Naga Markets



Fundusze hedgingowe, których strategie bazują w głównej mierze na pracy algorytmów komputerowych, a nie ludzi, zanotowały najgorszy miesiąc od niemal 17 lat, kiedy ich zyski wyparowały w związku z nagłym załamaniem amerykańskiego i światowego rynku akcji.


Najsilniejsze wzrosty od 1987 roku i najdynamiczniejsza korekta w historii

Od momentu rozpoczętego w zeszłym roku nieprzerwalnego rajdu na rynku akcji, fundusze hedgingowe cieszyły się rekordowymi napływami kapitałowymi od inwestorów, którzy chcieli zarobić na niekończącej się hossie. Wspomniane wpływy w ujęciu miesięcznym były najwyższymi od stycznia 1987 (zgodnie z danymi serwisu Financial Times).

Przełom stycznia i lutego przyniósł jednak dynamiczne odwrócenie trendu i deprecjację głównych indeksów, która szybko została okrzyknięta jedną z najszybszych i najbardziej dynamicznych korekt w historii. W efekcie strategie podążające za trendem – pozwalające zarabiać przy jednokierunkowej tendencji – zaczęły generować straty. Indeks CTA banku Societe Generale osuwa się w lutym o 5,55%, co jest najsłabszym wynikiem od 2001 roku.

Pomimo silnych styczniowych wzrostów, oraz odbiciu po spadkach z początku lutego, spora część algorytmicznych funduszy hedgingowych nadal generuje straty w 2018 roku. Spadki rozpoczęły się od indeksu Dow Jones (DJIA), który w styczniu rysował kolejne, historyczne maksima. Następnie potrzebował zaledwie kilku dni, aby wyzerować wzrosty z kilkudziesięciu sesji i przetestować poziom 23,5 tys. pkt. Obserwowany ostatni raz w listopadzie:

Źródło: Stooq.pl

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

„Wiele funduszy quant bazujących na strategiach komputerowych ponosi straty kiedy następuje nagła zmiana zmienności, jednak zaczyna ponownie przynosić zyski, gdy modele dopasowują się do aktualnych warunków rynkowych” – twierdzi manager ds. aktywów GAO Capital, Chauwei Yak.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here