach relacji ryzyka do potencjalnego zysku (Ryzyko/Zysk). Dla każdej transakcji powinieneś mieć z góry ustaloną kwotę, którą jesteś w stanie poświęcić bez żadnych emocji, bez rozmyślania o niej po nocach i martwienia się o wynik. Jako manager ryzyka będziesz mieć pewność, że używając setupów Price Action w sposób właściwy w długim terminie otrzymasz zysk i dlatego wynik pojedynczej transakcji nie ma na to absolutnie żadnego wpływu, jak również nie stanowi dla ciebie obciążenia psychicznego.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tradingu z użyciem Price Action, możesz sprawdzić poniższe linki, a jeśli chcesz dokładnie poznać sposób handlu Niala Fullera, możesz skorzystać ze szkoleń Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here