Kończący się tydzień na rynkach finansowych charakteryzował się wysoką ziemnością obfitując w wydarzenia macro. Na początku tygodnia dowiedzieliśmy się o danych na temat produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz PKB z Chin, które doprowadziły do powstania dobrych nastrojów na rynkach azjatyckich. Następnym ważnym wydarzeniem był odczyt danych inflacyjnych z strefy euro. Inflacja konsumencka spadła zgodnie z oczekiwaniami, natomiast odczyt inflacji bazowej pozytywnie zaskoczył i wypadł nieco lepiej od oczekiwań. Reakcja na dane była pozytywna i rozpoczęła fale umocnienia europejskiej waluty.
We wtorek został opublikowany protokół z posiedzenia RBA, który miał pozytywny wydźwięk dla australijskiej waluty i doprowadził do kontynuacji wzrostów. Rozczarowaniem wtorkowej sesji były dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii.
Środowa sesja była sesją odreagowania i można było zaobserwować niską zmienność na rynkach. Oprócz danych z rynku nieruchomości z USA, w kalendarzu nie było żadnych ważniejszych wydarzeń.
Czwartek na rynku walutowym był najciekawszy w tym tygodniu. Kluczowymi wydarzeniami były dane z australijskiego rynku pracy i decyzje BoJ oraz EBC ws. stóp procentowych. Dane z australijskiego rynku pracy były nieco gorsze od konsensusu. Nie miało to jednak większego wpływu na australijską walutę. Decyzja ws. stóp procentowych w Japonii nie zaskoczyła ale komunikat BoJ był negatywny dla JPY ze względu na obniżenie prognoz inflacyjnych. Najważniejszym wydarzeniem była decyzja ws. stóp procentowych oraz konferencja prasowa EBC. Stopa procentowa w strefie euro pozostała bez zmian. Optymizm dla europejskie waluty przyniosły podwyższone prognozy ws. wzrostu gospodarczego oraz zapowiedz ponownej analizy sytuacji gospodarczej i podjęcia działań jesienią. Głównym czynnikiem na który ECB będzie zwracać uwagę to stałe odbicie inflacji bazowej, która aktualnie jest niekorzystna przez niskie ceny energii.
Najważniejszymi wydarzeniami piątkowej sesji były dane z kanady na temat Inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Pakiet danych był gorszy od oczekiwań i doprowadził do przeceny kanadyjskiej waluty.
Największa zmienność na instrumentach z podziałem na klasy aktywów w tygodniu 17-21 lipca (dane z piątku z godz. 16:00):
Waluty
- EURGBP +2,62%
- USDNOK -1,95%
- EURUSD +1,67%

Otwarcie tygodnia na parze walutowej EURGBP znajdowało się w okolicach silnego wsparcia 0,8750. Gorsze odczyty inflacyjne z Wielkiej Brytanii oraz lepsze dane ze strefy euro w połączeniu z oczekiwaniem pozytywnego odczytu komunikatu ze strony EBC doprowadziły do narastającej presji popytu na europejską walutę oraz sporej podaży funta brytyjskiego. Na wykresie można zaobserwować dynamiczne wzrosty i przełamanie oporu 0,8850. Silna wzrostowa świeca z czwartku doprowadziła do powstania nowych szczytów. Warto zwrócić uwagę na pewną regularność. W większości przypadków ustalenie nowego szczytu charakteryzowało się powstaniem korekty. Jeżeli ta powtarzalność się sprawdzi to silne wsparcie znajdowałoby się w okolicach 61,8 % zniesienia FIBO i okrągłego poziomu 0,8850. Opór to psychologiczny poziom 0,9000.
Indeksy
- DE.30 -3,31%
- HK.45 +1,20%
- UK.100 +0,91%

Od początku tygodnia można było zaobserwować gorsze nastroje na europejskich parkietach. Notowania niemieckiego indeksu DE.30 otworzyły się wraz z luką wzrostowa, przy okrągłym poziomie oporu 12650 pkt. Było widać natychmiastową reakcję strony podażowej, która przejęła inicjatywę. Potwierdzeniem przewagi niedźwiedzi była luka bessy, która nie została domknięta podczas wtorkowej sesji i silne spadki które miały miejsce w tym dniu. Środa była dniem odreagowania i notowania zmierzały w kierunku wcześniej wspomnianego oporu. Widać było, że rynek wyczekuje czwartkowej decyzji ws. stóp procentowych i komunikatu ze strony EBC. Wydarzenie te spowodowały niezdecydowanie i otwarcie czwartkowej sesji wraz z powstaniem luki hossy. Pierwsza połowa dnia wskazywała na wzrosty i początkowo notowania próbowały domknąć lukę która powstała we wtorek. Warto zwrócić uwagę na to, że komunikat z strony EBC był mało korzystny dla rynku kapitałowego i cena zaczęła osuwać się ku dołowi. Domknięcie luki hossy doprowadziło do narastającej presji podaży i kontynuacji spadków. Aktualnie notowania wsparcie przy okrągłym poziomie 12350 pkt i ustaliły nowe niższe dołki. Silne, psychologiczne wsparcie to poziom 12000 pkt.
Surowce
- SILVER +2,87%
- CORN +2,66%
- RICE +2,61%

Na wykresie kukurydzy od początku tygodnia można było zaobserwować wzmożony popyt. Wtorkowe wybicie z podwójnej formacji inside bar, doprowadziło do presji kupujących i korekty silnych spadków z ubiegłego tygodnia. Notowania przetestowały 61,8% zniesienia FIBO oraz psychologiczny poziom oporu 400 USD. Piątkowa sesja charakteryzuje się narastającą presją sprzedających. Prospadkowe sygnały mogą doprowadzić do testu okrągłego poziomu wsparcia 380 USD.
W nadchodzącym tygodniu najważniejsze publikacje makro to:
USD – dane z rynku nieruchomości, odczyty indeksów PMI oraz decyzja ws. stóp procentowych.
EUR – odczyty indeksów PMI.
AUD – dane na temat Inflacji.
JPY – dane na temat Inflacji.
Zapraszamy Państwa na cotygodniowy przegląd rynkowy w każdy poniedziałek godz. 12:00. Podczas spotkania z inwestorami w formie webinaru zostanie omówiona aktualna sytuacja rynkowa oraz przedstawione najciekawsze wykresy nadchodzącego tygodnia z różnych klas aktywów.