Naga MarketsKończący się tydzień na rynkach finansowych charakteryzował się umiarkowaną zmiennością obfitując w wydarzenia makro. Na początku tygodnia dowiedzieliśmy się o danych  na temat produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej z Chin oraz PKB z Japonii. Gorsze odczyty z Chin przyczyniły się do przeceny walut powiązanych z wcześniej wymienioną gospodarką – AUD, NZD. Dane z Japonii nie miały większego wpływu na notowania lokalnej waluty, ale doprowadziły do lepszych nastrojów na rynku kapitałowym.

Przygotuj się do handlu w przyszłym tygodniu razem z Noble Markets – weź udział w otwartej odprawie traderów!

Te artykuły również Cię zainteresują
We wtorek  opublikowany został protokół z posiedzenia RBA, który miał  negatywny wpływ na australijską walutę i ostudził oczekiwania inwestorów na podwyżkę stóp procentowych. Rozczarowaniem wtorkowej sesji były dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii. Skutkowało to przeceną brytyjskiej waluty.

Środowa sesja była skupiona na danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, danych z rynku nieruchomości w USA oraz protokole z posiedzenia FOMC. Lepszy odczyt z Brytyjskiego rynku pracy doprowadził do optymizmu i spowodował wzmożony popyt na GBP. Następnie poznaliśmy nieco gorsze odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Najważniejszy był protokół z lipcowego posiedzenia FOMC, który  przyczynił się do osłabienia waluty amerykańskiej. Choć większość członków tego gremium opowiada się za ogłoszeniem daty redukcji sumy bilansowej Fed już na najbliższym posiedzeniu, to jednak przeważyły obawy o dalszy wzrost inflacji. Niepokój budzą niskie odczyty tego wskaźnika, dlatego też niektórzy z członków FED woleliby poczekać z kolejną podwyżką stóp procentowych do czasu wzrostu presji inflacyjnej.

W czwartek kluczowymi wydarzeniami były dane z australijskiego rynku pracy, protokół z posiedzenia EBC i dane inflacyjne ze strefy euro. Rynek pracy z Australii ponownie pozytywnie zaskoczył. Można jednak zaobserwować, że dobry odczyt był pretekstem do realizacji zysków z pozycji długich i to doprowadziło do korekty wzrostów.  Protokół EBC był lekko gołębi i doprowadził do przeceny euro. Dane inflacyjne były pozytywne ze względu na wzrost wskaźnika inflacji bazowej.

Najważniejszymi wydarzeniami piątkowej sesji były dane z kanady na temat Inflacji. Pakiet danych był zgodny z oczekiwaniami i wskazywał na odbicie inflacji w ujęciu rocznym o 1,2% (poprzednio 1%). Dane pozytywnie wpłynęły na wycenę kanadyjskiej waluty

Największa zmienność na instrumentach z podziałem na klasy aktywów w tygodniu 14-18 sierpnia:

Waluty

Instrument Zmiana %
GBPAUD -1,23
EURCAD -1,12
GBPNZD -1,01

Dane z piątku godz. 16:00

WYKRES TYGODNIA – GBPAUD, interwał H1. Zródło: Noble Markets MT4

Otwarcie tygodnia na parze walutowej GBPAUD znajdowało się w okolicach silnego psychologicznego oporu 1,6500. Gorsze odczyty inflacyjne z Wielkiej Brytanii oraz lepsze dane z Australii doprowadziły do narastającej presji popytu na australijską walutę oraz sporej podaży funta brytyjskiego. Na wykresie można zaobserwować dynamiczne spadki. Test okrągłego poziomu wsparcia 1,6200 doprowadził do wzmożonej reakcji popytu i powstania korekty w okolice lokalnego oporu 1,6350. Obszar ten pokrywał się również z 38,2% zniesienia FIBO oraz spadkową wstęgą średnich EMA (75-, 100- okresowe). Następnie na wykresie pojawił się układ 1-2-3, który doprowadził do wzmożonej podaży. Przełamanie wsparcia otworzy drogę do dalszych spadków.

Indeksy

Instrument Zmiana %
JP.225 -1,31
IT.40 1,24
DE.30 1,06

Dane z piątku godz. 16:00

WYKRES TYGODNIA – JP.225, interwał D1. Zródło: Noble Markets MT4

Japoński indeks JP.225 rozpoczął pozytywnie tydzień handlowy. Poniedziałkowe dane PKB doprowadziły do polepszenia nastrojów na giełdzie. Impuls ten doprowadził do kilkudniowej zwyżki. Na wykresie można zauważyć, że środowa sesja doprowadziła do przejęcia inicjatywy przez stronę podażową. Otwarcie sesji charakteryzowało się luką bessy i cena nie zmogła ją domknąć. Aktualnie widać kolejną lukę spadkową i kontynuacji przeceny. Notowania podczas piątkowej sesji otworzyły się poniżej wsparcia 19500 pkt i widać mocną podażową reakcję podczas testu wcześniej wymienionego obszaru. Brak wzrostowego sygnału PA oraz aktywności popytu prawdopodobnie doprowadzi do dalszej przeceny. Następny ważny obszar wsparcia znajduje się w okolicach psychologicznego poziomu 19000 pkt.

Surowce

Instrument Zmiana %
COFFEE -7,92
OIL.WTI -3,24
SUGAR  2,12

Dane z piątku godz. 16:00

WYKRES TYGODNIA – COFFEE, interwał D1. Zródło: Noble Markets MT4

Na wykresie kawy od początku tygodnia można było zaobserwować wzmożoną podaż. Mocna przecena doprowadziła do spadku ceny w okolice linii szyi wcześniej uformowanej formacji odwróconej głowy z ramionami. Poprzedni test tego obszaru charakteryzował się wzmożonym popytem, który utworzył formację objęcia, a następnie nowe wyższe szczyty. Strefa ta pokrywa się również z psychologicznym poziomem wsparcia 130 USD. Prowzrostowa reakcja może doprowadzić do kontynuacji ruchu. Aktualnie prawdopodobieństwo wzrostów zwiększa luka hossy (z dnia piątkowego, która na moment pisania analizy nie została domknięta). Przełamanie wsparcia i nowy niższy dołek będzie skutkować kontynuacją przeceny.

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze publikacje makro to:

  • USD – dane z rynku nieruchomości, odczyty indeksów PMI oraz wystąpienie publiczne prezes Fed (Janet L. Yellen).
  • EUR – odczyty indeksów PMI i wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi).
  • GBP – odczyt PKB.
  • JPY  – odczyt indeksu PMI dla przemysłu, dane na temat Inflacji.

Więcej w kalendarzu makro Noble Markets.

Zapraszamy Państwa na cotygodniowy przegląd rynkowy w każdy poniedziałek godz. 12:00. Podczas spotkania z inwestorami w formie webinary zostanie omówiona aktualna sytuacja rynkowa oraz przedstawione  najciekawsze wykresy nadchodzącego tygodnia z różnych klas aktywów.

BIORĘ UDZIAŁConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here