Naga MarketsGrudzień to czas podsumowań lecz ciężko było spodziewać się takiego rozmieszczenia walut w tabeli. Pod koniec 2016 roku byczy pęd na dolarze wskazywał na to, że ten rok będzie rokiem dolara. Rzeczywistość okazała się jednak inna. 


Pierwsze komentarze Societe Generale z tego roku wskazywały co prawda na zbliżający się szczyt wyceny dolara, jednak pierwszym wyborem analityków banku były długie pozycje na jenie. Euro przed dwunastoma miesiącami było co prawda tanie, lecz zdaniem SocGen nie warte zakupu przed wyborami we Francji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jedną z lekcji jakie warto wyciągnąć z minionych dwunastu miesięcy jest to, że oprocentowanie naprawdę się liczy – przekonują analitycy Societe Generale. Kupując USDTRY na początku tego roku stracilibyśmy co prawda 6,6% w wyniku zmiany kursu, lecz zyskalibyśmy nieco ponad 11,2% dzięki odsetkom. Podobnie płaciły również real, rand, rubel oraz meksykańskie peso. Na czym stracilibyśmy najwięcej? Na dolarze amerykańskim – odpowiadają analitycy.

Odbierz darmowy Big Bank Report

Jednak tak naprawdę najwięcej zyskało EUR. I to pomimo tego, że Stany nareszcie wyrwały się z okolic zera procent na krzywej oprocentowania – zauważa Societe Generale. Obecnie rynkowa wycena podwyżki EBC w 2018 roku sięga około 50%. Zdaniem analityków banku,  Mario Draghi jak na razie nie ma powodu by rzeczywiście podnosić stopy, jednak jeśli w ostatnich miesiącach euro tyle zyskało tylko dzięki oczekiwaniom inwestorów… Nie widzimy przeszkód by wzrostowa presja na EUR narastała również w 2018 roku – podsumowują analitycy Societe Generale.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here