Naga MarketsFundusze hedgingowe, których strategie bazują w głównej mierze na pracy algorytmów komputerowych, a nie ludzi, zanotowały najgorszy miesiąc od niemal 17 lat, kiedy ich zyski wyparowały w związku z nagłym załamaniem amerykańskiego i światowego rynku akcji.


Najsilniejsze wzrosty od 1987 roku i najdynamiczniejsza korekta w historii

Od momentu rozpoczętego w zeszłym roku nieprzerwalnego rajdu na rynku akcji, fundusze hedgingowe cieszyły się rekordowymi napływami kapitałowymi od inwestorów, którzy chcieli zarobić na niekończącej się hossie. Wspomniane wpływy w ujęciu miesięcznym były najwyższymi od stycznia 1987 (zgodnie z danymi serwisu Financial Times).

Te artykuły również Cię zainteresują
Przełom stycznia i lutego przyniósł jednak dynamiczne odwrócenie trendu i deprecjację głównych indeksów, która szybko została okrzyknięta jedną z najszybszych i najbardziej dynamicznych korekt w historii. W efekcie strategie podążające za trendem – pozwalające zarabiać przy jednokierunkowej tendencji – zaczęły generować straty. Indeks CTA banku Societe Generale osuwa się w lutym o 5,55%, co jest najsłabszym wynikiem od 2001 roku.

Pomimo silnych styczniowych wzrostów, oraz odbiciu po spadkach z początku lutego, spora część algorytmicznych funduszy hedgingowych nadal generuje straty w 2018 roku. Spadki rozpoczęły się od indeksu Dow Jones (DJIA), który w styczniu rysował kolejne, historyczne maksima. Następnie potrzebował zaledwie kilku dni, aby wyzerować wzrosty z kilkudziesięciu sesji i przetestować poziom 23,5 tys. pkt. Obserwowany ostatni raz w listopadzie:

Źródło: Stooq.pl

„Wiele funduszy quant bazujących na strategiach komputerowych ponosi straty kiedy następuje nagła zmiana zmienności, jednak zaczyna ponownie przynosić zyski, gdy modele dopasowują się do aktualnych warunków rynkowych” – twierdzi manager ds. aktywów GAO Capital, Chauwei Yak.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here