Naga MarketsNajgorszy od 9 lat wrzesień może zapowiadać wzrosty w październiku, sugerują danePo 5 miesiącach wzrostów wrzesień przyniósł S&P 500 pierwsze spadki od marca. Amerykański indeks stracił przez ostatni miesiąc 3,92%. Historia sugeruje jednak, że słaby wrzesień wcale  nie musi zapowiadać dalszych strat, a kolejne tygodnie mogą przynieść odbicie.

  • Historycznie dla rynku październik jest drugim najgorszym miesiącem w roku.
  • W 70% przypadków tak złe wyniki indeksów we wrześniu oznaczały wzrosty w kolejnym miesiacu.
  • Rynku do listopada pozostanie pod wpływem kampanii wyborczej w USA.

Tak źle nie było od 2011 roku

Dziewiąty miesiąc roku to historycznie najgorszy okres dla amerykańskiego rynku. Nastrojów nie poprawia fakt, że rozpoczynający się październik jest drugim najgorszym miesiącem, a w ciągu 30 ostatnich dni Nasdaq Composite stracił już 5,16%, natomiast Dow Jones Industrial Average 2,3%.

Ostatni tak zły wrzesień odnotowano w 2011 roku, kiedy Unia Europejska zmagała się z kryzysem związanym z nadmiernym zadłużeniem państw członkowskich. W ciągu roku upadły rządy Portugalii, Słowacji, Grecji i Włoch, które nie były w stanie wprowadzić nowych planów oszczędności. Co więcej, 5 sierpnia 2011 roku agencja ratingowa Standard&Poor obniżyła pozycję finansową Stanów Zjednoczonych, pozbawiając je notowania AAA.

Zobacz również: CD Projekt wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Akcje spółki tanieją o 2,5%

Jak donosi MarketWatch, zła kondycja rynków w zeszłym miesiącu nie musi przełożyć się na straty w październiku. Według przytaczanych danych, indeksy rosły w kolejnym miesiącu w 70% przypadków, kiedy we wrześniu Dow Jones spadał o co najmniej 2%, S&P 500 o 3,5%, a Nasdaq Composite o 4,5%.

Nadzwyczjna sytuacja geopolityczna

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki S&P 500 i Dow mają tendencję do spadków w październiku. Jak podkreśla MW, warto zauważyć, że stosunkowo krótki okres, z którego pochodzą dane, jest zniekształcony przez dotkliwe spadki w 2008 roku, kiedy to Dow stracił 14,1% w październiku 2008 roku, S&P 500 spadł o prawie 17%, a Nasdaq Composite o 18%.

Przy próbach przewidywania kondycji rynku nie można zapominać o bardzo niepewnej sytuacji makroekonomicznej. Amerykańscy inwestorzy wciąż czekają na nowy pakiet stymulacyjny, a oczy całego świata są skierowane na kampanie wyborczą w USA, co może zdeterminować zachowanie giełd w najbliższych tygodniach.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu S&P 500 w ciągu 13 ostatnich lat, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here