Naga Marketsccf forex comparic london brexit gbpFunt szterling w trakcie europejskiego przedpołudnia osuwa się o pół procentowa w stosunku do wspólnej waluty co niewątpliwie jest wywołane standardowym bilansowaniem pozycji wśród inwestorów pod koniec miesiąca. Nie zmienia to jednak faktu, że listopad 2016 był miesiącem najsilniejszych spadków EUR/GBP od ponad 6 lat.


Co wywołało dynamiczny ruch na funcie?

Jak czytamy w środowym artykule agencji prasowej Reutera, duże fundusze inwestycyjny i emerytalne, których przepływy dominują na globalnych rynkach finansowych, regularnie dostosowują swoje portfele pod koniec miesiąca, aby odzwierciedlić długoterminową alokację poszczególnych walut lub klas aktywów.

Oznacza to na przykład, że jeżeli funt zyskiwał w danym miesiącu na wartości, to dany fundusz będzie chciał posiadać mniejsze zapasy tej konkretnej waluty lub aktywów denominowanych właśnie w GBP, aby utrzymać tę samą wagę całego portfela.

Zdaniem analityków jest to odpowiedź na najlepszy miesiąc funta szterlinga wobec euro do początków 2009 roku.

+4.5% w listopadzie

Jak do tej pory, GBP zyskuje wobec EUR +4.5% w bieżącym miesiącu, co przełamuje tendencję spadkową obserwowaną od kwietnia bieżącego roku, napędzoną przez brytyjskie referendum w sprawie opuszczenia struktur unijnych.

EUR/GBP – spojrzenie na miesięczne notowania waluty
EUR/GBP – spojrzenie na miesięczne notowania waluty

Nie zmienia to jednak faktu, że analitycy ING w swojej środowej nocie zapowiedzieli kolejne osunięcia brytyjskiego pieniądza w 2017. Ich zdaniem wobec dolara powinien osunąć się do wysokości 1.1500 już na początku przyszłego roku – wszystko za sprawą braku jasności odnośnie strategii negocjacyjnych UK oraz negatywnych skutków Brexitu dla gospodarki w dłuższym okresie.

Dynamiczny spadek funta w środę

Wspomniana powyżej środowa deprecjacja szterlinga miała miejsce w godzinach przedpołudniowych i dotknęła nie tylko pary z EUR. Na EUR/GBP rozrysowała się świeca wzrostowa w zakresie ponad 50 pipsów:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1

W przypadku popularnego kabla ruch był jeszcze silniejszy i mieścił się w zakresie 75 pipsów:

GBP/USD H1
GBP/USD H1

Najdynamiczniejsze ruchy deprecjacyjne prezentował natomiast GBP/CAD – przyczyniły się do tego wzrosty dolara kanadyjskiego, który korzysta z pozytywnych nastrojów na ropie wywołanych posiedzeniem OPEC. W przeciągu kilku godzin walor stracił około 170 pipsów:

GBP/CAD H1
GBP/CAD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here