Naga Marketslogo-societe-generale-1Dziś na półkuli północnej trwać będzie najkrótszy dzień w roku, zwiastujący zarówno astronomiczną jak i kalendarzową zimę. Jednak z drugiej strony globu – ludzie cieszyć się będą początkiem lata i najdłuższym w roku. Czy dni takie jak ten wpłyną na rynki finansowe?


Najdłuższy dzień w roku i ciepła pogoda w Wellington (około 20 stopni w dzień) napawały optymizmem, co w połączeniu z chwilową (?) stabilizacją cen ropy oraz pozycji juana sprawiło, że NZD w początkowych godzinach sesji europejskiej był najsilniejszą walutą na rynku.

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut.

Raport z Wielkiej Brytanii dotyczący pożyczek tamtejszego sektora publicznego, bilans handlowy z Szwajcarii oraz amerykańskie PKB mogły gwarantować ciekawą sesję wypełnioną sporymi ruchami. Tak się jednak nie dzieje – większość z zaobserwowanych dzisiaj ruchów jest kontynuacją sentymentu z zeszłego tygodnia – przekonują analitycy Societe Generale.

Widoczne jest już wygaszanie rynków w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Świętować zaczynają pierwsi Japończycy – jutro wypadają urodziny cesarza, w związku z tym japoński parkiet będzie zamknięty. W Wigilię z kolei duża część światowych giełd skraca swoją pracę. Pierwszy i drugi dzień świąt przyniosą zastój, gdzie rynek pozostanie bardzo płytki. Zaledwie kilkanaście godzin prawdziwego handlu pozostaje pomiędzy Bożym Narodzeniem a 30 grudnia, jednak nie przewidujemy w tym czasie znacznej aktywności inwestorów.

Zastanawiająca jest przyszłość brytyjskiego funta. Coraz bardziej widoczna staje się rozbieżność w retoryce Fed/MPC, a zniżkująca tendencja wzrostu poziomu wynagrodzeń jest czynnikiem ryzyka dla GBP. Pozostaje oczywiście kwestia Brexitu, co do której jesteśmy pewni, że usłyszymy o niej w 2016 roku. Na ten moment jednak zalecamy odpoczynek od wykresów – powrót na rynki warto zaplanować na kolejny rok.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here