Naga MarketsNajlepsze transakcje znajdą Cię same… jeśli przestaniesz ich szukać - Nial FullerPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Best Trades Will Find You…If You Stop Looking for Them

Te artykuły również Cię zainteresują

Rozmawiając z traderami i moimi uczniami zauważyłem, że wielu z nich szuka transakcji prawie tak, jak gdyby byli uzależnieni od “polowania” (bo w istocie są). Nadmierny zapał do zajęcia kolejnej pozycji jest czymś, co może i unicestwi Twój rachunek tradingowy.

Kiedy zaczynałem trading byłem prawdopodobnie tak jak Ty teraz; nie wiedziałem jak powinien wyglądać dobry “trejd” i często byłem niepewny mojego podejścia do tradingu.

Z czasem uświadomiłem sobie, że najlepsze transakcje jakie zawarłem pojawiały się tak po prostu; nie szukałem ich, one po prostu “wchodziły w moje ręce”. Po wielu próbach i błędach wreszcie zaangażowałem się w podejście i mentalność snajpera, w której trwam po dziś dzień. Nigdy nie jestem w “potrzebie” handlowania, śledzę rynki bo lubię, a jeśli pojawia się sygnał, który uważam za prawidłowy, będę go rozgrywał. Przestałem po prostu szukać kolejnych transakcji, a zamiast tego to one zaczęły znajdować mnie. Brzmi to może jak banał, ale taka jest prawda.

Nigdy nie “polowałem” na transakcje. Jest ku temu prosty powód, bowiem najlepsze zagrania, które warte są podjęcia ryzyka i mają największe szanse na duży zwrot są bardzo oczywiste, dlatego też nie ma mowy, by je przegapić. Nie chcę przecież borykać się z transakcjami o niskim prawdopodobieństwie, które są trudne do określenia jeśli chodzi o to czy pasują do moje strategii, czy też nie.

Im bardziej zastanawiasz się czy setup rzeczywiście jest prawidłowy, czy nie, tym mniejsza szansa na to, że on wypali. Wiem, że może zabrzmieć to nieco subiektywnie, ale to prawda i kiedy zyskasz więcej doświadczenia, zdasz sobie sprawę, że to co mówię jest jak najbardziej trafne.

Jak pozwolić, by transakcję “Cię odnalazły”…

  • Rynek nigdzie nie ucieknie

Pierwszym sposobem rozwiązania problemu zbyt częstego wyszukiwania transakcji i robienia tego na siłę jest pamiętanie o tym, że rynek zawsze będzie na swoim miejscu.  Weź głęboki wdech i wydech oraz pamiętaj, że rynek był tu przed Twoimi narodzinami i nigdzie się nie wybiera. Zawsze na horyzoncie pojawią się nowe okazje, dlatego też nie przejmuj się jeśli przegapisz jedną tu czy tam. Nie ma pośpiechu, nie ścigasz się z czasem ani z kimkolwiek innym. Jest niezwykle ważne byś to zrozumiał i wdrożył do swojego myślenia jeśli chcesz odnieść sukces, ponieważ im mniej czujesz się zdesperowany, by handlować, tym bardziej prawdopodobne jest, że odniesiesz sukces na dłuższą metę.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

  • Tylko wykresy dzienne

Następną rzeczą jaką uświadomiłem sobie po latach prób i błędów było to, że jeśli skupiałem się TYLKO na wykresie dziennym, naturalnie zawierałem o wiele mniej transakcji. To z kolei pozwoliło mi uniknąć over-tradingu i niepotrzebnego tracenia pieniędzy. Muszę przyznać, że potrzebujesz wystarczającej samodyscypliny, by to zrobić, ponieważ bardzo łatwo jest przełączyć się na niższe interwały i szybko zobaczyć “co oni robią”. Jednak, gdy pójdziesz w tę stronę, złamiesz swoje zasady i otworzysz się na rynkowe pokusy. Pamiętaj o tym, że starasz się zmienić swoje przyzwyczajenia i rutynę, by być bardziej produktywnym w długim terminie. Oznacza to, że musisz być zdyscyplinowany i walczyć z pragnieniem nieustannego handlu. Sposobem na uczynienie tego jest planowanie z góry, co zrobisz i trzymanie się swojego planu. Dlatego też częścią Twojego planu powinno być spoglądanie wyłącznie na wykresy dzienne, a żeby to zadziałało musisz trzymać się tej zasady.

Pamiętaj, że na wykresy dzienne nie będziesz musiał patrzeć już zawsze, jednak na tyle długo, by nauczyć się, iż najlepsze transakcje pojawiają się i są oczywiste na wyższych ramach czasowych, właśnie takich jak interwał dzienny.

  • Wolniejsza, bardziej spokojna analiza

Pamiętanie o tym, że rynek nigdzie nie ucieknie i skupianie się wyłącznie na wykresach dziennych pomoże Ci rozwinąć wolniejsze, bardziej zrelaksowane podejście do wykresów / analizy rynków.

Kiedy już będziesz korzystał z tego podejścia, będziesz również obserwował wykresy z mniejszym przywiązaniem, a Twoje nastawienie co do kierunku nie będzie się ciągle zmieniać, ponieważ wykresy dzienne i tygodniowe naturalnie poruszają się wolniej niż te, które możesz obserwować na niższych interwałach.

Pisałem szerzej o tym podejściu przy okazji innych artykułów, takich jak:

Twój podstawowy plan jest taki, by zlokalizować TPS: trend, poziom, sygnał. Zasiądziesz wtedy przed komputerem, załadujesz swoje wykresy i zobaczysz czy jakieś transakcję “rzucą Ci się w oczy”, czy też nie. Kiedy widzisz, że wszystko się ze sobą zgrywa i ma sens, w tym momencie nie wahasz się; pociągasz za spust (zawierasz transakcję).

Zakończenie

Kiedy uświadomiłem sobie, że najlepsze transakcje, to również te najbardziej oczywiste, na zawsze zmieniło się moje spojrzenie na trading, a także przebieg mojej kariery w tej dziedzinie. Fakt, że nie musisz handlować dużo, by długoterminowo zarabiać dużo pieniędzy, a najlepsze transakcje najłatwiej zlokalizować wydaje się oczywisty, mimo to większość traderów go pomija. Nie są oni odpowiednio przeszkoleni w zakresie sposobu myślenia i handlu w ten sposób.

Pewien poziom wiedzy / doświadczenia musi zostać osiągnięty zanim będziesz mógł przerzucić się na inne ramy czasowe i łatwo zauważać, czy jest tam dobra okazja. Kluczem jest, by po osiągnięciu tej wiedzy budować plan i trzymać się go. Ze względu na fakt, że transakcje warte ryzykowania pieniędzy będą tak bardzo oczywiste, że nie będziesz musiał trudzić się, by je wyszukać, w pewnym sensie to one “będą rozglądać się za Tobą”, ponieważ będą się dla Ciebie wyróżniać.

Kiedy nauczysz się pozwalać odejść uczuciu “potrzeby handlowania” na rzecz trzymania się swojej metody / przewagi, wykresy staną się dla Ciebie znacznie jaśniejsze i łatwiejsze do odczytania. W tym właśnie miejscu, ja znajduje się dzisiaj. Mogę otworzyć wykres jakiegokolwiek rynku, szybko go przeanalizować / przeskanować i powiedzieć czy jest tam coś do handlowania, czy nie, zwykle potrzeba na to kilku sekund. To właśnie miejsce, w którym chcę byś był jako trader.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Best Trades Will Find You…If You Stop Looking for Them


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here