Naga Marketsmoneta IslandiiKorona islandzka jest drugą w tym miesiącu walutą o najgorszych wynikach na świecie, wygrywając tylko z pakistańską rupią, która czeka na ratunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Mimo to obecne poziomy wcale nie wskazują na słabość islandzkiego pieniądza, a bank centralny ma przygotowany cały arsenał na wypadek potrzeby interwencji walutowych, twierdzi Jon Bjarki Bentsson, główny ekonomista z Islandsbanki.


Silne spadki miesięczne, historycznie nadal wysokie poziomy

“W rzeczywistości kurs jest dość podobny do poziomów z połowy 2016 roku, kiedy to korona była powszechnie postrzegana jako silna waluta”, powiedział Bentsson. “Nie jest tak, że lokalny pieniądz osłabił się do rekordowych poziomów. Tym bardziej, że wraca z bardzo silnej pozycji do realnego kursu walutowego, który jest bliższy fundamentalnej równowadze”.

Korona islandzka (ISK) spadła w tym miesiącu o pięć procent i osiągnęła 137,30 wobec euro 18 października, co było najsłabszym poziomem od czerwca 2016 roku. Pokonała więc spory dystans od zeszłorocznego szczytu 109,88 z lipca, który był najwyższym poziomem od 2008 roku, kiedy Islandia znajdowała się na skraju załamania finansowego i gospodarczego. Bentsson powiedział, że obecny poziom 135 euro znajduje się w środku przedziału 125-145, w którym korona ma przesuwać się przez następne kilka kwartałów:

eurisk 23.10.2018

Dziesięć lat po kryzysie kredytowym na Islandii pojawiają się nowe czynniki stresu walutowego. Kluczowa branża turystyczna w kraju traci, a nadchodzące negocjacje w sprawie podwyżek płac w warunkach wysokiej inflacji burzą nastroje. Obawy co do tego, jak zadłużone islandzkie linie lotnicze Wow Air Ehf mogą mieć wpływ na gospodarkę, zważyły również na walutę i skłoniły bank centralny do interwencji.

Notowania walut w październiku
Waluta Islandii znalazła się w gronie najsilniej tracących dewiz na przestrzeni października. Po drugiej stronie krzywej znajduje się natomiast brazylijski real. Źródło: Bloomberg.com

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Niepłynny rynek sprzyja silnym ruchom

Podczas gdy korona jest podatna na negatywne nastroje, Daniel Svavarsson, dyrektor ds. badań ekonomicznych w Landsbankinn, zwraca uwagę, że islandzki rynek walutowy jest “bardzo cienki”, więc korona może poruszać się “dość drastycznie w środowisku stosunkowo niskiego wolumenu handlowego”

Są to “tymczasowe zawirowania”, powiedział Svavarsson. “W ostatnich miesiącach dane makroekonomiczne nie wywołały rewolucji, która miałaby zaburzyć fundamenty islandzkiej waluty” – dodał przewidując, że “zdrowy wzrost PKB” pozwoli rozwiązać obecne problemy.

Bank centralny próbuje raczej ograniczyć zmienność niż faktycznie powstrzymać osłabienie waluty, przy “umiarkowanej” interwencji w zeszłym miesiącu, powiedział Bentsson z Islandsbanki. “Wykorzystali tylko niewielką kwotę 5 miliardów euro rezerw walutowych netto. Wygląda na to, że spełniło to swoje zadanie i zdecydowanie udało się uniknąć paniki”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here