Naga MarketsKurs funta zyskuje do euro. Najgorsze już za Wielką Brytanią, uważają ekonomiściPandemia koronawirusa wyrządziła mocny cios brytyjskiej gospodarce, która kurczyć się w tempie najszybszym od stuleci. Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewają się jednak odbicia w przyszłym kwartale, kiedy coraz więcej firm zacznie się ponownie otwierać. Jednocześnie, ankietowani wciąż żywią obawy o drugą falę epidemii COVID-19. Kurs funta zyskuje po południu do euro, a para walutowa EUR/GBP testuje ważne wsparcie.

  • Dynamika brytyjskiego PKB może się skurczyć o 17,3 proc. w tym kwartale
  • Odbicie spodziewane jest w przyszłym kwartale
  • Bank Anglii prawdopodobnie rozszerzy skup aktywów (QE

Gospodarka UK ma odbić w przyszłym kwartale

Respondenci szacują, że w obecnym kwartale gospodarka UK skurczy się o 17,3 proc. Wynik ten jest nieco lepszy, niż w przypadku prognozy majowe na poziomie 17,5 proc. Mediana prognoz szacuje spadek o 19 proc. w najgorszym scenariuszu.

Już w kolejnym kwartale spodziewane jest jednak odbicie, które zaowocuje wzrostem o 10,5 proc. Ma to związek z łagodzeniem ograniczeń wprowadzonych by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wracając do pandemii, wciąż spędza ona sen z powiek analitykom. Jak się bowiem okazuje, aż 3/4 ankietowanych za największe zagrożenie dla perspektyw gospodarczych uznało drugą falę infekcji koronawirusem.

Jeśli chodzi o politykę pieniężną, większość respondentów uważa, że Bank Anglii zwiększy program skupu aktywów (QE). Stopy procentowe prawdopodobnie nie zostaną zmienione najwcześniej do 2023 roku.

Notowania funta zyskują wobec euro

Kurs pary walutowej EUR/GBP od tygodnia pozostaje uwięziony w zakresie między oporem (0,9080) a wsparciem w okolicach 0,90-0,91. Jak widać na wykresie 4-godzinnym poniżej, umocnienie funta prowadzi obecnie do wybicia w dół z tego zakresu.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
Wykres 4-godzinny pary walutowej EUR/GBP

Jeśli kurs euro wróci pod obszar wokół 0,91 GBP, który zacznie stanowić opór, można będzie spodziewać się dalszych spadków. Kluczowe wsparcie znajdziemy wtedy w pobliżu 0,8870.

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here