Naga MarketsPoniższy wykres obrazuje sytuację gospodarki, która miała zbliżać się do osiągnięcia stanu „pełnego zatrudnienia” oraz „pełnych zdolności wytwórczych”. Kilka miesięcy temu wykorzystanie mocy produkcyjnych ponownie zmierzało w stronę poziomów nieobserwowanych od czasów kryzysu. Należy jednocześnie zauważyć, że przed 2008 rokiem inflacja znajdowała się powyżej obecnego celu FEDu (2%). Po drodze coś poszło jednak nie tak.

ue and capacity utilization
Wpływ silnego dolara? Ostatnie ruchy spadkowe wykorzystania sił wytwórczych opóźniły wzrostowy trend inflacji. Może to również przełożyć się na przesunięcie w czasie pierwszej podwyżki stóp FED.

Powodem, dla którego inflacja zmierza w górę kiedy gospodarka znajduje się w stanie bliskim „pełnych zdolności wytwórczych” – które w ostatnim cyklu zatrzymały się na poziomie około 80% – jest brak możliwości dalszego rozwoju produkcji. Kiedy stopa bezrobocia spada i gospodarka wstaje z kolan, można utrzymać stabilną inflację przy jednoczesnym ukierunkowywaniem produkcji w stronę pełnej wydajności.

Jeżeli jednak przykładowy podmiot produkuje puszki z napojem gazowanym i jego fabryka wytwarza maksymalną ilość, na którą pozwala technologia i zaplecze maszynowe, wtedy jedyną odpowiedzią na wzrost popytu – który jest tworzony przez ludzi posiadających więcej pieniędzy w związku ze spadającą stopą bezrobocia – będzie podwyżka cen i co za tym idzie inflacja.

Kilka miesięcy temu bezrobocie w USA znalazło się bardzo blisko docelowych poziomów wyznaczonych przez FED. Na ich wysokości zdaniem Rezerwy Federalnej inflacja miała przyspieszyć. Oficjele banku jednak niespodziewanie zdecydowali się obniżyć poziom docelowy z 5.3% do 5.1% – od tego czasu stopa bezrobocia ma problemy z wyraźniejszym ruchem w tym kierunku, który przez ekonomistów uznawany jest za „pełne zatrudnienie”. Przed dzisiejszym raportem z amerykańskiego rynku pracy bezrobocie w USA wynosi 5.4% (konsensus mówi o utrzymaniu takiego poziomu).

Chociaż FED dał jasno do zrozumienia, że chce podnosić stopy procentowe w tym roku, to bez znaków zapewniających wzrost inflacyjny lub osiągniecia „pełnego zatrudnienia” lub „pełnych zdolności wytwórczych”, może to być co najmniej utrudnione. Kilka miesięcy temu gospodarka USA miała wyłamać się z pokryzysowego impasu. Obecnie, całość nie wygląda już tak kolorowo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here