Naga MarketsEuropejskie akcje wyraźnie zyskują w styczniu. Właśnie trwa ostatnia sesja tego miesiąca i jak na razie wygląda to na największy miesięczny wzrost od października 2015 r. Do końca sesji jednak jeszcze sporo czasu, a jak wiemy w ostatni dzień miesiąca może się jeszcze dużo wydarzyć. Tym bardziej, że początkowa euforia słabnie.


Indeks Stoxx Europe 600 znajdował się dziś już o 0,3 procent na plusie (teraz jedynie 0,06%), oznacza to wzrost o 6,5 procent w styczniu. Shell rośnie o 2,5 procent. Spółka Diageo także rośnie dzisiaj blisko 3,7 procent, wyniki sprzedaży w pierwszej połowie przekroczyły oczekiwania analityków. Nokia traci 6,8 procent na otwarciu po ogłoszeniu, że pierwszy kwartał będzie “szczególnie słaby”, w tej chwili spadki zniwelowały się do 2,2%.

Europejskie akcje zaczęły rok 2019 od wyraźnych wzrostów, po brutalnym czwartym kwartale 2018 r. Na rynek wraca optymizm po tym, jak akcje straciły 12 procent w czwartym kwartale, był to najgorszy najgorszym wynik od 2011 r. Powodem spadków były między innymi obawy inwestorów o globalne spowolnienie i wyższe stopy procentowe. Rezerwa Federalna poinformowała w środę, że będzie “cierpliwa” na wszelkie przyszłe ruchy stóp procentowych i zasygnalizowała elastyczność na drodze do zmniejszenia swojego bilansu, zwiększając wzrosty na globalnych rynkach.

Sytuacja techniczna na wykresie Euro Stoxx 50

Na indeksie giełdowym grupującym 50 największych przedsiębiorstw państw strefy euro widać wyraźne wzrosty od początku stycznia. Cena dotarła do dołków z marca 2018 roku, gdzie jak na razie uaktywnia się podaż. Początek sesji był optymistyczny, wszystkie indeksy europejski notowały wzrosty, jednak po godzinie 9:30 tendencja uległa zmianie i w tej chwili większość traci, bądź znajduje się blisko ceny otwarcia. Dziś ostatnia sesja miesiąca, dlatego jeszcze dużo może się wydarzyć. Ewentualne odbicie na dzisiejszej sesji może doprowadzić do korekty spadkowej w lutym.
Wykres EU50Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here